Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nintendo obchodzi 130 urodziny. Ponad pół miliarda sprzedanych konsol na koncie

Od taksówek i ramenu do zabawek i gier.

Firma Nintendo została założona równe 130 lat temu - 23 września 1889 roku. Na początku nie zajmowała się oczywiście grami wideo, ale w drugiej połowie XX wieku miała duży wpływ na rynek konsol oraz rozwój branży.

Założyciel, Fusajiro Yamauchi, rozpoczął działalność od produkcji kart do Hanafudy - tradycyjnej gry japońskiej. Kilkanaście lat później firma inwestowała także w taksówki, ramen, a nawet „hotele miłości”. Dopiero potem przyszła kolej na zabawki.

Pierwsza siedziba Nintendo

Pierwsza konsola firmy powstała w 1983 roku - był to kultowy już dziś NES. Od tamtej pory Nintendo sprzedało w sumie ponad pół miliarda konsol. Niepokonaną do dziś jest przenośna platforma NDS z wynikiem 154 mln egzemplarzy.

Wii sprzedało się w sumie w ponad 100 mln sztuk. Dla porównania, późniejsze Wii U to już zaledwie 13 mln egzemplarzy. Nintendo Switch jest obecne na rynku od wiosny 2017 roku, ale wyprzedziło już poprzednika - konsolę kupiło już ponad 36 mln graczy.

To Nintendo wprowadziło też do zbiorowej świadomości odbiorców postacie rozpoznawane dziś przez każdego. Mowa oczywiście nie tylko o wąsatym Mario, ale też o Pokemonach - czyli między innymi Pikachu.

Do sklepów trafiła właśnie nowa wersja konsoli Switch. Edycja Light przeznaczona jest wyłącznie do rozgrywki handheldowej, bez opcji podłączenia sprzętu do telewizora. Za kilka dni przeczytacie naszą recenzję tego urządzenia.

Następnie: Darmowa gra za oddanie krwi. Nietypowa akcja Amerykańskiego Czerwonego Krzyża

Komentarze