Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Nie żyje Hiroshi Yamauchi

Legendarny szef Nintendo zmarł w wieku 85 lat.

Serwis internetowy gazety Nikkei informuje, że w wieku 85 zmarł Hiroshi Yamauchi - legendarny szef Nintendo, który wprowadził firmę na rynek gier wideo.

Yamauchi zarządzał firmą przez 53 lata (od 1949 do 2002 roku), jako poprzednik obecnego szefa - Satoru Iwaty. Dołączył do Nintendo, gdy główną działalnością była jeszcze produkcja kart. Nadzorował przejście do segmentu gier wideo, podbijając zachodnie rynki automatami z Donkey Kongiem.

Następnie menedżer wprowadził na rynek pierwszą domową konsolę - Nintendo Entertainment System (znaną w Japonii jako Famicom), a później także SNES i Nintendo 64. Zrezygnował z pełnionej funkcji w 2002 roku, po premierze GameCube. Pozostał jednak blisko związany z firmą, jako jeden z głównych akcjonariuszy Nintendo.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze