Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Quantic Dream krytykowane za „toksyczną” atmosferę w studiu

Twórcy Detroit: Become Human.

Trzy francuskie publikacje ujawniły wczoraj informacje na temat nie najlepszej atmosfery panującej podobno w studiu Quantic Dream, odpowiedzialnym za Heavy Rain, Beyond: Dwie Dusze oraz nadchodzące Detroit: Become Human na PS4.

Szef firmy - David Cage - oraz współzałożyciel Guillaume de Fondaumière oskarżani są o niestosowne zachowanie, zarządzanie przepracowaną załogą oraz branie udziału - lub też przymykanie oka - na kulturę nieprzyzwoitych żartów.

Cage oraz Fondaumière w oficjalnym komunikacie odrzucają wszelkie oskarżenia, a osobno zapewniają, że są „bardzo zaskoczeni” oraz „zaszokowani” narzekaniami byłych pracowników - informuje dziennik Le Monde, francuska popołudniówka. Sprawą zajęły się też serwisy Mediapart oraz Conard PC, gdzie znaleźć można kilka z około 600 niewybrednych obrazków, jakie wysyłali do siebie pracownicy Quantic Dream.

Ilustracje, często często zawierające fotomontaże z głowami deweloperów, wysyłane były podobno wewnątrz firmy, na specjalną grupę dyskusyjną. Wśród odbiorców byli także Cage i Fondaumière. Na początku 2017 roku jedną z ofiar modyfikacji stał się jeden z administratorów w studiu, który skompilował zestaw.

Współzałożyciele ze swojej strony zapewniają, że nie widzieli najgorszych przykładów, a jedynie te obrazki, które były „mniej lub bardziej śmieszne”.

Detroit: Become Human

Zestaw ilustracji był jednak tylko pretekstem do bliższego przyjrzenia się kulturze studia, liczącego około 180 osób. Sam Cage ma być podobno znany jako „papa”, „bóg” lub „król słońce”, ze względu na autokratyczne podejście do pracy.

- David Cage ma określone podejście do zarządzania studiem, które widzi jako prywatny lub pół-prywatny obszar - wyjaśnia jeden z byłych pracowników. - Czuje, że może mówić wszystko, co mu się podoba, bo to jego miejsce.

Słynny producent ma nie stronić podobno od seksistowskich, rasistowskich i homofobicznych żartów. Cage określa te zarzuty jako „śmieszne, absurdalne i groteskowe”.

- Chcecie rozmawiać o homofobii? - mówi. - Pracowałem z Ellen Page, która walczy o prawa LGBT. Chcecie rozmawiać o rasizmie? Pracuję z Jesse Williamsem, który walczy o prawa obywatelskie w USA... Oceniajcie mnie według dokonań.

Detroit: Become Human ma zadebiutować wiosną tego roku. Gra już teraz jest źródłem sporych kontrowersji, a doniesienia francuskiej prasy mogą przełożyć się na kolejne problemy.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze