Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft testuje uruchamianie gier z Xbox One na PC?

Na przykładzie State of Decay.

Microsoft prowadzi testy rozwiązania, pozwalającego uruchamiać gry wydane na konsoli Xbox One bezpośrednio na PC - wynika z nieoficjalnych informacji.

Na początku lutego koncern opublikował wczesną wersję aktualizacji Windows 10, oznaczoną numerem 18334. Firma poprosiła jednak testerów, by zagrali w dostępne za darmo State of Decay w celu sprawdzenia wdrażanej technologii.

Brad Sams z serwisu Thurrott postanowił przyjrzeć się bliżej sprawie. Wspólnie z Nazmusem Khandakerem, Rafaelem Rivierą i użytkownikiem WalkingCat odkrył, że gra pobierana jest nie z serwerów sklepu na PC (serverdl.microsoft.com), a związanych z Xbox One (assets1.xboxlive.com). Ściągane więc są dane wydania konsolowego, a nie komputerowego.

State of Decay wymaga do działania „klasycznego” DirectX

To nie wszystko - instalator State of Decay zawiera pliki .xvc, czyli w formacie dedykowanym tytułom dla platformy firmy z Redmond. Ponadto produkcja wymaga do działania bibliotek DirectX instalowanych w „klasyczny sposób”, a więc nie poprzez Windows Store.

Testowana wersja systemu wprowadza też dane związane z dwoma interfejsami programistycznymi, które nawiązują do Durango - nazwy kodowej Xbox One. Do tego dwa sterowniki, w tym używany na konsolach system XVD.

Sams podkreśla, że od kilku miesięcy słyszał, jakoby Microsoft starał się ujednolicić cyfrowe sklepy na PC i Xbox One. Ostatecznym celem jest zaś znaczne uproszczenie procesu przenoszenia gier pomiędzy obiema platformami.

Dziennikarz Thurrott - uchodzący za jednego z najlepiej zaznajomionych z działaniami firmy z Redmond - podejrzewa, że koncern chce usunąć różnice między urządzeniami. Nie wyklucza, że wkrótce pojawi się opcja uruchamiania wszystkich tytułów z konsoli na komputerach.

Testerzy Windows 10 grają w State of Decay z Xbox One

To oczywiście spekulacje, ale wpisują się w plany Microsoftu, który przekonuje, że chce być obecny na jak największej liczbie sprzętów. Poza tym według nieoficjalnych doniesień, prowadzone są prace nad udostępnieniem abonamentu Xbox Games Pass na Switch.

Źródło: Thurrott

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze