Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Red Dead Online - Kolekcjoner: opis, rozwój profesji, jak zostać

Poszukiwacz skarbów.

Kolekcjoner to jedna z trzech profesji dostępnych w Red Dead Online. Gracze z tą klasą szukają cennych przedmiotów i zanoszą je do sprzedawczyni, by zarabiać pieniądze.

Z tego poradnika dowiesz się, czym wyróżnia się Kolekcjoner oraz jakie nagrody otrzymuje ta profesja za osiąganie kolejnych poziomów.

Kim jest Kolekcjoner

Kolekcjoner zajmuje się szukaniem różnych kosztowności - kart tarota w opuszczonych obozach, zakopanych w ziemi skarbów, ukrytych pamiątek rodzinnych i innych przedmiotów.

To dobra klasa dla osób, które chcą zwiedzać wirtualny świat Red Dead Online i poznać każdy zakątek mapy. Skarby poukrywano w różnych miejscach, a dodatkowo przedmioty należy sprzedawać Madam Nazar - tajemniczej kobiecie, która przemieszcza się po mapie, co dodatkowo zachęca do podróżowania.

Kolekcjoner może kupować mapy, które zawężają obszar poszukiwań przedmiotu, ale dokładną lokalizację należy znaleźć samemu, co sprawia największą frajdę. Przydaje się oczywiście Sokole oko, które podświetla miejsca warte zainteresowania.

Znalezione skarby należy wysłać lub zanieść Madam Nazar, przy czym bardziej opłaca się zebrać najpierw cały zestaw przedmiotów - za pakiet dostaniemy więcej gotówki. Lista poszukiwanych przez Nazar kosztowności zmienia się co tydzień.

W miarę postępów i zdobywania PD klasy, Kolekcjoner uzyskuje przedmioty i umiejętności, ułatwiające pracę, np. zdolność zawężania obszaru poszukiwań czy dostrzegania rozkopanej ziemi w trybie Sokolego oka.

Nie zabrakło też jednak nagród, których zastosowanie wykracza poza specjalizację. Przykładem jest wyszkolenie konia, aby podnosił przedmioty z ziemi i podawał jeźdźcy, a także specjalna maczeta.

Jak zostać Kolekcjonerem

Aby rozpocząć karierę Kolekcjonera, musisz udać się do Madam Nazar. Kobieta podróżuje po całej mapie w Red Dead Online, więc nie ma stałej lokalizacji. Nie powinieneś mieć jednak problemu - poszukaj żółtej ikony z podpisem Droga kolekcjonera.

Możesz też otworzyć obrazek w drugim oknie lub pobrać na dysk.

Na miejscu będziesz musiał wydać 15 sztabek złota, aby kupić torbę kolekcjonera. Alternatywą jest odnalezienie 54 kart kolekcjonerskich, poukrywanych w świecie GTA Online. Jeżeli uda ci się wykonać to dość karkołomne zadanie na tym samym koncie Rockstar Social Club, nie będziesz musiał płacić za profesję.

Kiedy tylko nabędziesz torbę, stajesz się Kolekcjonerem i możesz rozpoczynać szukanie skarbów.

Nagrody za rangi Kolekcjonera - unikalne umiejętności i wyposażenie

Tak jak każda profesja, Kolekcjoner w miarę osiągania kolejnych rang uzyskuje dostęp do unikalnych umiejętności i wyposażenia. Szczegóły poniżej.

 • Wróżbiarstwo - umiejętność wyczuwania pobliskich przedmiotów kolekcjonerskich
 • Łopata Pennington - łopata zaprojektowana do wykopalisk archeologicznych
 • Potencjał - umiejętność dostrzegania rozkopanej ziemi po aktywacji Sokolego oka
 • Intuicja - umiejętność zawężania obszaru poszukiwań
 • Juki kolekcjonera - juki z dodatkowymi sakwami i kieszeniami
 • Udoskonalona lornetka - wskazuje miejsca do przeszukania z większej odległości
 • Maczeta Aguila - broń na wyłączność dla Kolekcjonera
 • Wykrywacz metalu - pomaga odszukać cenne przedmioty pod ziemią
 • Końska asysta - umiejętność zbierania przedmiotów bez schodzenia z konia
 • Lampa dla konia - oświetla ścieżkę w nocy
 • Ulepszenie torby: kosztowności - torba mieści więcej przedmiotów
 • Kompas Witford - dekoracyjny kompas zakładany na pas na broń

Porady dla Kolekcjonerów

Poniżej umieściliśmy kilka wskazówek, dzięki którym najlepiej wykorzystasz klasę Kolekcjonera:

 • Nie musisz za każdym razem udawać się do Madame Nazar, aby dostarczyć jej przedmioty z cotygodniowej listy - skarby możesz wysłać za pośrednictwem dowolnej poczty
 • Jeśli jednak koniecznie chcesz odwiedzić tajemniczą kobietę, miejsce jej pobytu zdradza nie tylko punkt na mapie, ale też dźwięk gramofonu, który usłyszysz, gdy będziesz blisko
 • Kupno mapy jest najprostszym sposobem na znalezienie skarbów, ale pamiętaj, by podczas podróży regularnie włączać Sokole oko i sprawdzać, czy akurat nie natrafiłeś na jakieś znalezisko, którego wcale nie szukałeś
 • Przeszukuj wszystkie miejsca - szczególnie szuflady i szafki. Zaglądaj też do kieszeni wyeliminowanych wrogów, bo może się przy nich znajdować jakiś przedmiot kolekcjonerski
 • Sprzedaż Madame Nazar całej kolekcji jest bardziej opłacalna niż dostarczanie pojedynczych skarbów

Spis treści: Red Dead Online - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Red Dead Online - Handlarz: szczegóły klasy, rangi i umiejętności, jak zostać

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze