Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Motyw z Super Mario Bros trafił do zbiorów amerykańskiej Biblioteki Kongresu

Pierwsze takie wyróżnienie dla soundtracku z gry.

Amerykańska Biblioteka Kongresu podała spis 25 utworów muzycznych, które w tym roku zostaną dodane do zbiorów instytucji. Jak możemy się dowiedzieć, wśród tych nagrań znajdzie się także motyw muzyczny z Super Mario Bros na konsolę NES. Kompozycja autorstwa Kojiego Kondo stała się zatem pierwszym soundtrackiem z gry, uhonorowanym tym wróżnieniem.

Biblioteka prowadzi Narodowy Rejestr Nagrań USA od 2002 roku. Każdego roku wybieranych jest 25 nagrań „mających znaczenie kulturowe, historyczne lub estetyczne i/lub prezentują lub odzwierciedlają życie w Stanach Zjednocznonych”. Wczoraj oficjalna strona instytucji przedstawiła kolejną partię utworów, wybranych na rok 2023.

Wśród wspomnianego motywu z Super Mario Bros, uwiecznione zostaną także uznane klasyki muzyczne („Imagine”, „Stairway to Heaven”), bardziej współczesne popowe hity („Gasolina”, „All I Want for Christmas Is You”) oraz unikalne archiwalne nagrania („The Very First Mariachi Recordings”, „Commentary and Analysis of the European Situation for NBC Radio”). Zarządcy kolekcji zaznaczają, że wybór celebruje prawie 100 lat rozwoju radia, przemysłu muzycznego i kultury. Pełną listę przedstawia grafika poniżej:

Opiekunowie Rejestru zauważają, że w tym roku postanowiono wyróżnić więcej kobiet z przemysłu muzycznego. „Przebojowy album Madonny »Like a Virgin« z 1984 roku napędził jej karierę w świecie muzyki, ponieważ wraz z nim zdobyła większą kontrolę nad swoją twórczością i wizerunkiem. Z dziewięciu utworów na krążku, aż cztery dotarły na szczyty list przebojów” - czytamy na blogu instytucji.

Z kolei Queen Latifah jest pierwszą raperką w zbiorach. Nagrała swoją debiutancką płytę »All Hail the Queen« w 1989 roku - mając zaledwie 19 lat - i zaprezentowała nowatorskie w swoich czasach połączenie reggae, hip-hopu, house i jazzu. Jednocześnie przetarła szlaki dla kolejnych kobiet w świecie rapu”.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze