Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PS5 sprzedaje się wolniej niż PS4. Winne problemy z dostępnością

Sony publikuje raport finansowy.

Według opublikowanego raportu finansowego Sony, PlayStation 5 sprzedaje się gorzej od PS4. Winne są problemy z dostarczaniem komponentów, przekładające się na niższą produkcję i dostępność konsoli.

Jak czytamy w dokumencie, w ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedano 3,9 miliona PS5. Stanowi to wzrost o 600 tys. egzemplarzy, w zestawieniu do wcześniejszych trzech miesięcy.

Ogółem, od premiery w listopadzie 2020 roku do końca grudnia 2021 roku sprzedano 17,3 mln PS5. Dla porównania, w podobnym okresie czasu od premiery PS4, konsola poprzedniej generacji znalazła niemal 20 mln. nabywców.

Według producenta, problemy z dostępnością się utrzymają przynajmniej przez najbliższy czas. Sony obniżyło prognozę zysków na przyszły kwartał o 6 procent w stosunku do wcześniejszych rokowań.

Poniżej inne najciekawsze informacje z raportu finansowego Sony:

  • Sprzedaż konol: 6 mld dol.
  • Sprzedaż wydań fizycznych gier: 895 mln dol.
  • Sprzedaż wydań cyfrowych gier: 4,6 mld dol.
  • Sprzedaż dodatków, mikropłatności, DLC: 8 mld dol.
  • Dochód z usługi sieciowych (PS+, PS Now): 3,6 mld dol.
  • Sprzedaż peryferiów i akcesoriów: 1,5 mld dol.
  • PlayStation Plus posiada 48 mln aktywnych użytkowników
  • Sony sprzedało łącznie 92,7 mln egzemplarzy gier w 2021 roku

Warto dodać, że firma sprzedaje PS5 poniżej kosztów produkcji, co w obecnej sytuacji przynosi wysokie straty. To rozwiązanie stosowano również przy PS4 i PS3, jednak wówczas zarabiano głównie na wysokiej sprzedaży gier, a nie samych platform.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze