Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nietypowe DLC w postaci pliku PDF za 140 zł znalazło kupców na Steamie

„Kilka osób się zdenerwowało.”

Niezależny deweloper Andrew Plotkin zaskoczył w ubiegłym tygodniu akcją marketingową, sprzedając nietypowe DLC do gry Hadean Lands - plik PDF za 32 euro (ok. 140 zł).

Za taką kwotę kupowaliśmy certyfikat, który zobowiązywał nas do obiecania, że przejdziemy tę tekstową przygodówkę bez korzystania z poradników czy innych pomocy.

Temat podchwyciły media, ale większość graczy rozsądnie zauważyła, że mamy do czynienia ze - skutecznym - zabiegiem marketingowym, zwracającym uwagę na wydaną dwa lata temu produkcję.

„Miałem oczywiście nadzieję, że pomysł przykuje uwagę” - przyznaje Plotkin w wypowiedzi dla Eurogamera. „O ile mi wiadomo, nikt wcześniej nie zrobił czegoś podobnego.”

„Ale nie spodziewałem się, że na temat tego DLC powstanie więcej artykułów, niż tych o grze. Spodziewałem się może jakichś wzmianek w kilku recenzjach.”

Jak się okazuje, kilka osób zdecydowało się nawet na zakup dodatku, choć twórca z góry wyjaśniał, że sprzedaje tylko plik PDF - by uniknąć niedomówień.

„Kilka osób się zdenerwowało” - opisuje reakcje deweloper. „Ale nie było tego zbyt wiele. Otwarcie mówiłem, co znajduje się w DLC i większość osób to uszanowała.”

„Nie mogę zdradzić dokładnych liczb” - napisał Plotkin. „Ale można bezpiecznie założyć, że liczba kupujących certyfikat była wyższa niż zero.”

Oto piracka wersja opisywanego DLC

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze