Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metro Exodus - sekrety i znajdźki (Wołga): dzienniki i pocztówki

Poznaj lokalizacje poszczególnych dokumentów i kartek z widokami.

Wołga jest drugim, a zarazem jednym z największych obszarów, do którego dotrzemy w trakcie przygody w Metro Exodus. Pokryte lodem tereny dają spore pole do popisu dla osób lubiących eksplorację i poszukiwanie sekretów.

Warto mieć przy tym na uwadze, że część dzienników i pocztówek jest dostępna jedynie w trakcie wypełniania wątku głównego. Po ich ukończeniu dostęp do lokacji jest blokowany, a zdobycie znajdujących się w nich znajdziek staje się niemożliwe. O takich przypadkach informujemy w tekście.

W Wołdze można znaleźć następujące sekrety:

  • 12 fragmentów dziennika
  • 5 pocztówek

Poniżej znajduje się mapa oraz opisy do poszczególnych elementów.


Mapa - Wołga: sekrety

Możesz też otworzyć mapę w drugim oknie lub pobrać na dysk.


Zakurzony skoroszyt (#1 na mapie)

Znajduje się w kontenerze, stojącym na legowisku mutantów. Dziennik leży na biurku ze zwłokami, na lewo od wejścia.


Stara notatka (#2 na mapie)

Znajdziesz ją na stole w kryjówce bandytów. Leży na niebieskim biurku w odsłoniętej części budynku.


Spleśniały dziennik (#3)

Zacznij kierować się na zachód wzdłuż torów, na których stoi Aurora. W pewnej chwili dotrzesz do miejsca, gdzie wagon osunął się na dół. Obejdź go i zlokalizuj dwa martwe mutanty wodne. Tuż przy nich znajdziesz zwłoki, a obok nich dziennik.


Przemoczona notatka (#4)

W bunkrze, w którym ratujesz Annę. W jednym z pomieszczeń znajdziesz zamknięte drzwi - zniszcz kłódkę, przejdź do kolejnego pokoju i podnieś dziennik leżący z prawej.


Blaknąca notatka (#5)

Przejdź przez ruiny sporego budynku z mutantami. Po wyjściu z niego spójrz w lewo, a zobaczysz wejście do podziemi. Udaj się do nich i odnajdź półkę, na której znajduje się dokument.


Złożony list (#6)

W bazie bandytów, w której możesz wyswobodzić więźniów w ramach zadania dodatkowego. List leży na stole w pobliżu celi z więźniami.


Wytrzymała koperta (#7)

Nieopodal kryjówki bandytów znajduje się wrak samochodu. Poszukiwany dokument znajdziesz w jego wnętrzu, od strony pasażera.


Wyblakła notatka (#8)

Ten fragment dziennika znajdziesz w ruinach na południowym wschodzie mapy. Najpierw wejdź po platformie na kamienne ruiny, a potem dostań się z nich po drabince do drewnianego budynku, gdzie znajdziesz dokument.


Wyrwana strona (#9)

We wschodniej części mapy, na południowy wschód od mostu, znajdziesz przy drodze bezpieczną kryjówkę w pojeździe. Dziennik jest w jej wnętrzu.


Gruby rejestr (#10)

W lokacji na wschodzie mapy, nazywanej terminalem. Dziennik znajdziesz w dalszej części tego miejsca, a konkretnie na krześle obok miejsca, gdzie przestawiasz dźwignię aktywującą drezynę.


Zakrwawiony dziennik (#11)

Na podmokłym terenie znajduje się mały budynek z kilkoma beczkami przed wejściem. Dokument leży na półce z prawej (jest to ten sam budynek, gdzie znajdziesz ulepszenie - wykrywacza metalu).


Rejestr pacjentów (#12)

Skorzystaj z łodzi, aby dostać się na wysepkę ze zniszczonym szpitalem. Dojdź do miejsca z wiszącymi na sznurze zwłokami i podnieś dokument z biurka z lewej.


Notatka bandyty (#13)

Dotrzyj na małą wysepkę łodzią i zlokalizuj miejsce z leżącym konarem oraz oponą. Dziennik będzie w pobliżu.

Uwaga - po ten sekret dobrze jest się pofatygować przed uruchomieniem drezyny w terminalu. W późniejszym okresie stracisz bowiem dostęp do łodzi, przez co dotarcie na wyspę stanie się znacznie utrudnione.


Pocztówka #3 (A na mapie)

Po dotarciu do cerkwi, a konkretnie po spotkaniu Natii i Katii, skieruj się do pokoju na północy. Jest w nim maszyna do szycia. Zlokalizuj drabinę, po której wejdź na wyższe piętro. Tam, w jednym z pokoi na ścianie, znajdziesz pocztówkę.

Uwaga - tę pocztówkę możesz zdobyć tylko podczas wypełniania misji w cerkwi. Potem powróć do tej lokacji będzie niemożliwy.


Pocztówka #4 (B na mapie)

Tę pocztówkę znajdziesz na ścianie w kryjówce Kriesta na szczycie dźwigu.


Pocztówka #5 (C na mapie)

Tę pocztówkę znajdziesz w kryjówce w wagonie, stojącym przy drodze (w tym samym, gdzie znajdujesz Wyrwaną stronę #9).


Pocztówka #6 (D na mapie)

Na ścianie w kryjówce znajdującej się na południe od lokacji o nazwie terminal. Znajdziesz ją na wprost wejścia od drzwi do kryjówki (wisi na ścianie)


Pocztówka #7 (E na mapie)

W ostatniej fazie pobytu w Wołdze, a konkretnie po dotarciu windą na wyższe piętro wioski na moście i minięciu modlących się wyznawców. Dotrzesz do schodów z lewej, które są patrolowane przez jednego strażnika. Omiń je, przejdź w prawo i podnieś pocztówkę wiszącą na ścianie przy misce, za palącą się beczką.


List Nastii (Wiosna)

Znajdziesz go na siedzeniu w jednym z przedziałów w pociągu. Leży na kanapie na prawo od wejścia.


O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze