Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Project CARS 2 - pogoda i warunki atmosferyczne

Wszystko o pogodzie w grze: słońce, deszcz, śnieg, burza i mgła.

Większość kierowców preferuje jazdę na suchej nawierzchni o odpowiedniej temperaturze. Nic jednak nie dostarcza takich emocji jak zmagania na torze mniej lub bardziej skropionym deszczem, a nawet śniegiem czy też pokrytym lodem. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się wówczas prowadzenie mocnych, tylnonapędowych maszyn.

Specyficznych wrażeń dostarczają także wyścigi we mgle, która znacznie ogranicza widoczność. W połączeniu ze zmierzchem lub środkiem nocy wyścig zamienia się w horror, z którego cało wyjdą tylko ci, którzy znają dobrze tor i potrafią dostosować prędkość do panujących warunków.

Wszystkie różnorodne warunki pogodowe znajdują się w Project CARS 2, a dodatkowej mocy nabierają dzięki użytemu systemowi Live Track 3.0, który jest odpowiedzialny między innymi za dynamiczne zmiany czasu, pogody, a także gwarantuje chociażby powstawanie niebezpiecznych kałuż zaraz po rozpoczęciu ulewy.

Poniżej możesz zapoznać się ze wszystkimi warunkami atmosferycznymi dostępnymi w grze. Możesz je także zaprogramować na swój użytek we własnym wyścigu, o czym pisaliśmy na innej stronie naszego poradnika - Project CARS 2 - jak stworzyć własny wyścig.


Bezchmurne niebo - najlepsze warunki do jazdy, choć mogą stanowić utrudnienie, jeśli grasz w godzinach zachodzącego słońca i zmierzasz w jego kierunku.

Małe zachmurzenie - równie dobre warunki, jednak małe chmury mogą stanowić bardzo ładny, wizualny akcent. Docenią go zwłaszcza ci, którzy lubią bawić się trybem fotograficznym w grze.

Średnie zachmurzenie - bardzo rzadko, ale potrafi przerodzić się w lekkie opady deszczu. Nie dzieje się to jednak zbyt często, za to gwarantuje pięknie wyglądające zachody słońca, a więc coś dla estetów.

Duże zachmurzenie / Pochmurno - z tego rodzaju pogody bardzo często potrafią wyniknąć opady, nawet te nie zaprogramowane wcześniej.


Mżawka - delikatny deszcz może sprawiać wrażenie, że nie oddziałuje bezpośrednio na zachowanie pojazdu, przez co jest bardzo zdradliwy, zwłaszcza na zakrętach. GDy zaczyna mżyć, postaraj się na nowo wyczuć zachowanie aktualnie używanego pojazdu.

Deszcz - w deszczu najtrudniej jest prowadzić auta z napędem na tylną oś. Dużo lepiej radzą sobie wtedy samochody z napędem na wszystkie koła.

Burza - burzy towarzyszą silne opady deszczu, które długotrwale mogą tworzyć ogromne kałuże na torze, często rozciągające się na szerokość całej jezdni. Widoczność za kierownicą jest wówczas bardzo ograniczona, zwłaszcza jeśli bezpośrednio przed nami znajduje się inny pojazd.

Burza z piorunami - warunki podobne jak do wyżej opisywanych, jednak towarzyszą im dodatkowo efektowne wyładowania, co wygląda estetycznie zwłaszcza wieczorem lub w nocy.


Mgła / Gęsta mgła - w zależności od gęstości tego zjawiska widoczność jest w różny sposób ograniczona. Efekt jest zwielokrotniony, jeśli zapada wówczas zmierzch lub głęboka noc.

Mgła z deszczem - większe wyzwanie stanowi tu sam fakt opadów, gdyż lekka mgła nie ogranicza naszej widoczności na tyle, aby się tym przejmować.

Gęsta mgła i deszcz - największy koszmar każdego kierowcy. Ograniczona widoczność i dodatkowo opady deszczu, które momentalnie zmieniają właściwości jezdne każdego pojazdu. Czasami występuje w nocy, co prowadzi do konieczności bardzo ostrożnej jazdy.

Lekka mgła - nie komplikuje zbytnio sytuacji na torze i zazwyczaj przeradza się w słoneczną pogodę.


Śnieg - lekkie opady śniegu wyglądają estetycznie i wpływają w niewielkim stopniu na prowadzenie pojazdu, zwłaszcza na zakrętach.

Silny śnieg - nie tylko wpływa znacznie na prowadzenie samochodu, ale także ogranicza dość mocno widoczność.Śnieżyca - zimowemu załamaniu pogody towarzyszy śnieżyca, która potrafi ograniczyć widoczność nawet w takiej skali, jak gęsta mgła. Stanowi ogromne wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców.

Losowo - jeśli nie jesteś pewny w jakich warunkach chcesz się ścigać, daj się zaskoczyć grze. W menu tworzenia wyścigu ustaw cztery punkty pogody i wybierz dla każdego opcję Losowo.

Komentarze