Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mortal Kombat 11 - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła, postacie, zmiany w rozgrywce - co warto wiedzieć.

W kwietniu 2019 zadebiutuje Mortal Kombat 11. Za tytuł odpowiada NetherRealm Studios, którego dyrektorem kreatywnym jest Ed Boon, związany z serią bijatyk od pierwszego tytułu w 1992 roku. W dorobku studia z Chicago znajdziemy m.in. dwie gry Mortal Kombat oraz Injustice 2.

 • Premiera: 23 kwietnia 2019
 • Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
 • Wersja językowa: polska (napisy)
 • Producent: NetherRealm Studios
 • Wydawca: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • Wydawca PL: Cenega

W nadchodzącym tytule twórcy wprowadzili pewne zmiany w rozgrywce. Za ciosy i uniki odpowiadają osobne wskaźniki w odróżnieniu od Mortal Kombat X. Dokonamy także modyfikacji wyglądu i stylu walki każdej z ponad 20 postaci do wyboru. W grze zobaczymy także tryb „Towers of Time”, czyli sowicie nagradzanych wyzwań i nowych bohaterów. Wrócą także postacie z poprzednich części serii.

„Jedenastka”, podobnie jak Mortal Kombat X, korzysta z silnika Unreal Engine i spodziewamy się pełnej szczegółów oraz efektów oprawy graficznej. Zauważymy także zmiany w ujęciach fatality, czyli ciosów śmiertelnych, które zadajemy przeciwnikom. W Mortal Kombat 11 wygląd finałów walk będzie brutalniejszy niż kiedykolwiek.

Mortal Kombat 11 - fakty o grze:
 • Fabularny następca Mortal Kombat z 2011 roku
 • Polska wersja językowa z napisami
 • Bijatyka fabularna z trybem tzw. wież (Tower of Time)
 • 25 modyfikalnych postaci do wyboru - nowych, jak i powracających z innych części
 • Nowe, bardziej widowiskowe fatality oraz krótsze, ale brutalniejsze kombosy
 • Wskaźniki ruchów ofensywnych i defensywnych zamiast paska staminy

Według zapowiedzi deweloperów wersję PC mają ominąć problemy techniczne, które dotknęły Mortal Kombat X. Za konwersję gry na pecety odpowiada warszawska firma QLOC, z którą NetherRealm Studios współpracowało przy okazji Mortal Kombat X oraz Injustice 2. Edycję gry na Nintendo Switch przygotowuje Shiver Studios.


Data premiery, edycje gry, wersje kolekcjonerskie i beta

Mortal Kombat 11 ukaże się 23 kwietnia 2019 roku na czterech platformach: PC, PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Grę kupimy w trzech różnych wariantach: Standard (wszystkie platformy), Premium (wszystkie platformy oprócz Nintendo Switch) i Kollector's (tylko PlayStation 4 i Xbox One).

Edycja Premium zawiera Kombat Pack, w którym znajdziemy: steelcase, sześć nowych postaci z DLC, siedem skórek oraz siedem zestawów broni. Wybierając edycję Kollector's (koszt ok. 1300 zł) otrzymamy dodatkowo statuetkę z maską Skorpiona w skali 1:1, magnes oraz zaświadczenie o autentyczności zestawu.

Każda z edycji gry w przedsprzedaży oferuje postać Shao Kahna. Jeżeli zdecydujemy się na przedpremierowy zakup Mortal Kombat 11 na Xbox One lub PlayStation 4, dodatkowo zagramy w zamkniętą betę tytułu. Jeśli zdecydowaliśmy się na wersję pudełkową, to otrzymamy specjalny kod na właściwą platformę. W przypadku zakupu cyfrowego gry, dostęp do bety uzyskamy w momencie jej startu, czyli 28 marca.


Fabuła i postacie

Akcja gry toczy się krótko po wydarzeniach z Mortal Kombat z 2011 roku. Równowaga między dobrem a złem w świecie została zachwiana. Na horyzoncie pojawia się Kronika, wojowniczka zdolna do manipulowania czasem i zdeterminowana do przywrócenia porządku za wszelką cenę.

Postacie w grze będą pojedynkować się z swoimi odpowiednikami z przeszłości. Potyczkę na śmierć i życie z samym sobą stoczy np. Liu Kang. Nową postacią jest Geras, który manipuluje czasem, atakuje przy pomocy piasku i potrafi się teleportować. Wiadomo także, że jest związany z Kroniką, ale więcej szczegółów fabularnych poznamy z pewnością w momencie premiery gry.

Poza Gerasem i Liu Kangiem, w Mortal Kombat 11 do dyspozycji będą Sonya Blade, której głosu udziela była zawodniczka MMA Ronda Rousey, Skarlet, Raiden, Baraka czy Scorpion. Łącznie w grze pojawi się 25 bohaterów grywalnych oraz kilka niegrywalnych, które zapewne będą głównymi przeciwnikami. Każda z postaci ma unikalne zdolności oraz widowiskowe ciosy końcowe zwane fatality.


Rozgrywka

Schemat gry w Mortal Kombat 11 w ogólnym zarysie nie odbiega od tego, co widzieliśmy w poprzednikach, choć twórcy dokonali pewnych zmian. Przed rozpoczęciem walki dobieramy przeciwnika, przy czym dokonujemy wyboru wariantu naszej postaci. Kolejnym krokiem jest wskazanie areny i obejrzenie filmowej zapowiedzi starcia.

W trakcie walki na ekranie widzimy trzy wskaźniki: zdrowia (widoczny u góry) oraz ofensywności i defensywności (widoczne u dołu). Dwa ostatnie zastąpiły pasek staminy znany z Mortal Kombat X. Wskaźnik ofensywny odpowiada atakom i ciosom specjalnym, a defensywny służy do wyprowadzania uników. Część ruchów skorzysta z obu wskaźników. Podział ruchów na dwie niezależne od siebie kategorie to nowość w serii.

Twórcy zapowiedzieli, że kombosy będą krótsze, ale znacznie bardziej dotkliwe. Posiadając mniej niż 30 procent zdrowia, możemy zastosować cios Fatal Blow, choć skorzystamy z niego tylko raz na pojedynek. W przypadku, gdy zablokujemy w odpowiednim momencie atak wroga, możemy kontratakować za pomocą Flawless Block.

Nowością jest także atak Crushing Blows, który zasypuje przeciwnika gradem ciosów. Kombo uruchamiamy wykonując konkretne ruchy w trakcie walki, a w trakcie wyprowadzania ataków mamy szansę na wycofanie się.

W grze pojawi się także tryb zwany „Towers of Time”. Są to wyzwania czasowe - mogą trwać godziny, dni albo tygodnie. Twórcy zapowiadają także warianty specjalne albo świąteczne. Przed walką wybierzemy dowolną postać, na której będzie bazować poziom trudności wieży. Za wygrane pojedynki w uzyskamy przedmioty do modyfikacji postaci, monety czy artefakty.

W Mortal Kombat 11 zmodyfikujemy wygląd i zachowanie postaci w trakcie walki. Zmienimy również broń i zdolności, którym przyporządkujemy odpowiednie punkty. Mamy także wpływ na zachowanie postaci w trakcie fatality i po zdobyciu zwycięstwa. Modyfikacje umożliwiają stworzenie unikalnych wariantów wojowników, których wybierzemy przed rozpoczęciem walki.

Kolejne zmiany to wygląd fatality w nowym Mortal Kombat. Końcowe ciosy będą jeszcze bardziej wyraziste niż w poprzedniej części. Do tej pory widzieliśmy, jak Baraka ściąga twarz z czaszki przeciwnika i pożera jego mózg. Z kolei Sonya Blade wyrzuci oponenta w powietrze na tyle wysoko, aby jego ciało zostało przecięte przez łopatki wirnika helikoptera.

Z pewnością w Mortal Kombat 11 nie zabraknie także rozczłonkowywania przeciwnika, rozrywania serc, wyrywania kręgosłupów i mrożącej krew w żyłach dekapitacji. Dźgnięty w walce przeciwnik będzie krwawić. Najnowsze dzieło NetherRealm Studios będzie najbrutalniejsze w dorobku firmy oraz całej serii Mortal Kombat.

O autorze
Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze