Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mija dwadzieścia lat od premiery pierwszego PlayStation w Europie

Dojrzały „szarak”.

Oryginalna konsola PlayStation zadebiutowała w Europie dokładnie 20 lat temu - 29 września 1995 roku. Popularny „szarak” otrzymał tylko 19/40 punktów w recenzji magazynu Famitsu, ale sprzedał się ostatecznie w liczbie ponad 100 milionów egzemplarzy.

Oryginalny model

Sprzęt był częścią piątej generacji, konkurując głównie z Nintendo 64 i Segą Saturn. Pięć lat później wydano przeprojektowany, odświeżony i „zaokrąglony” model - PSone.

Historia urządzenia to kooperacja Sony i Nintendo, czego dowodem są rzadkie zdjęcia projektu PlayStation SNES, planującego połączenie systemu Super Nintendo Entertainment z napędem CD-ROM.

Planów nigdy jednak w pełni nie zrealizowano, ponieważ Nintendo zdecydowało się współpracować ostatecznie z Philipsem. Umowa nie doszła do skutku, ale Sony samodzielnie kontynuowało prace nad PlayStation kompatybilnym z płytami CD.

Sprzęt najpierw zadebiutował w Japonii, w grudniu 1994 roku. Do Stanów Zjednoczonych trafił 9 września następnego roku. Tytuły startowe to między innymi Warhawk, Air Combat, Ridge Racer oraz Rayman.

Produkcję zakończono zimą 2004 roku, a łącznie do sklepów na całym świecie wysłano nieco ponad 102 miliony egzemplarzy konsol, co daje czwarty wynik w historii dedykowanego sprzętu do gier, za PlayStation 2, Nintendo DS i Game Boyem.

Sony przestało tłoczyć gry na pierwsze PlayStation dopiero w marcu 2006 roku: 11 lat po premierze i mniej niż rok przed debiutem PlayStation 3.

Masz wolną chwilkę? Zobacz także:

Tagi
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze