Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nintendo świętuje 125 urodziny

Wszystkiego najlepszego!

Źródło: zippycustomcakes.com

Twórcy Mario, Zeldy i Donkey Kong - firma Nintendo - obchodzi dziś swoje 125 urodziny. Japońska firma może pochwalić się imponującą datą powstania - 23 września 1889 roku.

W tym roku Stany Zjednoczone składały się jeszcze z 38 stanów, a Wiktoria Hanowerska była cesarzową Indii. W Polsce odbył się pierwszy zjazd chirurgów, a w Kurierze Codziennym ukazał się ostatni odcinek powieści „Lalka” Bolesława Prusa.

125 lat na rynku stawia Nintendo na równi z Coca-Colą, The Wall Street Journal czy Wieżą Eiffla.

Firmę założył przedsiębiorca Fusajiro Yamauchi, koncentrując się na kartach do gry. Biznes nie osiągnął większych rozmiarów do lat 50. XX wieku.

Wtedy właśnie opiekę nad działalnością przejął wnuk Fusajiro - zmarły w ubiegłym roku Hiroshi Yamauchi. Mężczyzna postawił na rozwój i zaczął sprzedaż poza Japonią.

Przejście na rynek gier wideo nie było proste, a Nintendo eksperymentowało jeszcze z taksówkami, ryżem a nawet popularnymi w Japonii hotelami dla zakochanych.

Ale w latach 70. Yamauchi rozpoczął współpracę z wizjonerami, takimi jak Gunpei Yokei i Shigeru Miyamoto. Uruchomiono pierwsze eksperymenty z elektronicznymi zabawkami, co doprowadziło wkrótce do konsol.

Taka działalność trwa do dzisiaj. Obecna oferta firmy - składająca się głównie z Wii U i 3DS - cieszy się zróżnicowanym zainteresowaniem, ale firma już nie raz przechodziła przez trudniejsze czasy. Następne miesiące to okres kolejnych zmian i koncentracji większych wysiłków na zabawkach amiibo i nowej gałęzi działalności, skupiającej się na zdrowiu użytkowników.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Wii U

Nintendo Wii U

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.
Komentarze