Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft zmienia politykę zabezpieczeń DRM na konsoli Xbox One - Raport

AKTUALIZACJA: Oficjalne potwierdzenie. Brak konieczności połączenia z Internetem oraz możliwość wymiany gier.

Microsoft oficjalnie poinformował o zmianie polityki zabezpieczeń DRM na konsoli Xbox One.

W oświadczeniu Don Mattrick, szef oddziału Microsoftu odpowiedzialnego za działalność związaną z interaktywną rozrywką, potwierdził informacje, do których dotarł serwis Giant Bomb (patrz oryginalna wiadomość poniżej).

Nie będzie wymagana konieczność połączenia z Internetem na konsoli Xbox One. Wymagane będzie tylko jedno połączenie z siecią, w momencie pierwszego uruchomienia.

Wiedziałem!

„Możesz zabrać Xbox One gdziekolwiek chcesz, tak samo jak Xboksa 360” - czytamy w oświadczeniu. Microsoft rezygnuje z opcji sprawdzenia połączenia co 24 godziny.

Możliwa będzie wymiana, handel i przekazywanie gier, bazujących na dyskach fizycznych, dokładnie tak samo, jak to wygląda na konsoli Xbox 360.

„Odkąd ujawniliśmy nasze plany związane z Xbox One, mój zespół i ja słyszeliśmy od wielu z was różne głosy, czytaliśmy wasze komentarze i słuchaliśmy opinii. Chciałbym, korzystając z tej okazji, podziękować wam za pomoc w zmienianiu przyszłości Xbox One” - wyjaśnia Don Mattrick.

„Przekonywaliście, że uwielbiacie elastyczność, którą oferują gry dostępne na dyskach fizycznych. Możliwość swobodnego pożyczania, dzielenia i odsprzedaży tych gier jest dla was ogromnie ważna. Równie ważna jest dla was wolność w odniesieniu do grania offline, tak długo jak chcecie, gdziekolwiek jesteście.”

Mattrick poinformował, że także w przypadku zakupu gry przez Internet, na Xbox Live, po jej ściągnięciu będzie można w nią grąć bez konieczności połączenia z Internetem.

„Wszystkie gry z Xbox One będzie można uruchomić na innym Xbox One - nie będzie blokady regionalnej.”

Dzielnie się grami będzie wyglądało podobnie jak teraz - poprzez przekazanie płyty z grą. Oczywiście, do uruchomienia gry będzie wymagany dysk w napędzie. Tytuły pobrane z Internetu nie mogą zostać przekazane czy sprzedane.

*

Oryginalny tekst:

Dziennikarz amerykańskiego serwisu o grach GiantBomb.com informuje, że Microsoft wkrótce ogłosi całkowitą zmianę polityki w kwestii zabezpieczeń i ograniczeń konsoli Xbox One.

Autorem wiadomości jest Patrick Klepek, który powołuje się na anonimowe źródła. Autor wcześniej zasłynął m.in. z publikacji informacji o procesie sądowym Jasona Westa i Vince'a Zampelli przeciwko Activision.

Według nieoficjalnych informacji, Microsoft wkrótce wprowadzi poniższe zamiany:

  • brak wymogu stałego połączenia z Internetem;
  • rezygnacja ze sprawdzania połączenia z siecią co 24 godziny;
  • wszystkie gry dyskowe będą działały identycznie jak na Xboksie 360;
  • połączenie internetowe będzie wymagane jedynie przy pierwszej konfiguracji konsoli;
  • gry ściągnięte z sieci uruchomimy także w trybie offline;
  • brak ograniczeń w pożyczaniu i odsprzedawaniu gier;
  • rezygnacja z blokady regionalnej.
Trudna decyzja

Wydaje się jasne, że ewentualna decyzja o tak radykalnych zmianach spowodowana może być działaniami konkurencji z Sony oraz krytyczne opinie mediów i fanów, wyrażane po zakończonych niedawno targach E3 i pierwszej prezentacji konsoli, gdzie poinformowano o restrykcyjnych ograniczeniach w sprzedaży używanych kopii gier i wymogu połączenia z Internetem co 24 godziny.

Microsoft nie potwierdził oficjalnie tych doniesień. Dziennikarz skontaktował się z producentem konsoli. Również Eurogamer wysłał w tej sprawie zapytanie.

Nie zmieni się raczej data premiery i cena konsoli. Do Polski sprzęt trafi dopiero w przyszłym roku.

Tagi

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze