Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Monster Hunter World - Poradnik, Solucja

Porady ogólne, rozgrywka, walka, mikstury, wszystkie bronie i potwory.

Witamy w solucji i poradniku do Monster Hunter World. W naszej publikacji znajdziesz przede wszystkim opis mechanik związanych z rozgrywką oraz zestawienie wszystkich broni, a także porady dotyczące walki z potworami.

W części poradnikowej zawarte są informacje o funkcjach obiektów, które odwiedzisz, wędrując po siedzibie łowców potworów. W naszej publikacji o Monster Hunter World szczegółowo zostały opisane także elementy związane z tropieniem bestii oraz zawarto informacje o wyposażeniu i przedmiotach, które pomagają w polowaniu na wielkie stwory.

W Monster Hunter World odwiedzisz Nowy Świat, który zamieszkują przeróżne potwory. Zbadasz tajemnicę związaną z ich cyklicznym przemieszczaniem się. Będziesz tropić potężnych przeciwników, szukać ich śladów, a także sposobów na ich zabicie. Z naszym poradnikiem zabawa w Monster Hunter World będzie dużo prostsza i przyjemniejsza!

Pora ruszyć na łowy. Życzymy miłej zabawy i przyjemnej lektury!


Monster Hunter World: poradnik i wskazówki

Monster Hunter World to bardzo rozbudowana gra z wieloma mechanikami, które na początku mogą przytłoczyć gracza. Dlatego poniżej znajdziesz wskazówki i porady podzielone na kilka sekcji, w których znajdziesz odpowiedzi na podstawowe zagadnienia, jak i te bardziej zaawansowane.

Co ciekawe, mimo rozbudowanej rozgrywki, zadania, które będziesz wykonywał są powtarzalne. Sprowadzają się generalnie do zabicia - lub ewentualnie schwytania - potwora w określonym czasie. Dlatego też opisaliśmy pierwszych dziewięć misji, które pomogą graczom lepiej zapoznać się z zasadami panującymi w Nowym Świecie. Kolejne zadania mają podobny schemat, różnią się jedynie przeciwnikami, z którymi stoczyć boje.

Na tej stronie (pod głównym spisem treści) - oprócz przekierowań do dalszych części poradnika oraz porad ogólnych - znajdziesz bardzo pomocne informacje dotyczące:

 • gry solowej i gry w kooperacji, czyli czy W Monster Hunster World można grać w pojedynkę;
 • rozwoju postaci;
 • różnicy między polowaniem a łapaniem potworów;
 • mnogości sposobów podejścia do walk z potworami;
 • endgame'u, czyli co robić po zakończeniu fabuły.

Podstawowe mechaniki

Gra na początku może okazać się dość trudna. Warto więc rozpocząć przygodę od obszaru treningowego, zaś przed samą walką dobrze się przygotować, dobierając także odpowiednie bronie i ustalając taktykę oraz odkrywając słabe punkty potworów. Przetestowanie całego dostępnego oręża jest tym ważniejsze, że na pole walki możesz zabrać tylko kilka sztuk broni.


Tworzenie przedmiotów, ulepszanie broni i pancerza

W Asterze, głównej siedzibie łowców potworów, znajdują się obiekty, które mają wpływ na rozwój bohatera i jego wyposażenie. W tej sekcji poradnika dowiesz się wszystkiego o tworzeniu broni i pancerzy, a także jak je ulepszać. Co więcej, uzyskasz informacje do czego służy Centrum Badawcze, Centrum Zasobów czy Kuźnia.


Walka, potwory, broń i pancerz

Walka do główny element Monster Hunter World. Dlatego warto poznać wszystko to, co jest z nią związane, aby jak najefektywniej walczyć z potworami. W świecie gry istnieje wiele potężnych bestii, a każda z nich może pochwalić się indywidualnymi cechami. Dzięki poradnikowi poznasz zachowania potworów oraz ich słabe punkty, co może okazać się kluczowe.


Opis przejścia, misje, mapy

W tym miejscu znajdziesz opis przejścia misji, które mają bezpośredni wpływ na rozwinięcie wątku fabularnego. Znajdują się tu też pomocne wskazówki, dzięki którym rozgrywka powinna być znacznie prostsza. Co więcej, znajdziesz w tym dziale również mapy, dzięki którym łatwiej będzie ci się odnaleźć w terenie. Jako łowca potworów często odsiedział różne obiekty, które służą do rozwijania postaci, dlatego warto wiedzieć, gdzie one się mieszczą.

Misje główne - Zadania Przydzielone

Zadań związanych z fabułą szukaj w księdze zadań, którą znajdziesz u Przewodniczki, twojej pomocniczce w polowaniu na potwory, a także na tablicach zadań rozmieszczonych w kilku miejscach w Asterze. Za misje główne odpowiada kategoria zadań - Przydzielone, podczas których spotkasz nowe potwory do pokonania.

Ze względu na powtarzalność zadań w poradniku opisaliśmy jedynie kilka pierwszych zleceń. Struktura zadań jest do siebie podobna, jednak początkujący gracze znajdą tutaj wiele wskazówek, które przydadzą się podczas kolejnych misji.


Mapy baz łowieckich

W tym miejscu znajdziesz mapy baz łowieckich, czyli siedzib łowców potworów, gdzie można zregenerować siły, ulepszyć wyposażenie czy zakupić przedmioty niezbędne do polowań. Poniżej znajduje się mapa Astery - czyli bazy wypadowej, wraz z informacjami na temat ważnych obiektów - oraz mapa Bazy badawczej, do której dotrzesz w trakcie wykonywania misji głównego wątku fabularnego (tzw. zadania Przydzielone).

Dobra znajomość map co prawda nie wpływa bezpośrednio na zmniejszenie poziomu trudności gry, ale znajomość najważniejszych miejsc w dużym stopniu przyspieszy nawigację po świecie gry.


Kluczowe porady do Monster Hunter World

 • Aby cieszyć się grą w pełni warto przejść wątek główny. Dzięki temu odblokujemy wszystkie obiekty, a także otrzymamy nowe możliwości ulepszania wyposażenia, w tym tworzenie amuletów.
 • Nie zapomnij zjeść posiłek przed wyruszeniem na misje. Za niewielką opłatą zwiększysz pasek zdrowia i wytrzymałości. W tym celu udaj się do kantyny w Astrzerze lub w obozie.
 • Koleżkot, twój wierny koci towarzysz, pomaga w walce. Choć nie zadaje gigantycznych obrażeń, będzie cennym wsparciem podczas walk, odciągając uwagę potwora czy dostarczając leczącą wigorosę. Dlatego nie traktuj go jako maskotkę i zadbaj o niego, wyposażając go w jak najlepszy sprzęt.
 • Zbieraj wszystko, co znajdziesz podczas wędrówek po lokacjach gry. Świat Monster Hunster: World jest pełen różnorakich przedmiotów i materiałów. Ich ilość, początkowo, może przytłoczyć, jednak później mogą się one okazać niezbędne przy tworzeniu mikstur, amunicji i innych przedmiotów. Szczególnie skup się na Ziołach, niezbędnych do produkcji eliksirów leczniczych.
 • Po przybyciu do Astery dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi obiektami i porozmawiaj z postaciami, na którymi widnieje ikona wykrzyknika (mają zazwyczaj do przekazania istotne informacje). Poświęć czas, aby poznać dokładnie funkcje, które pełni Centrum Zasobów, Badania Ekologiczne czy Kuźnia. Wiedza ta pozwoli ci przygotować się do walk z potworami - i nie tylko.
Astera to główna siedziba łowców potworów (Monster Hunter World - Poradnik)
 • Leczyć się można na kilka sposobów. Jednak używając mikstur należy pamiętać, że podczas ich picia, nie można przerwać tego procesu, gdyż w innym wypadku leczenie będzie nieefektowne. Dlatego, walcząc z potworem, odejdź na bezpieczną odległość, i dopiero wtedy użyj mikstury.
 • Broń do walki wręcz tępi się, co powoduje, że - z czasem - obrażenia nią zadane, maleją. Dlatego należy używać osełki, by przywrócić jej pełne właściwości. Nawet podczas walki!
 • Walcz ostrożnie z potworami. Gry z serii Monster Hunter to nie slashery, które polegają na zadawaniu masy ataków i wciskania szybko przycisków na padzie. Każda walka z dużymi przeciwnikami wymaga taktyki i panowania nad dzierżonym orężem. Nie ma sensu szarżować i wymachiwać bronią na lewo i prawo.
 • Każda walka to niezapomniane przeżycie (Monster Hunter World - Poradnik)
 • W poradniku dużą uwagę poświęciliśmy broniom i walce. Wybierz broń najlepszą dla siebie, dla stylu walki, który preferujesz. Dlatego testuj różne typy oręża na słabszych przeciwnikach lub w obszarze treningowym. Wybór odpowiedniej broni, czyli takiej, która będzie najbardziej efektywna, to klucz do sukcesu.
 • Jeśli nie możesz pokonać jakiego potwora, zmień broń na inną. Nie bój się eksperymentować. Może się okazać, że nowym orężem łatwiej będzie ci zabić bestię, z którą się męczysz.
 • Jeśli w dalszym ciągu nie możesz poradzić sobie z jakimś potworem, poproś o pomoc innych graczy, wystrzeliwując flarę alarmującą. Gracze z innych stron świata chętnie pomogą ci w walce, o ile oczywiście masz możliwość gry w trybie online.

Czy w Monster Hunter World można grać w pojedynkę?

Monster Hunter World ma rozbudowany komponent sieciowy, który umożliwia grę w kooperacji do czterech osób. Prawie każdą misję można zagrać razem ze znajomymi lub innymi graczami z całego świata. Poziom trudności potworów dostosowany jest do liczby grających, aby wspólna rozgrywka nie była zbyt prosta.

Nie zmienia to faktu, że gracze, którzy preferują rozgrywkę solową mogą bawić bez udziału osób trzecich. Jeśli jesteś samotnikiem, poszukującym wyzwania w oparciu o własne siły, to Monster Hunster World jest również grą dla ciebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść całą grę, nie zważając na opcje rozgrywki sieciowej.

Co ważne, nawet jeśli wolisz grać solo, ale jakiś potwór sprawi ci problemy, możesz wysłać flarę alarmującą. W ten sposób poprosisz o pomoc innych graczy, którzy ruszą ci z pomocą. Gdy wspólnie uporacie się z bestią, możesz kontynuować samotnie dalszą podróż.

Przy każdym uruchomieniu gry możesz - za pomocą menu - dołączyć do wspólnej rozgrywki lub zdecydować o utworzeniu własnej sesji. Ta druga opcja jest przeznaczona dla tzw. hostów (gospodarzy), którzy zarządzają rozgrywką sieciową. Gracze preferujący grę solową również powinni ją wybrać, określając warunki sesji. Co więcej, podczas wyboru misji możemy zdecydować o ilości graczy, który mogą uczestniczyć w rozgrywce. Wybierając jedną osobę, możesz być pewny, że nikt do ciebie nie dołączy.

Ekran wyboru trybu rozgrywki.

Rozwój postaci

W Monster Hunter World nie mamy do czynienia z klasycznym rozwojem postaci opartym na zdobywanym doświadczeniu. Za wykonane zadanie czy ubicie potwora nie otrzymasz punktów doświadczenia, które można wykorzystać do zwiększenia atrybutów czy poznania nowych umiejętności.

Cały system rozwoju postaci opiera się poziomie łowcy, który zdobywasz wraz z wykonywaniem zadań przydzielonych, i przede wszystkim na wykuciu nowego wyposażenia i ulepszania go.

Nowe poziomy łowcy otwierają przed tobą drogę do nowych, trudniejszych zadań, a każde z nich oznaczone są gwiazdkami. Jeśli twój poziom łowcy jest zbyt niski, nie będziesz mógł podjąć się wysokopoziomowej misji.

Wykonując zadania, zabijając potwory i szukając rzadkich przedmiotów w świecie gry otrzymujesz materiały niezbędne do wykucia nowych broni, elementów pancerza i amuletów, a także ich ulepszenia. Głownie jakość twojego wyposażenia, czyli wartości obrony i ataku, determinują to, czy twoja postać sprosta nowym, ale też trudniejszym przeciwnikom.


Różnica pomiędzy polowaniami a łapaniem potworów

Jak sama nazwa gry wskazuje, twoim zadaniem będzie polowanie na potwory, co wiąże się z wytropieniem potężnych przeciwników. W większości przypadków celem zadania będzie zabicie danego stwora, co zakończy quest. Jednak będziesz miał również do czynienia z misjami polegającymi na schwytaniu potworów. W tym wypadku ich zabicie zakończy zadanie porażką.

Potwory można zabijać, ale i też można je łapać

Niezależnie od rodzaju zlecenia początek będzie przebiegał podobnie. Najpierw będziesz musiał wytropić bestię, szukając jej śladów. Gdy odnajdziesz w końcu przeciwnika, to staniesz z nim do walki. W zależności od tego, czy celem zadaniem jest zabicie potwora, czy jego złapanie, przebieg potyczki będzie wyglądał inaczej.

W pierwszym przypadku, czyli ubicia bestii, sprawa nie jest skomplikowana. Należy tak długo okładać ciosami przeciwnika, aż padnie. Proces łapania stworów już nie jest taki prosty, gdyż najpierw musisz osłabić wroga, a potem założyć pułapkę. A gdy w wpadnie w twoje sidła, należy go jeszcze uśpić, i gotowe!

W dziale Walka, potwory, broń i pancerz oraz w sekcji wprowadzającej do gry szczegółowo wyjaśniamy zagadnienia związane ze śledzeniem potworów, walką z nimi oraz łapaniem bestii.


Mnogość sposobów podejść do walki z potworami

Bronie w Monster Hunter World to nie jedyne narzędzia łowieckie dostępne w grze. Uzbrojenie, choć różnorodne i ciekawe, jest tak na naprawdę „tylko” elementem do finalizowania łowów, czyli zabicia potwora. Dzięki wielu przedmiotom o szerokim zastosowaniu możesz podejść do walki na różny sposób, a z czasem - po opanowaniu podstawowych mechanik - możesz znaleźć swoją drogę, dobierając najlepszą taktykę.

Twórcy gry zaimplementowali wiele narzędzi, dzięki którym polowania stają się ciekawsze. Pułapki można samemu zastawiać, a ich wybór jest szeroki. Można również wykorzystać pułapki środowiskowe, jak na przykład lotne piaski, zwabiając w nie potwora, który zostanie na jakiś czas unieruchomiony.

Zastawianie pułapek i przynęt to podstawa

Ale to nie wszystko. Na obszarze, na którym polujesz na daną bestię, nie rzadko pojawią się inne stwory. Możesz to wykorzystać, gdyż najczęściej potwory - walcząc o terytorium - skoczą sobie do gardeł. To doskonała okazja, by zranić wroga, gdy ten będzie zajęty walką z innym przeciwnikiem.

Dodatkowo, istnieje wiele przedmiotów - które można zakupić lub wytworzyć z materiałów zebranych podczas eksploracji krain - służących do czasowego wzmacniania postaci. Dzięki zwiększeniu siły ataku czy obrony, możesz w łatwy sposób zdobyć przewagę nad wrogiem. Co więcej, możesz również obronić się przed negatywnymi efektami i plagami, którymi potwory atakują, stosując odpowiedni przedmiot lub roślinę.

Więcej na ten temat szkodliwych efektów i plag oraz metod ich leczenia znajdziesz na stronie: Monster Hunter World - statusy: efekty i plagi.


Endgame, czyli co robić po zakończeniu głównego wątku fabularnego

Misje główne, które ze spokojem wystarczą na kilkadziesiąt godzin zabawy, nie są jedynym zajęciem łowcy potworów w Monster Hunster World. Oprócz nich możesz wykonywać mnóstwo innych zadań pobocznych, takich jak śledztwa czy wydarzenia czasowe. Co więcej, możesz swobodnie przemieszać odkryte krainy i ubijać bestię bez konkretnego zlecenia.

Ale to nie wszystko! Cała zabawa zaczyna się po zakończeniu głównego wątku fabularnego. Nadal możesz biegać po znanych ci lokacjach w poszukiwaniu potworów, które po zabiciu, przyniosą ci części niezbędne do stworzenia wymarzonego pancerza albo ulepszenia ulubionej broni.

Istotny jest również fakt, że wraz z zakończeniem zmagań związanych z główną fabułą, otrzymasz możliwość wyboru poziomu zadań, z którymi możesz się mierzyć. To otwiera przed graczami nowe możliwości zdobycia jeszcze lepszego wyposażenia oraz dostęp do trudniejszych do pokonania stworów. Niewątpliwie pomogą w tym również nowe obiekty - umożliwiające zdobycie rzadkich przedmiotów - które pojawią przed finałową walką, a także po jej zakończeniu.

A jeśli tego będzie mało zawsze można ruszyć na pomoc innym graczom w trybie kooperacji. Twórcy gry Monster Hunter World zrobili wiele, aby - mimo wszystko - powtarzalna rozgrywka nie nudziła się.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze