Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Red Dead Online - obóz: jak ulepszyć, przenieść, biała flaga

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o swojej siedzibie.

Już na samym początku przygody w Red Dead Online otrzymujemy swój własny obóz. Pierwotnie możemy go ulokować tylko w jednym miejscu, ale potem przenosimy go już do wybranej lokacji. Jest też opcja ulepszania, która wpływa na kierowaną postać.

W obozie możesz odpoczywać, przygotowywać potrawy, tworzyć przedmioty i spotykać się ze swoimi znajomymi. Warto poznać możliwości „bazy” jak najszybciej, by wykorzystać je w pełni.

W tym poradniku opisujemy wszystkie najważniejsze elementy obozu, a także omawiamy ulepszenia, system przenoszenia oraz inne możliwości.

Jak działa obóz w Red Dead Online, elementy obozu

W Red Dead Online swój własny obóz dostajesz już na początku rozgrywki - zaraz po sekwencji początkowej. Możesz odnieść wrażenie, że wystarczy ci wiedza z przygody dla jednego gracza, jednak obozy z komponencie sieciowym Red Dead Redemption 2 działają nieco inaczej.

Po pierwsze, obozy w trybie multiplayer są przenośne i możesz je dowolnie przemieszczać pomiędzy krainami. W obozie zawsze jest też kierowany przez sztuczną inteligencję pomocnik, który troszczy się o twój „dom”. Przejdźmy do najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć o obozach.

Ulepszenia obozu

Ulepszenie obozu w Red Dead Online to na pewnym etapie zabawy niemal konieczność. Dzięki temu nie tylko pokazujesz innym graczom swoją potęgę, ale zapewniasz sobie cenne bonusy do statystyk.

Ulepszanie namiotu zwiększy procent rdzeni, który odnowi się podczas odpoczynku przy ognisku. Możesz też rozstawić specjalne elementy wyposażenia, dzięki którym życie na Dzikim Zachodzie będzie nieco łatwiejsze.

Ulepszenia obozu są powiązane z rangą - im wyższa, tym lepsze bonusy za namiot i ekwipunek możesz otrzymać.

By ulepszyć wybrane elementy obozu, udaj się do niego i porozmawiaj z Crippsem. W menu, które zobaczysz, możesz zmienić wystrój, namiot, flagę, wyposażenie i strój Crippsa.

Namiot

Żebyś łatwiej mógł zdecydować, kiedy nadszedł czas na zmianę namiotu, przygotowaliśmy listę wszystkich ulepszeń, wraz z przypisanymi do nich usprawnieniami rdzeni.

  • Ranga 1 - Namiot - Uzupełnia rdzenie do 15 proc. w swobodnej rozgrywce, rdzenie uzupełniają się o 25 proc. szybciej podczas odpoczynku w obozie
  • Ranga 15 - Z płachty - Uzupełnia rdzenie do 25 proc. w swobodnej rozgrywce, rdzenie uzupełniają się o 50 proc. szybciej podczas odpoczynku w obozie
  • Ranga 22 - Dwuspadowy - Uzupełnia rdzenie do 35 proc. w swobodnej rozgrywce, rdzenie uzupełniają się o 75 proc. szybciej podczas odpoczynku w obozie
  • Ranga 36 - Wysoki z płachty - Uzupełnia rdzenie do 45 proc. w swobodnej rozgrywce, rdzenie uzupełniają się o 100 proc. szybciej podczas odpoczynku w obozie
  • Ranga 49 - Otwarty z płachty - Uzupełnia rdzenie do 55 proc. w swobodnej rozgrywce, rdzenie uzupełniają się o 125 proc. szybciej podczas odpoczynku w obozie
  • Ranga 55 - Zakryty z płachty - Uzupełnia rdzenie do 65 proc. w swobodnej rozgrywce, rdzenie uzupełniają się o 150 proc. szybciej podczas odpoczynku w obozie
  • Ranga 64 - Zakryty - Uzupełnia rdzenie do 75 proc. w swobodnej rozgrywce, rdzenie uzupełniają się o 175 proc. szybciej podczas odpoczynku w obozie
Rank 1: Bedroll - Refills Cores to 15% when entering Free Roam, Cores refill 25% faster when resting at Camp. Rank 15: Lean-To - Refills Cores to 25% when entering Free Roam. Your Cores refill 50% faster when resting at Camp. Rank 22: A-Frame - Refills to 35% when entering Free Roam, 75% faster at Camp. Rank 36: Tall Lean-To - Refills to 45% when entering Free Roam, 100% at Camp. Rank 49: Open-Air Lean-To - Refills Cores to 55% when entering Free Roam, 125% at Camp. Rank 55: Covered Lean-To - Refills Cores to 65% when entering Free Roam, 150% at Camp. Rank 64: Covered - Refills to 75% in Free Roam, 175% at Camp.

Szybka podróż z obozu

Istnieje możliwość odblokowania szybkiej podróży z poziomu twojego obozu, jednak musisz najpierw osiągnąć 65 rangę postaci.

Udaj się do Crippsa i porozmawiaj z nim, a potem wejdź do zakładki Wyposażenie, gdzie zobaczysz Punkt szybkiej podróży. Dzięki temu udogodnieniu będziesz mógł udać się do dowolnego znaku podróży na mapie świata, bez żadnych dodatkowych opłat.

Odpoczywaj w obozie, by odnowić rdzenie

Musisz dbać o rdzenie swojej postaci w ten sam sposób, jak w trybie dla jednego gracza. W Red Dead Online nie można jednak spać, więc nie ma sposobu na natychmiastowe odnowienie atrybutów.

Zamiast tego przygotowano opcję odpoczynku przy ognisku. Korzystając z niej, twoje rdzenie będą się systematycznie, powoli odnawiać. Szybkość odnawiania zależy od posiadanego namiotu (zobacz powyższą sekcję „Namiot”).

Skrzynia

Skrzynia to kolejny kluczowy przedmiot w twoim obozie. Kiedy kupujesz coś w katalogu, zamówienie może nie dotrzeć do ciebie od razu. Zamiast tego musisz je odebrać.

Możesz to zrobić na poczcie albo korzystając ze skrzynki w obozie. Zaprezentowaliśmy ją na poniższym zdjęciu.

Garderoba

W obozie masz też możliwość zmiany stroju. Wystarczy, że udasz się do namiotu i skorzystasz z garderoby. Po otwarciu menu możesz przeglądać zdobyte ubrania oraz tworzyć stroje i je zapisywać.

Jak przenieść obóz

Jeżeli chcesz przenieść obóz bliżej swojej aktualnej lokacji, naciśnij lewą strzałkę na d-padzie i wybierz opcję „Obóz”. Tam możesz rozłożyć nową siedzibę - dużą lub małą - w wybranym regionie. Będzie to jednak kosztowało kilka dolarów.

Duży obóz możesz założyć tylko wtedy, gdy jesteś członkiem stałej bandy.

Biała flaga

W Red Dead Online istnieje system flagi. W zależności od jej ustawienia, możesz zdecydować, czy obóz ma być dla ciebie bezpiecznym miejscem, czy inni gracze mogą cię atakować. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę poświęconą trybowi pasywnemu i białej fladze.


O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze