Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Need for Speed (2015) - Tuning mechaniczny, modyfikacja osiągów

Jak zmodyfikować osiągi auta: podnieść moc, przyspieszenie, moment obrotowy.

W najnowszej odsłonie gry Need for Speed (2015) nie wystarczy zaoszczędzić na najdroższe i najszybsze fabrycznie auto. Zarobione pieniądze należy inwestować głównie w nowe części, które pozwolą wykrzesać z samochodu wszystko, co tylko możliwe. Nawet teoretycznie najsłabszym fabrycznie autem możesz spokojnie dobrnąć do połowy wątku fabularnego. Jak tuningować mechanicznie auta?

Belkę z opcjami samochodu w garażu znajdziesz na górze ekranu.

Wejdź do garażu, najszybciej zrobisz to wywołując główne menu i wybierając opcję Skocz do garażu. Od tego miejsca zaczynasz także zabawę tuż po wczytaniu gry. Wybierz samochód, który chcesz stuningować, a następnie wybierz właściwą opcję - Modyfikacja osiągów - tak jak na powyższym obrazku.

Otworzy ci się okno, w którym będziesz miał dostęp do wszystkich najważniejszych części pojazdu. Przewijaj listę lewym analogiem, a jeśli któraś część zainteresuje cię szczególnie, zatwierdź przyciskiem, po czym otworzy ci się okno widoczne poniżej.

Filtr powietrza

Filtr powietrza to ważna, choć nie najważniejsza część tuningowa twojego auta.

Jak możesz zauważyć, w oknie po lewej stronie przeczytasz krótką informację o wybranej części i poznasz cenę, którą będziesz musiał za nią zapłacić. Środkowy obrazek wizualizuje dany element, zaś po prawej uzyskasz informacje na jakie osiągi wpłynie ewentualna wymiana.

Na górze z kolei zobaczysz finalne wartości mocy, prędkości maksymalnej, przyspieszenia od zera do stu kilometrów na godzinę i w jakim czasie oraz przy jakiej prędkości twoje auto przejedzie pierwsze czterysta metrów. Jakie części dostępne są w trybie tuningu mechanicznego oraz na co mają bezpośredni wpływ?

Filtr powietrza

Powszechnie wiadomo, że żaden samochód nie jeździ na powietrze. W przypadku silników spalinowych powietrze jest za to bardzo ważnym czynnikiem dla pracy całej jednostki, dlatego dobry filtr powietrza ograniczy dostawanie się niepożądanych zanieczyszczeń do silnika.

Na co ma wpływ? Niewielki wpływ na moc silnika i maksymalny moment obrotowy.

Układ chłodzący

Czy wyobrażasz sobie lodówkę bez funkcji chłodzenia? A samochód bez funkcji jeżdżenia? Na pewno nie. Aby auto mogło jeździć, nie może w nim zabraknąć układu chłodzenia. Warto zainwestować w dobrą chłodnicę.

Na co ma wpływ? Niewielki wpływ na moc silnika, maksymalny moment obrotowy i prędkość maksymalną.

Kolektor dolotowy

Kolejna część bezpośrednio związana z prowadzeniem powietrza do silnika. Zwiększenie dopływu ma bezpośredni wpływ na przede wszystkim moc silnika. O sensowności takiego zabiegu możesz porozmawiać z jakimkolwiek tunerem.

Na co ma wpływ? Średni wpływ na moc silnika i maksymalny moment obrotowy. Niewielki lub wpływ na prędkość maksymalną.

Układ paliwowy

Jeżeli zainwestujesz w dobry układ chłodzący i kolektor dolotowy, przez co zwiększysz ilość powietrza dostarczanego do silnika, powinieneś także zadbać o większą przepustowość w dostarczanym paliwie, aby wspomniane powietrze po prostu miało co spalać.

Na co ma wpływ? Średni wpływ na maksymalny moment obrotowy i moc silnika. Średni wpływ na prędkość maksymalną.

Układ doładowania

Niektóre samochody są już fabrycznie wyposażone w kompresor lub turbosprężarkę. W grze Need for Speed możesz ich użyć w każdym aucie lub wymienić na lepsze, jeżeli już mają taką cześć. Układ doładowania może zwiększać moment obrotowy w niskich lub wyższych zakresach obrotów silnika.

Na co ma wpływ? Bardzo duży wpływ na maksymalny moment obrotowy i moc silnika. Niewielki, zerowy lub ujemny wpływ na prędkość maksymalną.

Elektryka

Choć w grze zostajemy poinformowani o mniejszej wadze akumulatora czy oczyszczeniu komory silnika z okablowania, największy wpływ na prawidłową pracę mają po prostu dobre jakościowo przewody, którymi choćby płynie prąd do świec zapłonowych, wywołujących iskrę.

Na co ma wpływ? Średni wpływ na maksymalny moment obrotowy i moc silnika. Niewielki wpływ na najwyższą prędkość.

Zapłon

Wspomniany wyżej, przy okazji elektryki, będzie miał podobny wpływ na osiągi. Ta wymiana skoncentruje się na lepszej jakości przewodach i zmianie napięć. W przeciwieństwie do prawdziwego użytkowania samochodu, tu nie będziesz musiał martwić się o regularną wymianę przewodów.

Na co ma wpływ? Średni wpływ na maksymalny moment obrotowy i moc silnika. Niewielki wpływ na najwyższą prędkość.

ECU

Z angielskiego Electronic Control Unit, czyli mówiąc "po ludzku" - jednostka zarządzająca elektroniką. Prawidłowa nazwa to zaś sterownik wtrysku, choć odpowiada nie tylko za ten jeden element. ECU jest mózgiem samochodu, dobiera na podstawie tak zwanej "mapy silnika" mnóstwo ustawień i zależności pomiędzy częściami składowymi samochodu.

Na co ma wpływ? Średni wpływ na maksymalny moment obrotowy i moc silnika. Niewielki lub zerowy wpływ na prędkość maksymalną.

Blok silnika

W ramach tej części możesz zainwestować w kilka wirtualnych elementów, między innymi wyszlifowanie dolotów czy dopasowanie pierścieni. Są to bardziej zaawansowane metody na zwiększenie mocy i w realnym użytkowaniu samochodu zajmują się nimi tylko wyspecjalizowane zakłady.

Na co ma wpływ? Niewielki, średni lub duży wpływ na maksymalny moment obrotowy, moc silnika i prędkość maksymalną.

Wałek rozrządu

Tajemniczo nazwana część odpowiada za sterowanie zaworami silnikami. W zaawansowanym tuningu wymiana tej części i dostosowanie do możliwości silnika zdarza się bardzo często, warto w nią zainwestować także w grze.

Na co ma wpływ? Niewielki lub średni wpływ na maksymalny moment obrotowy i moc silnika. Niewielki wpływ na prędkość maksymalną.

Głowice cylindrów

Wymiana głowicy cylindrów pozwala na zastosowanie innych kolektorów i kilku innych części układu dolotowego. Kosztuje nie aż tak dużo, a ma spory wpływ na osiągi, dlatego warto zainwestować właśnie w tę część.

Na co ma wpływ? Duży wpływ na maksymalny moment obrotowy, moc silnika i prędkość maksymalną.

Kolektor wydechowy

Modyfikacje układu wydechowego mają największy sens przy silnikach wolnossących, pozbawionych turbosprężarki. W grze jednak tego typu modyfikacje pozytywnie wpływają na każdy wirtualny pojazd.

Na co ma wpływ? Średni wpływ na maksymalny moment obrotowy, moc silnika i niewielki wpływ na prędkość maksymalną.

Układ wydechowy

Zaczyna się zaraz za kolektorem wydechowym. Potocznie i ogólnie mówimy o nim jako o "wydechu". Jego modyfikacje mogą zwiększyć przepustowość gazów spalinowych, co nieznacznie wpływa na moc samochodu.

Na co ma wpływ? Średni wpływ na moc silnika i maksymalny moment obrotowy. Niewielki lub zerowy wpływ na prędkość maksymalną.

Sprzęgło

Wraz z wszelkimi modyfikacjami silnika i zwiększeniem jego mocy, nie zapomnij o zajrzeniu w zakładkę sprzęgła. Zastosowanie dostatecznie mocnego sprzęgła nie pozwoli na utratę mocy zyskanej poprzez tuning.

Na co ma wpływ? Niweluje ograniczenia mocy spowodowane poprzednimi przeróbkami.

System nitro

Potocznie zwany "dopalaczem", chwilowo zwiększa moc silnika. W grze występuje kilka pojemności butli. Im większa, tym przez dłuższy czas możemy korzystać z dopalacza. Wybierz jedną z dwóch opcji: odnawianie podczas niektórych manewrów (drift, jazda w tunelu powietrznym za innym samochodem, jazda pod prąd, lot) lub odnawianie systematyczne wraz z upływającym czasem.

Na co ma wpływ? Na chwilowe zwiększenie mocy silnika, głównie przy niższych prędkościach.

Zawieszenie

Nie wpływa bezpośrednio na osiągi auta, ale wymiana na regulowane zawieszenie odblokowuje niektóre funkcje podczas możliwości tuningu, zmiany ustawień.

Na co ma wpływ? Na wybór sztywności sprężyn pomiędzy sztywnymi a miękkimi.

Układ różnicowy

Na co ma wpływ? Jego zakup umożliwia tuning układu różnicowego w zakresie od odblokowanego do zablokowanego.

Opony

Na co mają wpływ? Na możliwości tuningowe w zakresie przyczepności opon. Może mieć nieznaczny wpływ na osłabienie osiągów.

Hamulce

Na co mają wpływ? Nie ma bezpośredniego wpływu na osiągi, ale na możliwości prowadzenia samochodu i odblokowuje możliwość wyboru rozkładu siły hamowania (przód/tył) i samej siły. Im droższe hamulce kupisz, tym większy zakres regulacji.

Hamulec ręczny

Na co ma wpływ? Zamontowanie droższego, częściowo regulowanego hamulca ręcznego wprowadza możliwość regulowanie jego siły.

Stabilizatory

Na co mają wpływ? Zakup bardziej kosztownych stabilizatorów wprowadzi możliwość usztywnienia lub zmiękczenia zawieszenia, regulując tylko stabilizatory.

Następnie: Need for Speed - Tuning optyczny, modyfikacja wyglądu

Powrót do spisu treści: Need for Speed (2015) - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze

O autorze
Komentarze