Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Pieniądze i zasoby

Dwa najważniejsze aspekty zabawy.

W czasie gry będziemy gromadzić bardzo dużo zasobów i gotówki, które należy wydawać na rozwój bazy oraz wynajdywanie nowych przedmiotów. Kluczowym surowcem są oczywiście pieniądze, nazywane tutaj GMP - płaci się nimi za wszystkie wynalazki, nowe budowle i sprzęt.

Jak zdobywać pieniądze GMP

Pieniądze można zdobyć na kilka sposobów:

 • wypełniając misje fabularne - sam fakt ich zaliczenia wiąże się z nagrodą pieniężną;
 • zaliczając cele opcjonalne - większość z nich jest dość intratna;
 • biorąc udział w misjach pobocznych - niektóre z nich wiążą się z nagrodą;
 • znajdując diamenty rozrzucone w różnych miejscach - podczas każdej misji można znaleźć co najmniej kilka, a wszystkie są warte od 10000 do 100000 GMP;
 • powtarzając misje i dbając o wysoką ocenę bojową - zadania można powtarzać dowolną ilość razy, więc bogacenie się nie należy do najtrudniejszych. Im wyższa skuteczność, tym lepsza nagroda;
 • wysyłając żołnierzy na misje bojowe [Deployment Mission], przy użyciu platformy wojennej [Combat Platform] - ulepszenie można wznieść dopiero w późniejszym etapie gry. Wojacy potrafią przywieść z akcji niemałą fortunę, więc inwestycja szybko się zwraca.

Gotówka jest istotna, ale to surowce pozwalają na rozwój bazy i korzystanie z bardziej zaawansowanego ekwipunku. Podczas swoich przygód Big Boss wielokrotnie natknie się na skrzynie z rzadkimi zasobami - bezwzględnie należy je zbierać, ponieważ to głównie od nich zależy progres w rozbudowie Mother Base.

Jak zdobywać zasoby

Wszystkie zasoby odnawiają się co jakiś czas - jeśli ogołociliśmy ze wszystkiego cały Afganistan, to po ponownym włączeniu gry znowu będzie on pęczniał od cennych surowców. Ponadto rozkład i umiejscowienie zasobów jest zawsze takie samo - raz poznana lokalizacja z cennymi przedmiotami pozostaje zaznaczona na mapie, dlatego łatwiej do niej wrócić.

Zasoby takie jak metal, materiały biologiczne czy paliwo występują zarówno w wersji przetworzonej, jak i nieprzetworzonej. W tym pierwszym wypadku otrzymujemy dokładnie tyle surowców, ile zebraliśmy - w tym drugim pod uwagę brany jest także poziom Base Development Unit w Mother Base. Im jest im wyższy, tym większą ilość zasobów uda nam się pozyskać i tym mniej czasu to zajmie.

Zasoby dzielą się na kilka kategorii:

 • Medical Plants - zioła rosną praktycznie wszędzie, znaleźć je można zarówno w okolicach ludzkich siedzib, jak i na zupełnym pustkowiu. Zbiera się je w znacznie skromniejszych ilościach niż pozostałe zasoby. Stosuje się je przede wszystkim do rozwijania i wynajdywania broni ogłuszających, jak i narkotyków tymczasowo zwiększających statystyki postaci.
 • Diamonds - są od razu wymieniane na gotówkę;
 • Biological Material - materiał biologiczny jest równie powszechny co paliwo i znaleźć go można we wszystkich posterunkach i budynkach wroga. Skrzynki z nim mają fioletowo-biały kolor. Zużywa się go podczas rozbudowy bazy, jak również do wynajdywania określonych przedmiotów z kategorii wsparcia oraz używek;
 • Fuel - paliwo występuje powszechnie we wszystkich lokacjach gry. Poznać je można po czerwono-białym pudełku. Używa się go do rozwijania bazy oraz wynajdowania i ulepszania niektórych przedmiotów. Jest najczęściej wykorzystywanym zasobem w grze, dlatego warto je gromadzić;
 • Metal - brązowobiałe, niebieskobiałe oraz złotobiałe skrzynki można znaleźć w niektórych ośrodkach wroga. Służą do rozbudowy bazy, ale także do wynajdywania i ulepszania pojazdów oraz broni. Występują w trzech opcjach: Common Metal (występuje zdecydowanie najczęściej) i Minor Metal (pojawia się dość rzadko, jest wart dwa razy więcej) oraz Precious Metal (występuje bardzo rzadko, jest wyjątkowo cenny i służy do wynajdywania najpóźniejszych technologii).

Każdy surowiec da się sprzedać na światowym rynku - w rzeczywistości jest to jednak nieopłacalne, ponieważ surowce zdobywa się znacznie trudniej i wolniej niż pieniądze, a są równie potrzebne. Gdybyś jednak czuł potrzebę takiej wymiany, zawsze możesz zajrzeć do odpowiedniej zakładki w iDroidzie.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Mother Base: rozbudowa bazy, rekruci, finanse

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC

Related topics
O autorze
Komentarze