Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Po ponad 20 latach złamano zabezpieczenia konsoli Sega Saturn

Udało się obejść napęd CD.

Po ponad 20 latach od debiutu, napędy CD-ROM w konsolach Sega Saturn zaczynają powoli odmawiać posłuszeństwa, co stawia pod sporym znakiem zapytania granie na tym klasycznym sprzęcie.

Urządzenie omijające napęd CD-ROM

Od wielu lat próby obejścia tego elementu urządzenia spędzały sen z powiek wielu amatorów elektroniki i klasycznych gier. W końcu się udało, dzięki pracy, jaką po godzinach wykonywał od 2013 roku inżynier James „Dr Abrasive” Laird-Wah.

Proces był wyjątkowo żmudny i trudny ze względu na skomplikowaną budowę urządzenia, składającego się między innymi z czterech procesorów. Jeden przeznaczony jest tylko dla dźwięku, a inny dedykowano właśnie dla CD-ROMu, z zaszyfrowanym kodem odpowiedzialnym za zabezpieczenia DRM.

Po wielu latach pracy Laird-Wah zdołał „przekonać” Segę Saturn, by uruchamiała kod z zewnętrznego napędu USB, z pominięciem procesora odpowiedzialnego za napęd. Tu z pomocą przyszedł między innymi format nagrywania danych na krążkach - pliki nie są w żaden sposób zabezpieczone, więc wykonanie obrazu płyty na PC nie jest większym problemem.

Dr Abrasive zdołał już nawet przygotować wsparcie dla dźwięków, a nawet zmusić konsolę do zapisywania na USB, co przydaje się wydatnie do obsługi zapisów.

Nie bez znaczenia jest także wiedza, jaką na temat tajemniczego sprzętu zgromadził Laird-Wah. Ta powinna pomóc twórcom emulatorów w przygotowaniu lepiej działających aplikacji.

Posiadacze Saturnów nie powinni jednak ruszać jeszcze na strych po swoje konsole. Uruchomienie gier z pominięciem napędu CD-ROM odbywa się prosto z napędu USB, lecz wymaga zamontowania w konsoli specjalnego chipu z własnym procesorem - a jedyny egzemplarz posiada obecnie Dr Abrasive.

Laird-Wah zapewnia, że chce dopracować swoje urządzenie i zaoferować je wszystkim zainteresowanym. Kiedy i w jakiej cenie? Tego niestety nie wiemy.

Poniżej wideo opisujące urządzenie - i proces jego powstania.

Zobacz na YouTube

Read this next