Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft zdradza, ile zarabia na Game Passie

Czyli jednak się opłaca.

Microsoft ujawnił, jakie sumy zarabia na subskrypcji Game Pass. Stało się tak w wyniku starań tej firmy o przejęcie Activision Blizzard - trzeba było przedstawić odpowiednie dane organom regulacyjnym.

Przejęcie Activision badane jest pod kątem wpływu na konkurencję, rynek i branżę gier. Urzędnicy potrzebują konkretnych danych i opinii ekspertów. Brazylijska Rada Administracyjna ds. Obrony Gospodarczej (CADE) wydała już zgodę na fuzję oraz opublikowała oficjalne uzasadnienie decyzji. Znajdziemy w nim garść ciekawych faktów.

Przychód działu Xbox. Źródło: TweakTown.com

W 2021 roku Microsoft miał 2,9 miliarda dolarów przychodu z samego Game Passa na konsole, a ze sprzedaży gier i innych usług (w tym mikrotransakcji) prawie 9,7 mld. W wymienionym roku łączny przychód działu Xbox wyniósł blisko 16,3 mld dolarów, przy czym sprzedaż sprzętu (konsole, akcesoria) to 3,7 mld. Należy zauważyć, że przychód to nie to samo, co dochód.

Oznacza to, że Game Pass odpowiada za około 30% całkowitych rocznych przychodów Microsoftu z gier i usług oraz około 18% przychodu całego działu Xbox. Szacuje się, że z subskrypcji korzysta około 18 milionów osób (niektóre źródła podają liczbę do 25 milionów) i liczba ta stale rośnie.

W dokumentach brazylijskiego regulatora znalazły się również informacje na temat udziałów poszczególnych firm w rynku subskrypcji. Obecnie najwyższy udział ma Sony (40-50%). Microsoft jest na drugim miejscu (30-40%), dalej Nintendo (10-20%) i Electronic Arts (0-10%).

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze