Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Opuszczona kopalnia (Kompleks radziecki)

Wszystkie znajdźki: dokumenty, relikty i antyczne monety występujące w opuszczonej kopalni.

Po przemierzeniu huty na terenie Kompleksu radzieckiego (Syberia) trafisz z Jacobem do długiej jaskini - to właśnie Opuszczona kopalnia. Na początku podążaj za mężczyzną, a kiedy lokacja zacznie się walić, biegnij cały czas przed siebie. Jeśli się pospieszysz, nic ci się nie stanie.

Możesz także otworzyć mapę w nowym oknie lub pobrać ją na dysk.


#Zestaw surwiwalowy 1

Gdy trafisz do większej pieczary, natkniesz się na trzech żołdaków Trójcy. Zlikwiduj ich w dowolny sposób a następnie podejdź do końcówki torów i zawaliska po lewej. W tym miejscu zakopano zestaw surwiwalowy.


Kiedy spróbujesz uruchomić windę, mechanizm zatnie się. Podejdź więc do wagonika na torach i przesuń go w kierunki ściany z zawalonym przejściem. Wskocz do góry, a na stole naprzeciwko znajdziesz nóż - niezwykle przydatny przedmiot, który będzie ci potrzebny podczas następnych misji oraz eksploracji terenu w poszukiwaniu znajdziek.

Korzystając z nowo nabytego noża przetnij linę leżącą obok, aby odblokować dostęp do skalnej półki naprzeciwko. Przeskocz na nią, a następnie przetnij dwie kolejne liny, tym samym spuszczając zepsutą windę na dół groty.

Wejdź na dach windy, po czym obróć się w prawo i doskocz do lodowego jęzora, wbijając się w niego czekanami. Wespnij się do góry, a następnie skocz w lewo, aby chwycić się drewnianego parapetu. Teraz wystarczy wejść po nim na wyższą kondygnację.


#Dokument 1

Zaraz przy szybie windy na górnym piętrze znajduje się stolik z radzieckim dokumentem (Szlachetna walka).


#Dokument 2

W korytarzu naprzeciwko znajdziesz kolejny dokument (Zaginieni ludzie).


#Fresk 1

Idąc przed siebie długim korytarzem uważaj na to, aby nie wpaść w pułapkę - podłoga wali się w jednym miejscu, przez co Lara może wpaść na ostre kolce. Zaraz za schodami znajduje się natomiast rozpalone ognisko (Korytarz Panteonu), przy którym możesz ulepszyć umiejętności archeolożki oraz jej ekwipunek.

Na ścianie obok ogniska możesz dojrzeć grecki fresk.


#Dokument 3

Idąc dalej dojrzysz gmach wielkiej świątyni. Szybko okaże się, że w okolicy nie brakuje żołnierzy Trójcy - musisz sobie z nimi poradzić. Dwóch pierwszych, zlokalizowanych na krużganku po lewej, najlepiej zabić po cichu - czterech następnych można natomiast zlikwidować przy pomocy koktajli Mołotowa i wybuchowych kanistrów, które leżą dookoła.

W sali, której strzegło dwóch żołnierzy możesz znaleźć radziecki dokument - położono go na stole pod ikonami.


#Skrzynia 1

W kwadratowym pomieszczeniu, w którym czaiło się czterech wrogów, skręć w lewo. W znajdującej się tam pomarańczowej skrzyni schowano narzędzia rzemieślnicze, dzięki którym będziesz mógł dodawać zaawansowane ulepszenia do swoich broni. W tym celu musisz udać się do dowolnego ogniska i tam skorzystać z nowego sprzętu.


#Dokument 4

Podejdź do dziwnej maszyny nad przepaścią i spójrz na skrzynie ustawione z lewej - znajdziesz tam radziecki dokument (Cisza radiowa).


Stojąc nad przepaścią wskocz na linę i przejdź po niej na drugą stronę rozpadliny. Gdy już się tam znajdziesz, spójrz w prawo i wskocz na kolejną linę, aby zsunąć się na wóz wiszący nad czeluścią. Trzymając się go przejdź w lewo, a następnie wdrap się na bezpieczny grunt.

Podejdź do wózka stojącego naprzeciwko i zepchnij go w przepaść. Podbiegnij do wozu i wykorzystaj strzały z liną, aby przyczepić mały wagonik do kołowrotu naprzeciwko. Zakręć kołowrotem aby przemieścić obiekt na samą górę skarpy, po czym przetnij linę nożem - wóz uderzy w ciężarówkę z takim impetem, że pojazd spadnie w przepaść, tym samym otwierając drzwi do świątyni.

Gdy żuraw stojący z boku zleci w czeluść na dole, przejdź przez ruiny i wskocz na kamienną platformę obok. Zjedź po kolejnej linie do następnej części lokacji, po czym przejdź przez krótki korytarzyk aby znaleźć się w atrium dawnej kaplicy. Czeka cię tu walka ze sporym oddziałem dobrze uzbrojonych przeciwników - skorzystaj więc z karabinu maszynowego oraz materiałów wybuchowych, aby pokonać wszystkich wrogów.


#Monolit

Idąc naprzeciwko i przechodząc przez dziurę w ścianie dojrzysz monolit - odczytaj zamieszczone na nim znaki aby poznać lokalizację trzech skrzyń z monetami. Pierwszą z nich znajdziesz w tej samej lokacji, w okrągłej absydzie po prawej (pod jedną z ikon), a dwie następne w korytarzach prowadzących do ruin, w których musiałeś stoczyć pierwszą w tym miejscu bitwę.


#Zestaw surwiwalowy 2

Zanim przejdziesz dalej, zajrzyj jeszcze w kąt sali zaraz przy schodach - zakopano tam zestaw surwiwalowy.


#Relikt 1

Skręć w korytarz z lewej strony, aby zobaczyć schody i lodową ścianę naprzeciwko. Kiedy tylko staniesz na stopniach, zsuną się one do dołu z kolcami - a Lara razem z nimi. W ostatniej chwili musisz się więc wybić z progu i przeskoczyć na ścianę naprzeciwko, wbijając się w nią czekanami. Teraz wystarczy wejść do góry.

W korytarzyku naprzeciwko skręć w lewo i zajrzyj do niewielkiego pokoiku - na stole znajdziesz skrzynię z reliktem (Miecz ojca).


#Torba poszukiwacza 1 i monety 1

W dalszej części podziemia czeka cię sala z podłogą wyściełaną kolcami - musisz więc skakać po kolumnach, aby dotrzeć dalej. Gdy staniesz na pewnym gruncie, podejdź do kąta sali aby znaleźć wspomnianą wcześniej skrzynię z monetami, a po prawej (tuż za pułapką-zapadnią) - torbę poszukiwacza, odsłaniającą lokalizację zestawów surwiwalowych.


#Dokument 5

Aby przejść dalej, musisz przebić drewnianą ścianę naprzeciwko, korzystając z łuku ze strzałami. Gdy znajdziesz się w korytarzu, spójrz w lewo i do góry - znajdziesz tam niewielki pokoik, w którym ktoś pozostawił radzieckie dokumenty (Zatarte ślady).


#Monety 2

W korytarzu naprzeciwko znajduje się pułapka - kiedy tylko podejdziesz do lodowego jęzora po prawej, podłoga załamie się. Użyj więc czekanów aby chwycić się ściany i wespnij się na nią. Tutaj czeka cię niemiła niespodzianka - do znanego ci już krużganka dotarły posiłki Trójcy. Uporaj się więc z przeciwnikami, wykorzystując do tego porozwalane dookoła materiały łatwopalne oraz ulubioną broń.

Gdy poradzisz sobie z wrogami, skieruj się w stronę ogniska i obozu Korytarz Panteonu. Nie wchodź jednak do samego korytarza, a przed nim samym zajrzyj do okolicznych kątów - w jednym z nich ukryto wspomnianą wcześniej skrzynię z monetami.


#Skrzynia 2

Podczas ostatniej walki z oddziałami Trójcy z pewnością zauważyłeś, że jeden z wrogów czaił się na kamiennej platformie. Użyj pozostawionej tam drabinki linowej aby wspiąć się na szczyt - z lewej strony znajdziesz skrzynię. Otwórz ją przy pomocy wytrychu, a zdobędziesz część pistoletu maszynowego.


#Zestaw surwiwalowy 3

Dokładnie w tym samym miejscu, w rogu celi znajdziesz zakopany zestaw surwiwalowy.


Obróć się w prawo aby zobaczyć drewnianą ściankę pomalowaną białą farbą. Wespnij się po niej na skalną platformę, a następnie odczytaj mapę leżącą po lewej.

Następnie: Rise of the Tomb Raider - Sekrety: Geotermiczna dolina (Syberia)

Powrót do spisu treści: Rise of the Tomb Raider - Poradnik, Solucja - opis przejścia i wszystkie sekrety

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze