Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Resident Evil 3 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, zagadki, kody, szyfry i sekrety.

Witamy w poradniku do Resident Evil 3, czyli stworzonym od podstaw remake'u gry, z którą mogliśmy się pierwotnie zapoznać w ubiegłym wieku.

W niniejszym, kompleksowym opracowaniu znajdują się informacje, związane ze wszystkimi zagadnieniami dotyczących rozgrywki. Zawarliśmy m.in. pełny opis przejścia gry, a także rozwiązania wszystkich zagadek. Odnajdziecie również wszystkie sekrety i znajdźki.

Publikacja zawiera również najważniejsze porady do trybu muliplayer w Resident Evil 3 - o podtytule Resistance - który zapewni dodatkowe godziny zabawy ze znajomymi i graczami z całego świata.

Życzymy udanej zabawy!


Poradnik i wskazówki do Resident Evil 3

W tym miejscu zapoznacie się ze wszystkimi mechanikami zawartymi w grze, a także poznacie szczegóły związane rozgrywką w kampanii fabularnej.

Podstawy i mechanika:

 • Resident Evil 3 - interfejs i ekwipunek, skróty przedmiotów (na dole strony)
 • Resident Evil 3 - korzystanie z noża (na dole strony)
 • Resident Evil 3 - poruszanie się, zwody, uniki (na dole strony)
 • Resident Evil 3 - wstęp do opowieści, fabuła (na dole strony)
 • Resident Evil 3 - kampania single i multiplayer (na dole strony)

Opis przejścia

Poniżej zamieściliśmy kompletny opis przejścia głównego wątku fabularnego (historii).


Zagadki i łamigłówki, sejfy, kody i szyfry

Tutaj znajdziesz rozwiązania wszystkich zagadek, a także dowiesz się, jak otworzyć każdy sejf i szafkę.

Sejfy, szyfry i kody:

Zagadki:


Sekrety i znajdźki: laleczki Mr. Charlie, bronie, dodatki i torby na biodra

W tej części zamieściliśmy strony z sekretami, a także przedmiotami, do których dostęp jest utrudniony.

Bronie:

Torby na biodra:

Ważne przedmioty:

Laleczki Mr. Charlie:


Interfejs i ekwipunek, skróty przedmiotów

Interfejs na ekranie rozgrywki jest bardzo prosty, gdyż zawiera jedynie informacje o liczbie nabojów w magazynku i ekwipunku (zapas). Ilość amunicji wyświetla się podczas celowania.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na ekranie ekwipunku.

 1. Aktualny cel misji - jeśli nie wiesz, co w danym momencie powinieneś zrobić, warto sprawdzić bieżące zadanie.
 2. Stan zdrowia - zielony kolor informuje o dobrej kondycji, pomarańczowy o gorszej, a czerwony o tym, że otrzymanie kolejnych obrażeń może doprowadzić do śmierci.
 3. Zakładki menu, które umożliwiają przełączenie się pomiędzy ekwipunkiem, mapą i aktami (dokumentami).
 4. Przedmioty w ekwipunku - puste i zajęte pola - w tych slotach umieszczamy wszystkie rzeczy, które zbierzemy w grze, czyli broń, amunicję, zioła czy ważne przedmioty niezbędne do rozwiązania zagadki, uruchomienia mechanizmu i innych kluczowych akcji.
 5. Opis przedmiotów - w tym polu wyświetlą się informacje o przedmiotach.
 6. Skróty przedmiotów (menu podręczne) - dostępne są cztery pola, w których możemy umieścić broń. Podczas walki możemy szybko wyciągnąć nóż, pistolet, strzelbę lub karabin, korzystając odpowiedniego klawisza na PC lub strzałek krzyżaka na kontrolerze. Aby przypisać broń do skrótów, należy kliknąć na dany przedmiot, kliknąć w opcję: Skrót, a następnie wybrać jeden z czterech slotów.

Korzystanie z noża, niezniszczalne ostrze

Resident Evil 3 to grą z gatunku survival horror, w której głównym celem jest przetrwanie w bardzo nieprzyjaznych warunkach. Zadania z pewnością nie ułatwiają brutalni wrogowie, a także ograniczony dostęp do amunicji. Jeśli skończą nam się naboje, nic i nikt nie przyjdzie ci na ratunek.

Zawsze jednak można skorzystać z noża, który nieraz uratuje ci wirtualne życie. W przeciwieństwie do poprzedniej odsłony ostrze jest niezniszczalne, więc możesz korzystać z niego dowolną ilość razy, nie zwracając uwagi na liczbę użyć.

Aby użyć noża, należy go najpierw dodać - jeśli jeszcze go tam nie umieściliściłeś - do podręcznego menu jako skrót (kilka akapitów wyżej tłumaczymy, jak to zrobić). Gdy postać dzierży ostrze w ręku, należy trzymać przycisk - na myszce lub padzie - odpowiedzialny za celowanie. Dopiero wówczas możesz wykonać pchnięcie, wciskając przycisk strzału.


Poruszanie się, wykonywanie zwodów, uniki

Resident Evil 3 jest grą z widokiem z trzeciej osoby. Dzięki temu możesz poruszać kamerą w dowolnym kierunku i obserwować wydarzenia toczące się przed i zza pleców postaci, nie wykonując nią żadnych ruchów. Ta funkcja przydaje się szczególnie, gdy chcesz zbadać dokładnie lokację, do której wszedłeś.

Postać potrafi biegać, gdy naciśniemy odpowiedni przycisk, jednakże należy zwrócić uwagę, że nie jest to sprint, który umożliwi omijać przeciwników jak pachołki. Bieg służy do przyspieszenia ruchów bohatera i szybszego przemieszczania się.

Ucieczkę przed wrogami ułatwia wykonywanie zwodów. Aby wykonać ten manewr, należy wcisnąć odpowiedni przycisk wraz z kierunkiem poruszania. Wówczas postać wykona szybki ruch, który nie raz uchroni cię przed atakiem zombie. Oczywiście, aby zwód był skuteczny, należy go wykonać we właściwym czasie, zanim ręce umarlaków dosięgną bohatera.


Porady ogólne do Resident Evil 3

- Uważnie eksploruj lokacje, które odwiedzasz. Od odnalezienia jest wiele przedmiotów fabularnych, ale również broń, amunicję, zioła, materiały do craftingu i inne ważne rzeczy.

- Niszcz drewniane skrzynki obklejone taśmą (screenshot poniżej), najlepiej za pomocą noża, żeby nie marnować amunicji. W jej wnętrzach kryją się wartościowe przedmioty. Często natkniesz się na nie podczas eksploracji lokacji.

- Bacznie rozglądaj się po miejscach, po których poruszasz się. Wróg tylko czeka, by zatopić kły w szyi Jill i Carlosa, więc nie trać czujności, gdyż, prędzej czy później, przeciwnik wyskoczy znienacka zza osłony.

- Oszczędzaj amunicję. Staraj się jak najcelniej trafiać w przeciwników. Strzały w głowę przynoszą zazwyczaj najwięcej korzyści, gdyż zadają wrogom najwięcej obrażeń. Nie marnuj nabojów na ataki, które można zastąpić uderzeniem nożem. Jeśli możesz, rozwalaj obiekty, takie jak skrzynki, za pomocą ostrza.

- Dostosuj taktykę do przeciwnika. Każdy z wrogów porusza się inaczej i inaczej atakuje. Dlatego więc należy poznać słabe punkty oponentów, by skutecznie z nimi walczyć.

- Strzelaj do czerwonych beczek (screenshot poniżej), gdy grupa przeciwników się do nich zbliży. Jeden celny strzał sprawi, że pojemnik wybuchnie, zabijając wrogów, którzy znajdują się w bliskiej odległości. Zachowaj odpowiedni dystans, by nie narazić się na utratę zdrowia.

- Czytaj wszystkie notatki, akta i książki. Znajdziesz w nich wiele przydatnych informacji, a co więcej, bardziej wgłębisz się w fabułę grę. Szczególnie zwracaj uwagę na zapiski w zielonym kolorze. Zawierają one bowiem kluczowe informacje, które pomogą ci rozwiązać zagadkę lub przedostać się do zamkniętej części lokacji.

- Zapisuj grę najczęściej, jak tylko możesz. Służą do tego maszyny do pisania porozstawiane w różnych miejscach. W grze działa ograniczona funkcja autozapisu, więc lepiej polegać na własnych zapisach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na odpowiedniej stronie naszego poradnika.


Wstęp do opowieści, tło fabularne

Grę Resident Evil 3 nie można zaliczyć do typowych kontynuacji - fabularnie nie jest bardzo związana z drugą częścią znanej serii. Obie odsłony łączy motyw ucieczki z miasta, w którym ludzie - wskutek zakażenia się tajemniczym wirusem - zamienili się w krwiożercze zombie. Wcielamy się jednak w innych bohaterów. Znajomość poprzedniej części jest mile widziana, ale nie jest konieczna, by dobrze bawić się i zrozumieć opowiadaną historię.

Akcja gry zaczyna się 24 godziny przed wydarzeniami z „dwójki”. Podobnie jak we wcześniejszej odsłonie Resident Evil 3 rozgrywa się w Raccoon City. Naszym celem jest przetrwanie i wspomniana ucieczka z miasta.


Jedna historia, dwóch bohaterów

Podobnie jak w poprzedniej części, pokierujemy losami dwóch postaci - Jill Valentine oraz Carlosa Oliveiry. W przeciwieństwie jednak do drugiej odsłony Resident Evil poznamy tylko jedną wersję historii, podczas której - w zależności od etapu gry - sterujemy albo kobietą, albo mężczyzną.

Warto również zaznaczyć, że Jill Valentine jest dominującym bohaterem w opowieści i częściej wcielimy się właśnie w tę postać.


Kampania fabularna (historia) i tryb multiplayer (Resistance)

Nabywając grę Resident Evil 3 otrzymasz dostęp do dwóch trybów: historii dla pojedynczego gracza oraz gry wieloosobowej. Są to dwa niezależne rodzaje rozgrywki, które - choć mają wiele czynników wspólnych, jak chociażby element survial horroru - różnią się gameplayem.

Kampania fabularna przeznaczona jest tylko dla jednego gracza. Poznajemy w niej historię Jill Valentine i Carlosa Oliveiry, którzy toczą walkę o przetrwanie w opanowanym przez zombie mieście i poznają mroczne tajemnice korporacji Umbrella.

Tryb multiplayer należy potraktować jako osobną grę. Nie bez powodu twórcy nadali jej osobny podtytuł - Resistance. Podczas asymetrycznej rozgrywki wieloosobowej - w zależności od strony konfliktu - utrudnimy innym graczom ucieczkę z obiektu lub będziemy współpracować z maksymalnie czwórką towarzyszy, by wydostać się z kompleksu, w którym wykonuje się okrutne eksperymenty.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze