Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Najlepsze gry na PlayStation 3

Tylko na konsoli Sony: zobacz, co Cię ominęło.

Wiele świetnych gier zostało wydanych nakładem Sony wyłącznie na PlayStation 3. Poniżej znajduje się lista najciekawszych, „ekskluzywnych” tytułów, po które warto sięgnąć, jeśli jeszcze nie mieliście okazji. Znajdziecie tu również trzy gry, które trochę wyłamują się z założeń, ale musiały znaleźć się na liście.

Konsola PlayStation 3 zadebiutowała w listopadzie 2006 roku w Japonii i Ameryce Północne, a kilka miesięcy później w Europie. Na początku nowa maszyna Sony nie miała łatwo, szczególnie w obliczu ogromnego sukcesu PlayStation 2. Z czasem jednak nadrabiała zaległości, oferując coraz ciekawsze, lepsze i wyjątkowe gry na wyłączność.

Nawet dziś, choć na rynku dostępne są już nowe konsole - PS4 i Xbox One - duża biblioteka gier, niska cena, wyjątkowe tytuły ekskluzywne są dobrym powodem, by zapoznać się własnie z konsolę PlayStation 3. A być może po prostu ominął Cię jakiś tytuł?

Jeśli chcesz poznać pozostałe gry, które ukazały się na PS3, zerknij na tę listę:
Najlepsze gry 7. generacji (2005 - 2007)

Uncharted - seria

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: angielska (Drake's Fortune), pełna polska (Among Thieves, Oszustwo Drake'a)

W stworzonej przez studio Naughty Dog serii Uncharted, jako poszukiwacz skarbów Nathan Drake tropimy tajemnice skryte na kartach historii. Przeważnie oznacza to kłopoty, do pakowania się w które Nathan ma niebywały talent. Uncharted to gra akcji z lekkoduszną fabułą w stylu kina przygodowego, w której akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Nie brakuje strzelania czy walki wręcz, choć są też ciekawe zagadki i sporo eksploracji. Seria wyznaczyła nowe standardy, jeżeli chodzi o oprawę oraz filmowość w grach i stała się wzorem dla innych studiów deweloperskich.

-

Killzone 2, Killzone 3

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: pełna polska

Seria Killzone studia Guerilla Games to strzelanina z perspektywy pierwszej osoby. W Killzone 2 wcielamy się postać Seva - żołnierza vektańskiego ISA - i walczymy przeciwko Helghastom, którzy w pierwszej części najechali planetę Vektan. Druga odsłona serii charakteryzowała się dosadnym, brudnym klimatem wojny i ciężarem w pełni uzbrojonego żołnierza. Kontynuacja przygód Seva w Killzone 3 to nowe miejscówki, bogatsza paleta barw i bardziej przystępne sterowanie, co miało zbliżyć serię do innych popularnych strzelanin tej generacji. Warto wiec zacząć przygodę od Killzone 2 i ewentualnie kontynuować zabawę w Killzone 3.

-

God of War - seria

 • Platforma: PS3, PSP
 • Wersja językowa: polska (napisy oraz dubbing)

God of War to niezwykle krwawa seria gier akcji umiejscowiona w starożytnej Grecji. Nastawiona na szybką destrukcję licznej liczby przeciwników. Jej głównym bohaterem jest Kratos, dzielny spartański dowódca. Poznajemy jego losy nim jeszcze stał się jednym z mieszkańców Olimpu, aż po kres gdy walcząc zabija bogów znanych z mitologii.

Gra oferuje spektakularne walki, szczególnie z ogromnymi bossami typu Kronos. To produkcja krwawa i niesłychanie brutalna, tylko dla dorosłego odbiorcy.

Na PS3 ukazały się porty gier wydanych na platformy mobilne Sony, oraz Wstąpienie, ale przede wszystkim God of War 3 jest najbardziej spektakularną częścią, będącą ukoronowaniem dokonań serii.

-

inFamous 1

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: polska

W tej trójwymiarowej grze akcji z otwartym światem, wcielamy się w bohatera władającego mocą elektryczności. Świat obserwujemy zza pleców postaci, zarówno podczas potyczek, jak też szybkiego poruszania się po fikcyjnej metropolii. Fabuła opowiada o źródle tajemniczych mocy oraz o zagrożeniu dla miasta, któremu musimy zapobiec. Z grą związany jest też system Karmy, czyli moralnych wyborów.

Warto sięgnąć po ten tytuł, chociażby dla efektownego systemu walki z użyciem elektrycznych ataków specjalnych. Jeżeli przypadnie wam do gustu, koniecznie zapoznajcie się z drugą częścią serii.

-

Little Big Planet

 • Platforma: PS3, PSP, PS Vita
 • Wersja językowa: polska (napisy oraz dubbing)

Little Big Planet to niezwykła gra platformowa, w której największy nacisk postawiono na budowanie społeczności graczy. Z wykorzystaniem edytora, każdy z nas może tworzyć własne poziomy i udostępniać je innym, dzięki czemu gra długo się nie nudzi. W rozgrywce sterujemy Sackboyem, postacią, którą możemy dowolnie przebierać i zmieniać wygląd, używając do tego elementów, które zbierzemy w grze.

-

Heavy Rain

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: polska (napisy oraz dubbing)

Produkcja studia Quantic Dream to historia, w której główny wątek fabularny poświęcony jest wytropieniu seryjnego mordercy i porywacza dzieci. Wielowątkowa historia przedstawiona jest oczami kilku, nieznanych sobie wcześniej postaci.

Gra w nietypowy sposób przedstawia rozgrywkę, głównie poprzez sekwencję quick time events, podczas których w odpowiednim czasie i kolejności, musimy wcisnąć guzik na padzie. Dzięki temu oraz poprowadzonemu mistrzowsko scenariuszowi, zachowano iście filmowy charakter gry.

Fabuła choć nie wychodzi poza schematy książkowych kryminałów, jest intrygująca i wciąga do samego końca.

-

Demon's Souls

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: angielska

Produkcja studia From Software to gra RPG. Zwróciła na siebie uwagę graczy przede wszystkim poziomem trudności. Demon's Souls jest trudne, a śmierć stanowi jedną z mechanik, którą gracz może wykorzystać na swoją korzyść. W czasach, gdy wszystko ma być bardziej przystępne, Demon's Souls to niezwykłe doświadczenie, które potęgują projekty lokacji oraz przeciwników. Tytuł wyróżnia się niezwykle klimatycznymi interakcjami graczy przez sieć, w tym możliwością współpracy lub atakowania innych graczy w ich świecie. Każdy krok postawiony naprzód ku zwycięstwu w żadnej innej grze nie jest tak satysfakcjonujący, jak właśnie w Demon's Souls.

-

The Last of Us

 • Platforma: PS3, także na PS4
 • Wersja językowa: polska (napisy oraz dubbing)

Świat atakuje zarodnik grzyba, przemieniając ludzi w bezmyślne stwory rządne krwi. Wcielamy się w postać Joela, który wraz z towarzyszącą mu Ellie przemierza zrujnowane Stany Zjednoczone. Upadek demokracji oraz centralnej władzy, szerząca się anarchia, kolejne ludzkie siedliska znikają z map. Walka o przeżycie to codzienność w tej niedalekiej przyszłości.

The Last of Us jest grą akcji z elementami survival horroru z widokiem z trzeciej osoby. Studio Naughty Dog umiejętnie połączyło zręcznościową rozgrywkę znaną z serii Uncharted z elementami skradanki tworząc wymagający tytuł z fenomenalną oprawą audiowizualną. Grę kompletną, ze znakomitym scenariuszem oraz fantastycznie wykreowanym światem i bohaterami.

-

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: angielska

Jedyna stworzona na PS3 odsłona kultowej serii to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli skomplikowanych historii i specyficznych bohaterów.

W grze wcielamy się w Solid Snake'a, staramy się zapobiec planom niejakiego Liquida Ocelota, który zyskał możliwość kontrolowania najemników z różnych prywatnych armii na całym świecie.

Zobacz: Ranking Gier 2017 - najlepsze gry roku

Metal Gear Solid 4 to skradanka oraz gra akcji w jednym - możemy rozprawiać się z przeciwnikami po cichu, możemy też używać broni palnej w otwartej walce. Przy okazji można osobiście przekonać się, jak świetne sceny przerywnikowe można znaleźć w grach Hideo Kojimy.

-

Journey / Podróż

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: polska (napisy)

Journey to zjawiskowa przygoda. Rozpoczynamy ją bezimiennym bohaterem na piaskach bezkresnej pustyni skąpanej piekącym słońcem. Sterujemy postacią z widoku TPP, przemierzając kolejne lokacje w poszukiwaniu tajemniczych śladów enigmatycznej cywilizacji. Naszym nadrzędnym celem jest dotrzeć do tajemniczej góry.

Podczas niespiesznej eksploracji, natrafimy na wiele zagadek i zręcznościowych elementów rozgrywki. Warto zaznaczyć, iż grę cechuje wspaniała oprawa audiowizualna. Podczas zabawy, do naszej przygody w trybie sieciowym może dołączyć inny gracz. Journey choć jest grą krótką, to zapewnia intensywne i emocjonujące doznania.

-

Gran Turismo 5

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: polska (napisy)

Gran Turismo 5 jest szczytowym osiągnięciem znakomitej serii gier wyścigowych autorstwa studia Polyphony. Gra umiejętnie balansuje, pomiędzy umiarkowanym symulatorem, a wciągającą zręcznościową samochodówką.

Gracz otrzymuje dostęp do rozbudowanego trybu sieciowego oraz zapewniającej kilkadziesiąt godzin zabawy kariery dla pojedynczego kierowcy. Udostępniono ponad tysiąc aut, za których kierownicą możemy zasiąść jeżdżąc po jednej z kilkudziesięciu tras.

Tymczasem 6 grudnia do sklepów trafi szósta część Gran Turismo.

-

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch

 • Platforma: PS3
 • Wersja językowa: angielska (napisy oraz dubbing)

Gra z gatunku jRPG, stworzona we współpracy między Level-5 i słynnym studiem filmowym Ghibli. Wcielamy się w postać osieroconego Oliviera. Przenosimy się z otaczającej nas rzeczywistości, do baśniowego świata, w którym stoczymy walkę na śmierć i życie.

W przeciwieństwie do klasycznych gier z tego gatunku, Ni No Kuni dostarcza nam dynamiczny system walki, rezygnując z turowego. Wyznacznikiem gry jest wciągająca, niebanalna fabuła oraz rysowana, piękna oprawa wizualna.

-

Red Dead Redemption

 • Platforma: PS3, Xbox 360 (gra tylko na konsole)
 • Wersja językowa: angielska

Gra akcji z perspektywy trzeciej osoby osadzona w klimatach Dzikiego Zachodu na początkach XX wieku. Fabuła skupia się na Johnie Marstonie - byłym bandycie, który pragnie wrócić do normalnego życia. Władze zgadzają się pomóc bohaterowi i zapomnieć o wybrykach z przeszłości, jeśli wystawi swoich niedawnych kolegów z gangu.

W ten sposób rozpoczyna się wciągający western stworzony przez Rockstar Games, firmy mającej w dorobku słynną serię Grand Theft Auto. Ogromny i wciągający świat wypełniony całą masą zadań głównych i pobocznych oraz charakterystycznie nakreślone postacie, to bez wątpienia główne zalety produkcji.

-

GTA 5

 • Platforma: obecnie wszystkie platformy, ale gra ukazała się na początku tylko na PS3 i Xbox 360
 • Wersja językowa: polska (napisy)

Kolejna odsłona kultowej serii Rockstar Games. GTA 5 to ogromny, otwarty świat - akcja gry rozgrywa się na wyspie, na której znajdziemy wzorowane na Los Angeles miasto, a także olbrzymie połacie terenów wiejskich, rzeki i jeziora. Po wyspie możemy poruszać się w dowolny sposób: samochodami, motocyklami, a nawet samolotami i helikopterami.

Fabuła opowiada historię trzech bohaterów - Michaela, Franklina i Trevora - i koncentruje się wokół kilku wielkich skoków. Obok oczywiście wiele wątków i misji pobocznych, masa aktywności (sporty, rozrywka).

Całość uzupełnia tryb sieciowy GTA Online. Gra została poprawnie zoptymalizowana i mimo gigantycznych rozmiarów, pięknych widoków i szybkiego tempa akcji, działa niezwykle poprawnie na konsolach.

-

Bayonetta

 • Platforma: PS3, Xbox 360 (gra tylko na konsole)
 • Wersja językowa: angielska

Najbardziej zakręcona trzecioosobowa gra akcji 2009 roku. Wcielamy się w tytułową bohaterkę, wiedźmę, która walczy z demonami przy użyciu mieczy, magicznych ataków i pistoletów przymocowanych do butów.

Dużą rolę odgrywają... włosy Bayonetty. To z nich upleciony jest jej strój, wykorzystujemy je także do aktywowania specjalnych, bardzo mocnych ciosów.

Warto się z tym tytułem zapoznać, dla niezwykle dynamicznej, efektownej walki, surrealistycznych i absurdalnych walk z bossami i uroku głównej bohaterki.

O autorze

Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze