Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mortal Kombat X - Poradnik, Solucja

Przydatne i podręczne listy: ciosy specjalne, Brutality, Fatality w Mortal Kombat X.

Najnowszy Mortal Kombat trafił już w ręce graczy z całego świata - nie tylko na konsolach, ale także na PC. Przygotowaliśmy zwięzły poradnik, dzięki któremu wszystkie ciosy specjalne, brutality i fatality możecie mieć na wyciągnięcie ręki.

Mortal Kombat X to kolejna odsłona kultowej już serii bijatyk. Aż trudno uwierzyć, że pierwsza część ukazała się w 1992 roku na automatach, a rok później na innych platformach, m.in. Amidze. Od początku tytuł wzbudzał kontrowersje realizmem i brutalnością rozgrywki. Kolejne części umocniły pozycję marki, a popularność przypieczętował film z 1995 roku w rezyserii Paul W. S. Andersona.

Seria miała swoje wzloty i upadki. Restart serii cztery lata temu tchnął w Mortal Kombat nowe życie. Twórcy zaproponowali alternatywną historię, której kontynuacją jest właśnie Mortal Kombat X - gra dopracowana i angażująca. Warto pamiętać, że znajdziemy tutaj także krótką kampanię fabularną - to następujące po sobie walki, z przerywnikami i elementami sekwencji przycisków. Fabuła to tylko pretekst do poznania wojowników - ich słabych i mocnych stron.

Opis ciosów i sekrety

Poniżej znajdziecie pełen opis wszystkich ciosów specjalnych, brutality oraz fatality poszczególnych wojowników w Mortal Kombat X. Na koniec zaś podpowiedzi o sekretach, które można odblokować w grze.

Sterowanie

Poniżej umieszczamy tabelę z opisem sterowania na PC, Xbox One oraz PlayStation 4. Każdemu z czterech podstawowych przycisków (ataków) przypiszemy jedną liczbę, by później używać jej przy opisie ciosów specjalnych wszystkich postaci. Dodamy, że na PC domyślnie poruszamy się przy użyciu W, A, S i D.

Funkcja Xbox One PS4 PC (domyślny)
1 - Przednia pięść X J
2 - Tylna pięść Y I
3 - Przedni kop A X K
4 - Tylny kop B L
Blok RT R2 ;
Rzut RB R1 U

Powyższa tabela prezentuje oczywiście podstawowe akcje. Warto jednak wymienić także kilka ciosów, które wyprowadza się identycznie w przypadku różnych wojowników.

Z pewnością nieraz przyda się wam tzw. uppercut czyli mocne uderzenie pięścią w górę z pozycji przykucniętej (↓ 2). Przy okazji wyjaśnimy jak odczytywać zapis ataków - zapis w nawiasie oznacza, że należy wcisnąć lub przytrzymać klawisz kierunkowy w dół, a następnie wcisnąć odpowiedni przycisk mocnego ataku pięścią (zależnie od platformy to □, Y lub „i”).

Warto też zaznaczyć, że nieco inne ataki otrzymujemy, gdy wciśniemy przycisk ciosu przytrzymując wcześniej klawisz kierunkowy w stronę przeciwnika. Otrzymany w ten sposób cios możemy łączyć z normalnymi, wykonując szybkie kombosy.

Przydatne są także techniki takie jak Tech Roll - pozwala ona szybko przeturlać się do tyłu po powaleniu. Wystarczy, że upadając na ziemię po otrzymanym ciosie wciśniesz dowolny przycisk ataku.

Pamiętaj też, że kiedy twój wojownik został powalony, możesz opóźnić moment podniesienia się z ziemi przytrzymując kierunkowy klawisz w dół - może to czasem zmylić oponenta.

Porady ogólne:

Trenuj. Skorzystaj z trybu treningu przed rozpoczęciem kampanii lub zabraniem się za zwykłe pojedynki. Nawet jeżeli grałeś już w poprzednie odsłony Mortal Kombat, nowa wprowadza system specjalizacji - każdy wojownik dysponuje trzema stylami walki, które różnią się ciosami specjalnymi. W trybie treningu możesz je na spokojnie przetestować.

Ukończ kampanię. Tryb fabularny jest krótszy niż w poprzedniej części, dodano do niego quick-time eventy, co może irytować. To jednak dobre wprowadzenie do rozgrywki i przedstawienie zawodników. To także jedyny sposób na odblokowanie postaci Shinnoka.

Poznaj wojowników. Punkt związany z poprzednimi - naprawdę warto zapoznać się z każdą postacią. Choćby w trybie treningu. Dzięki temu będziesz gotowy stawić czoła każdemu w trybie sieciowym, a przynajmniej będziesz wiedział, czego się spodziewać.

Obserwuj pasek staminy. Stamina do jeden z nowych systemów w Mortal Kombat X. To dodatkowy pasek, znajduje się pod paskiem zdrowia. Wciskając dwukrotnie przycisk ruchu do tyłu możesz szybko uskoczyć, co zużywa pół paska. Możesz również rozpocząć bieg wciskając przycisk ruchu do przodu, a następnie wciskając go jeszcze raz razem z przyciskiem bloku. Stamina jest też niezbędna do wykonania tzw. breakera, czyli przerwania combo wroga. Zwracaj uwagę na poziom staminy przeciwnika, by wiedzieć, kiedy najlepiej rozpocząć serię ataków.

Stosuj naładowane ciosy. W Mortal Kombat X powraca także pasek u dołu ekranu. Podzielony jest na trzy części. Kiedy wypełni się pierwsza - możesz wtedy „podładować” swoje ciosy. W tym celu, po wykonaniu kombinacji musisz szybko wcisnąć przycisk bloku. Dzięki temu zadasz większe obrażenia. Dwa załadowane fragmenty paska pozwolą wykonać breaker (przełamanie combo), a przy trzech wypełnionych częściach paska wykonasz potężny atak X-Ray.

Komentarze

More On Mortal Kombat X

Najnowsze artykuły