Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Phil Spencer nie jest przekonany, czy Xbox One wyprzedzi PS4

Sony ma przewagę.

Phil Spencer - szef działu Xbox w Microsofcie - przyznał podczas niedawnej konferencji, że nie jest do końca przekonany, czy Xbox One zdoła wyprzedzić PlayStation 4 w tej generacji.

Wypowiedź padła na imprezie 2015 GeekWire Summit, gdzie menedżer odpowiadał na pytania uczestników spotkania (dzięki, VideoGamer).

- Wiecie, nie wiem - przyznał, mówiąc o perspektywach na „wygranie” wyścigu z PlayStation 4 w tej generacji. - Sony ma wielką przewagę i dobry produkt.

Wcześniej Spencer wyjaśniał, że jedną z kluczowych kwestii po przejęciu sterów w dziale Xbox po Marku Whittenie było odbudowanie podupadłego w firmie morale.

- Gdy zaczynałem, pewnie nie zdawałem sobie wystarczająco dobrze sprawy z tego, jaki wpływ miała premiera na nasz zespół w Redmond - wspominał. - To organizacja, składająca się z tysięcy ludzi, a różne słowa i akcje menedżerów w jakimś zakresie rujnują wszystko, co robiło się przez ostatnie trzy lata, często po nocach i w weekendy. Człowiek zaczyna się zastanawiać: po to robię, po co pracuję tak ciężko, jeśli jeden komentarz może ustalić wizerunek naszego produktu bardziej bezpośrednio niż cała ta praca?

Menedżer przyznał, że kłopoty z komunikacją w okresie premiery Xbox One spowodowały utratę zaufania nawet wśród najbardziej lojalnych konsumentów.

- Stałe połączenie z siecią, używane gry, bez względu na funkcję... Nasi konsumenci przestali wierzyć, że to oni są najważniejsi podczas podejmowania decyzji - mówił.

- Budujemy produkt dla siebie, czy dla graczy? Gdy tylko to pytanie pojawi się w głowach użytkowników, to szybko tracimy kredyt zaufania, gdy będą spoglądać na inne kwestie, takie jak moc naszego sprzętu, tytuły startowe, transakcje cyfrowe, cokolwiek. Przestaną wierzyć, że robimy to z myślą o ich rozrywce.

W 2013 roku Microsoft spotkał się z ostrą krytyką przed debiutem Xbox One i musiał szybko wycofywać się z wcześniejszych decyzji, obejmujących wymóg stałego połączenia z siecią, ograniczenia w sprzedaży używanych gier czy dodawanie Kinecta do każdej konsoli.

Jeszcze przed premierą sprzętu - w marcu 2013 r. - stanowisko szefa działu Interactive Entertainment Business w Microsofcie opuścił Don Mattrick.

Spencer przejął zreorganizowany dział Xbox rok później, po wspomnianym Whittenie. Szybko postawił na promowanie konsoli jako sprzętu przeznaczonego przede wszystkim do gier, a nie jak wcześniej - do ogólnej rozrywki.

Ostatnie dane na temat sprzedaży nie pozostawiają wątpliwości. Obecnie liderem jest PlayStation 4 - sprzedaż sięgnęła 22 milionów egzemplarzy. Microsoft aktualizował statystyki w listopadzie 2014 roku, informując o wysłaniu 10 mln konsol do sklepów.

Nudzisz się? Zobacz także:

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze