Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Microsoft kupuje twórców Minecrafta, by wzmocnić segment mobilny - raport

Cena przejęcia Mojang: 2,5 mld dol.

Microsoft wraz z zakupem studia Mojang i licencji Minecrafta nie chce przyciągnąć nowych graczy tylko na konsole Xbox, ale zwłaszcza na swoje platformy mobilne - sugeruje Agencja Reutera.

Tablety Surface to na razie tylko straty dla Microsoftu

Udział Windows Phone w rynku smartfonów wynosi 2,5 procent, a tabletów Surface niewiele więcej, pomimo dużych inwestycji ze strony producenta.

Problemem jest między innymi brak atrakcyjnych aplikacji dla użytkowników. Tymczasem Minecraft podbija wyniki sprzedaży zarówno na systemie iOS, jak i na Androidzie.

Jak informuje Reuters, Microsoft w poniedziałek ogłosi podobno zakończenie przejęcia, a ostateczna cena wyniesie imponujące 2,5 miliarda dolarów. Wcześniej mówiło się o 2 mld.

„Wygląda na to, że Microsoft przygląda się Mojangowi i Minecraftowi jako sposobowi na skorzystanie z ogromnego fenomenu kulturalnego” - komentuje Dave Bisceglia ze studia Tap Lab.

„Transakcji nie postrzegamy jako wzmocnienie Xboksa, ale jako próba lepszego odniesienia się do urządzeń mobilnych w segmencie multiplatformowym” - uważa analityk Rick Sherlund. „Leży to w zgodzie ze strategią nowego szefa firmy, związaną z urządzeniami mobilnymi i serwerami rozproszonymi.”

Jak wskazuje Reuters, 2,5 miliarda dolarów to dla Microsoftu „skromny” wydatek. Firma posiada obecnie 86 mld w gotówce i inwestycjach krótkoterminowych.

„Minecraft poradził sobie bardzo dobrze na systemie iOS, ale na iPadzie, gdzie ekran jest większy” - dodaje Joost van Dreunen z firmy badawczej SuperData. „Nie widzę, w jaki sposób ma pomóc w sprzedaży smartfonów.”

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze