Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metro Exodus - warsztat: tworzenie, modyfikowanie i naprawa przedmiotów

Warsztaty stacjonarne i przenośne w plecaku. Jak robić nowe elementy, gdzie zdobywać surowce oraz jak czyścić broń.

W pierwszej fazie gry nie musisz specjalnie przejmować się uzbrojeniem, jego stanem technicznym czy zapasami. Jednak w nieco dalszej części kampanii fabularnej okaże się, że zbieranie różnych elementów, a potem tworzenie nowych przedmiotów czy czyszczenie albo ulepszanie broni, będą umiejętnościami niezbędnymi, żeby przeżyć.

Chociaż wszystkie te elementy mogą wydawać się na pierwszy rzut oka dość skomplikowane, to w rzeczywistości ich opanowanie jest całkiem proste. Pierwszą ważną rzeczą, jaką należy wiedzieć jest fakt, że do wszystkich tych czynności wymagany jest warsztat.

W grze istnieją dwa ich rodzaje - przenośny, znajdujący się w plecaku bohatera oraz stacjonarne, które można spotkać w różnych miejscach odwiedzanych lokacji. Jakie są między nimi różnice? W warsztacie polowym możesz wytwarzać jedynie podstawowe rzeczy, pokroju apteczek czy filtrów, a co się tyczy broni, to istnieje tylko możliwość zmiany ich elementów.

Tymczasem warsztat stacjonarny zapewnia dostęp do tworzenia pocisków i bardziej zaawansowanych elementów, a także większe możliwości modyfikowania i czyszczenia broni. Poniżej omawiamy sposoby działania warsztatów.

  1. Posiadane surowce - można je podzielić na dwie kategorie - techniczne, pochodzące od różnych metalowych części oraz chemiczne, głównie płyny czy napromieniowane rośliny. Podczas eksploracji nowych miejsc zawsze staraj się ich zbierać, jak najwięcej.
  2. Kategorie - przełączasz się tu między głównymi częściami, z którymi możesz wchodzić w interakcję. Pierwsza kategoria to przedmioty podręczne pokroju apteczek, filtrów i amunicji, druga kategoria to broń, a trzecia to ekwipunek obronny, taki jak maska przeciwgazowa, hełm czy kamizelka.
  3. Menu wyboru - po wybraniu danej kategorii wybierasz tu elementy, nad którymi chcesz popracować. W przypadku ekwipunku podręcznego decydujesz na przykład czy chcesz stworzyć nową apteczkę czy naboje do strzelby, a w przypadku broni wybierasz element (np. kolbę), który chcesz dodać lub zdjąć.
  4. Koszt wytworzenia - po wybraniu z menu wyboru interesującej nas opcji w tym miejscu pojawi się jej cena wyrażona w surowcach technicznych i chemicznych. Jeśli stworzysz daną rzecz lub wykonasz czynność wymagającą surowców, to zostaną one odjęte z ogólnej puli (1).
  5. Wpływy z demontażu - w warsztatach możesz nie tylko tworzyć nowe rzeczy, ale także rozbierać niepotrzebne elementy. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, to powiększysz ogólną sumę surowców (1), o wartość podaną w tym miejscu. Warto zauważyć, że uzyskanych surowców zawsze będzie mniej niż cena, jaką trzeba zapłacić za stworzenie jakiejś rzeczy.
  6. Klawisze akcji - po wybraniu z menu interesującej opcji na dole ekranu pojawią się akcje, jakie możesz wykonać. Chodzi o tworzenie nowych przedmiotów, rozbieranie ich na części, wymianę ulepszeń w broni czy jej wyczyszczenie. Aby wykonać daną akcję wystarczy wcisnąć klawisz, który za nią odpowiada.

Wybór modyfikacji i czyszczenie oraz naprawa przedmiotów

Po poznaniu ogólnych zasad związanych z warsztatem nie powinno być już problemów z takimi działaniami, jak zmiana ulepszenia czy naprawa sprzętu albo czyszczenie broni.

Po wyborze odpowiedniego rodzaju broni (A) należy wybrać z menu interesujące nas ulepszenie. W naszym przypadku jest to zmiana z większego magazynka na mniejszy (B). Po wybraniu danej modyfikacji w okienku ze statystykami (C) sprawdzimy, na co wpłynie. W naszym przypadku kosztem mniejszego magazynka (punkt zaznaczony na czerwono) zyskamy większą stabilność przy strzelaniu (punkt zaznaczony na biało).

Jeśli chcemy zatwierdzić taką modyfikację, to wystarczy wcisnąć klawisz odpowiedzialny za opcję zainstaluj (D). Dobrze jest też pamiętać o regularnym czyszczeniu broni oraz naprawie ochronnych części ekwipunku. Opcje związane z nimi zawsze znajdują się na szczycie rozwijanego menu (E).

Po najechaniu na nie wciśnij i przetrzymaj klawisz odpowiedzialny za czyszczenie broni lub naprawę sprzętu (F). Zawsze wiąże się z tym mała opłata, ale warto ją uiścić, aby nic nie zawiodło nas podczas starć.



Dobrze jest pamiętać, że im więcej modyfikacji i usprawnień posiada nasz sprzęt, tym łatwiej u niego o usterkę, co przekłada się między innymi na częstsze zacinanie się podczas strzelania. Samemu należy zatem zdecydować czy chcemy dysponować karabinem z dużym magazynkiem, lunetą i kolbą poprawiającą celność, który będzie zacinał się po kilku strzałach czy zostaniemy przy podstawowych elementach, ale w zamian za większą niezawodność.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Metro: Exodus

PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.
Komentarze