Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Polski zestaw rzeczywistości wirtualnej sukcesem na Kickstarterze

Trzy funkcje w jednym.

Firma Cmoar pozyskała ponad sto tysięcy dolarów podczas zbiórki na Kickstarterze, z powodzeniem finansując dalsze prace nad zestawem rzeczywistości wirtualnej Cmoar Personal Viewer.

Wymienne soczewki Cmoar

Rodzime rozwiązanie jest nieco inne od konkurencji w postaci Oculus Rift czy HTC Vive, ponieważ w jednym urządzeniu łączy nie tylko możliwość wyświetlania obrazu VR, ale także rzeczywistość rozszerzoną (AR) oraz standardowe oglądanie filmów czy gier w 2D i 3D.

Taka wszechstronność zestawu możliwa jest dzięki modułowej konstrukcji i wymiennym soczewkom. Cmoar nie posiada też własnego wyświetlacza, lecz wymaga korzystania na przykład z telefonu komórkowego, wkładanego do obudowy.

Zadbano jednak o zewnętrzne sterowanie, by głośność czy kamerę smartfona kontrolować bezpośrednio z poziomu Cmoar. Są też czujniki ruchu czy przyśpieszenia, pomagające w rzeczywistości wirtualnej.

Pewną innowacją jest także sprzedaż gotowych wyświetlaczy w rozdzielczości 1080p i 2K, eliminujących konieczność korzystania z telefonu. Możliwa jest nawet transmisja rozgrywki z domowego PC, przez kabel HDMI.

Polacy porównują swoje urządzenia do podobnego w założeniach Gear VR od Samsunga, ale „przy dużo bardziej przystępnej cenie”. Zestawy powinny zadebiutować w czerwcu tego roku.

Warto dodać, że to już trzecie podejście Cmoar do Kickstartera - poprzednie dwa kończyły się niepowodzeniem lub anulowaniem kampanii przez twórców.

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze