Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Popularna gra NFT zhakowana - łupem 600 milionów dolarów

Zdecentralizowane finanse.

Ronin, blockchain napędzający popularną grę Axie Infinity, został zaatakowany przez hakerów. Transakcje wstrzymano, lecz za późno - łupem padło około 625 mln dolarów w kryptowalucie.

Sky Mavis, firma odpowiedzialna za produkcję, wyjaśniła w komunikacie, że współpracuje z organami ścigania w celu odzyskania ponad 173 tysięcy Ethereum oraz 25,5 mln jednostek USDC (kryptowaluty z wartością synchronizowaną z dolarem amerykańskim).

Do ataku doszło 23 marca, właśnie w Roninie. Blockchain ten służył za „pośrednika ”, zarządzającego transakcjami między Axie Infinity i kryptowalutami, takimi jak właśnie Ethereum.

Użytkownicy mogli deponować wirtualne waluty w grze, by kupować za nie elementy NFT i przedmioty kosmetyczne. Możliwa też była ich sprzedaż, zgodnie z obecną modą na produkcje tego typu. Gra przypomina nieco Pokemony, ze zbieraniem i hodowaniem stworków.

Zobacz na YouTube

Jak wyjaśnia Sky Mavis, napastnik pozyskał prywatne klucze bezpieczeństwa, by potwierdzić transfer ogromnej liczby Etherum. Atak wykryto dopiero po tygodniu, gdy inny użytkownik bez powodzenia próbował wypłacić 5 tys. ETH.

Firma zapewnia, że posiadane tokeny NFT pozostają bezpieczne, tak samo jak wewnętrzne kryptowaluty SLP i AXS. Deweloperzy wyjaśniają otwarcie, że źródłem problemów jest „pójście na skróty” w kwestii bezpieczeństwa w listopadzie ubiegłego roku.

Popularność Axie Infinity eksplodowała wtedy na Filipinach, gdzie produkcja zaczęła niekiedy zastępować „normalną” pracę. Twórcy chcieli odciążyć serwery i choć zmiany cofnięto już w grudniu, to zapomniano o uprawnieniach, które zostały wtedy wydane. Właśnie te klucze wykorzystano do transferu waluty.

Włamanie jest największym w historii „zdecentralizowanych” finansów bazujących na blockchainie. Rekordów ostatnie nie brakuje - poprzedni „lider” tej mało prestiżowej kategorii to Wormhole, z którego w lutym wykradziono walutę o wartości 322 mln dol.

Read this next