Skip to main content

Popularna platforma z grami nagle zniknęła z sieci. Winne może być narzędzie AI do ochrony praw autorskich

Wniosek o wyłączenie sklepu złożył producent figurek Funko Pop.

Itch.io to platforma dystrybucji gier, która może nie cieszy się taką popularnością jak Steam czy GOG, ale korzystają z niej tysiące niezależnych deweloperów oraz jeszcze więcej miłośników co bardziej niszowych dzieł. Wczoraj jednak sklep nagle zniknął z sieci na wniosek producenta zabawek Funko, a administracja strony podejrzewa, że winę za to ponosi wadliwe narzędzie AI.

Nie żartujemy, Funko zdjęło z sieci stronę Itch.io z sieci ponieważ używają jakiegoś durnego »opartego na AI« oprogramowania Brand Shield służącego do ochrony własności intelektualnej. To oprogramowanie wysłało jakieś fałszywe zawiadomienie o podszywaniu się do naszego rejestratora domeny I Want My Name, który zignorował nasze wiadomości i po prostu wyłączył domenę” - napisał oficjalny profil platformy w mediach społecznościowych.

W dalszej części wątku administratorzy serwisu dodają, że usunęli z serwerów oflagowane przez oprogramowanie treści - ponieważ jak sami stwierdzilinie opłaca się walczyć z czymś takim” - jednak najwidoczniej rejestrator domeny, z którego usług korzysta Itch.io, działa na w pełni zautomatyzowanym systemie, ponieważ jak dotąd nikt nie odczytał ich potwierdzenia skasowania wątpliwej zawartości. Jednocześnie potwierdzili, że nie utracili żadnej innej zawartości z serwerów, a jedynie sama strona WWW pozostawała niedostępna do wyświetlenia.

Na moment pisania niniejszego artykułu wygląda na to, że działanie serwisu w ograniczonym zakresie udało się przywrócić za pomocą kopii zapasowej. Administracja serwisu dodała, że jeśli sytuacja będzie się przeciągać i nie uda się odzyskać pełnej sprawności strony w ciągu najbliższych godzin, to rozważą uruchomienie nowej domeny. Niestety ze względu na używane zewnętrzne usługi migracja może nie być prosta.

Przypomnijmy, że w ofercie Itch.io znajdziemy ponad milion dzieł niezależnych twórców - zarówno płatne, jak i darmowe produkcje. Zaliczają się do nich zarówno gry wideo, jak i zestawy startowe klasycznych „papierowych” RPG, muzyka czy komiksy. Dodatkowo wszystkie produkty sklepu dystrybuowane są bez zabezpieczeń DRM, czyli gracze nie stracą do nich dostępu nawet gdyby strona zakończyła działalność.

Zobacz także