Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Mother Base: rozbudowa bazy, rekruci, finanse

Rozwijamy bazę główną Diamond Dogs i zajmujemy się jej załogą.

Rozbudowa głównej siedziby Big Bossa i jego towarzyszy to jeden z najważniejszych elementów gry - wpływa bowiem na sposoby wykonania poszczególnych misji oraz sprzęt, którego możemy w nich użyć. Z biegiem czasu Mother Base staje się coraz bardziej rozbudowana, a stacjonujący w niej żołnierze - coraz liczniejsi.

Ponieważ w całym tym galimatiasie można się dość łatwo pogubić, poniżej opisano wszystkie mechanizmy związane z zarządzaniem bazą.

Finanse - skąd brać pieniądze GMP?

Dostęp do Mother Base zostaje odblokowany po wykonaniu pierwszej misji fabularnej - Phantom Limbs. Od tego momentu w każdej możesz chwili wezwać helikopter i zlecić mu transport do bazy.

Do zarządzania Mother Base nie musisz być fizycznie obecny na platformie - wystarczy, że skorzystasz z urządzenia iDroid i wybierzesz zakładkę z informacjami o bazie. W ten sposób możesz m.in. customizować ekwipunek, kierować badaniami i rozbudową, zarządzać personelem, budować nowe platformy [Facilities] etc. Wszystkie te elementy składają się na spójny obraz i funkcjonowanie siedziby Big Bossa.

Oczywiście nie ma nic za darmo - rozwój bazy wymaga sporych nakładów pieniężnych i nie tylko. Kluczowym surowcem są tutaj pieniądze, nazywane GMP - płaci się nimi za wszystkie wynalazki, nowe budowle i sprzęt. Gotówkę można zdobyć na kilka sposobów:

 • wypełniając misje fabularne - sam fakt ich zaliczenia wiąże się z nagrodą pieniężną;
 • zaliczając cele opcjonalne - większość z nich jest dość intratna;
 • biorąc udział w misjach pobocznych - niektóre z nich wiążą się z nagrodą;
 • znajdując diamenty rozrzucone w różnych miejscach - podczas każdej misji można znaleźć co najmniej kilka, a wszystkie są warte od 10000 do 100000 GMP;
 • powtarzając misje i dbając o wysoką ocenę bojową - zadania można powtarzać dowolną ilość razy, więc bogacenie się nie należy do najtrudniejszych. Im wyższa skuteczność, tym lepsza nagroda;
 • wysyłając żołnierzy na misje bojowe [Deployment Mission], przy użyciu platformy wojennej [Combat Platform] - ulepszenie można wznieść dopiero w późniejszym etapie gry. Wojacy potrafią przywieść z akcji niemałą fortunę, więc inwestycja szybko się zwraca.

Surowce - jak je zdobywać?

Gotówka jest istotna, ale to surowce pozwalają na rozwój bazy i korzystanie z bardziej zaawansowanego ekwipunku. Podczas swoich przygód Big Boss wielokrotnie natknie się na skrzynie z rzadkimi zasobami - bezwzględnie należy je zbierać, ponieważ to głównie od nich zależy progres w rozbudowie Mother Base.

Wszystkie zasoby odnawiają się co jakiś czas - jeśli ogołociliśmy ze wszystkiego cały Afganistan, to po ponownym włączeniu gry znowu będzie on pęczniał od cennych surowców. Ponadto rozkład i umiejscowienie surowców jest zawsze takie samo - raz poznana lokalizacja z zasobami pozostaje zaznaczona na mapie, dlatego łatwiej do niej wrócić.

Zasoby takie jak metal, materiał biologiczny czy paliwo występują zarówno w wersji przetworzonej, jak i nieprzetworzonej. W tym pierwszym wypadku otrzymujemy dokładnie tyle surowców, ile zebraliśmy - w tym drugim pod uwagę brany jest także poziom Base Development Unit w Mother Base. Im jest im wyższy, tym większą ilość zasobów uda nam się pozyskać i tym mniej czasu to zajmie.

Zasoby dzielą się na kilka kategorii:

 • Medical Plants - zioła rosną praktycznie wszędzie, znaleźć je można zarówno w okolicach ludzkich siedzib, jak i na zupełnym pustkowiu. Zbiera się je w znacznie skromniejszych ilościach niż pozostałe zasoby. Stosuje się je przede wszystkim do rozwijania i wynajdywania broni ogłuszających, jak i narkotyków tymczasowo zwiększających statystyki postaci.
 • Diamonds - są od razu wymieniane na gotówkę;
 • Biological Material - materiał biologiczny jest równie powszechny co paliwo i znaleźć go można we wszystkich posterunkach i budynkach wroga. Skrzynki z nim mają fioletowo-biały kolor. Zużywa się go podczas rozbudowy bazy, jak również do wynajdywania określonych przedmiotów z kategorii wsparcia oraz używek;
 • Fuel - paliwo występuje powszechnie we wszystkich lokacjach gry. Poznać je można po czerwono-białym pudełku. Używa się go do rozwijania bazy oraz wynajdowania i ulepszania niektórych przedmiotów. Jest najczęściej wykorzystywanym zasobem w grze, dlatego warto je gromadzić;
 • Metal - brązowobiałe, niebieskobiałe oraz złotobiałe skrzynki można znaleźć w niektórych ośrodkach wroga. Służą do rozbudowy bazy, ale także do wynajdywania i ulepszania pojazdów oraz broni. Występują w trzech opcjach: Common Metal (występuje zdecydowanie najczęściej) i Minor Metal (pojawia się dość rzadko, jest wart dwa razy więcej) oraz Precious Metal (występuje bardzo rzadko, jest wyjątkowo cenny i służy do wynajdywania najpóźniejszych technologii).

Każdy surowiec da się sprzedać na światowym rynku - w rzeczywistości jest to jednak nieopłacalne, ponieważ surowce zdobywa się znacznie trudniej i wolniej niż pieniądze, a są równie potrzebne. Gdybyś jednak czuł potrzebę takiej wymiany, zawsze możesz zajrzeć do odpowiedniej zakładki w iDroidzie.

Załoga - nowi rekruci i ich znaczenie

Do poprawnego funkcjonowania baza wymaga odpowiedniego personelu. Nowych rekrutów można pozyskiwać zarówno w trakcie misji, jak i swobodnej eksploracji świata. Najprostszym sposobem jest ogłuszenie wroga i podpięcie go do balonu Fulton, który staje się dostępny już w drugiej misji fabularnej. Przesłany w ten sposób żołdak przejdzie pranie mózgu, po który stanie się pełnoprawnym członkiem załogi Mother Base.

Do powyższej zasady istnieje jednak kilka zastrzeżeń. Przede wszystkim w grze istnieją postacie unikalne, które można przyłączyć tylko raz - są to wszystkie osoby, które stanowią cel którejkolwiek misji. W praktyce oznacza to, że jeśli w ramach fabuły gry uratowaliśmy Millera albo porwaliśmy jakiegoś oficera wroga, to pojawią się oni w bazie tylko w jednym egzemplarzu. Ponadto warto wiedzieć, że niektóre postaci przyłączają się do nas samoistnie - z biegiem fabuły i kolejnych wydarzeń.

Każda postać w grze jest opisana przy pomocy sześciu parametrów, wahających się od najniższego E aż do epickiego S++. O tym, jakimi statystykami cechuje się dana postać, możemy przekonać się dzięki lornetce. Począwszy od drugiego poziomu posiada ona specjalny moduł, dzięki któremu da się zawczasu podejrzeć atrybuty bohaterów. Co chyba oczywiste, w pierwszej kolejności powinniśmy porywać te postaci, które cechują się najwyższymi możliwymi statystykami. Zwykle są to osoby związane z fabułą gry, ale także wśród zwykłych żołdaków zdarzają się perełki.

Jakie znaczenie ma załoga dla rozwoju bazy? Każdy kolejny żołnierz podnosi poziom zaawansowania platformy, na której go umieściliśmy. Wartość premii zależy od stopnia samej postaci - im lepiej zna się ona na danej dziedzinie, tym większa będzie premia. Bohaterów można przydzielać ręcznie lub zrobić to w sposób automatyczny - wówczas gra samodzielnie rozdysponuje osoby w optymalny sposób.

Wszystkie wynalazki w grze wymagają określonego poziomu rozwoju bazy - minimalny próg może dotyczyć praktycznie wszystkich platform. Mając to na uwadze, możemy tymczasowo przerzucać personel z działu do działu, w ten sposób spełniając wymagania. Kiedy zdobędziemy już to, czego szukaliśmy, możemy z powrotem przydzielić załogantów do odpowiadających im platform.

Na koniec warto też zwrócić uwagę na specjalne umiejętności, którymi cechują się niektórzy bohaterowie - większość z nich jest bardzo pozytywna i potrafi wpływać na praktycznie wszystkie aspekty rozgrywki. Czasem zdarzają się jednak jednostki skrajnie nieprzystosowane, które trzeba udobruchać, przypisując do ich oddziału postaci uzdolnione w tematyce dyplomacji. W ten sposób możemy zabezpieczyć się przed spadkiem wydajności załogi.

Kończąc temat personelu warto też zauważyć, że częste wizyty oraz interakcja z załogantami to najlepszy sposób na podwyższenie ich morale. Im bardziej zmotywowani pracownicy, tym wyższa ich efektywność. W praktyce warto więc zajrzeć czasem do domu i przywitać się z kilkoma żołdakami - skutki potrafią być bardzo pozytywne.

Platformy - nowe budynki i ich działanie

Mother Base początkowo składa się tylko z jednej platformy, ale z biegiem czasu i rozwojem fabuły pojawiają się także następne. Jako takie, nowe budowle stanowią absolutny priorytet jeśli chodzi o rozwój bazy - każdy ich poziom pozwala na rekrutację dodatkowego personelu, a ten przekłada się na podwyższenie poziomu samych budowli.

Jak już wspomniano, im wyższy poziom poszczególnych ośrodków, tym bardziej zaawansowane badania można w nich prowadzić - choćby dlatego należy uznać platformy za absolutny priorytet rozwoju.

Oto lista wszystkich platform:

 • Command Platform - platforma dowodzenia jest dostępna od samego początku i podwyższa limit zatrudnienia we wszystkich pozostałych budynkach;
 • R&D Platform - pozwala na wynajdywanie lepszych broni i wyposażenia, przez co ma kluczowe znaczenie w pierwszych fazach gry. Platforma staje się dostępna po drugiej misji fabularnej;
 • Base Development Platform - zwiększa ilość zasobów oraz tempo ich przetwarzania. Kluczowa dla długofalowego rozwoju bazy;
 • Support Platform - zajmuje się zrzutami zaopatrzenia oraz wsparciem powietrznym. Wysoki poziom tego budynku jest wymagany do wynalezienia większości przedmiotów z kategorii wsparcia, zwiększa też szansę na przetransportowanie postaci przy pomocy balonu;
 • Intel Platform - zapewnia przydatne informacje podczas misji - w tym dotyczące umiejscowienia przeciwników oraz lokalizacji istotnych obiektów czy surowców. Wyższe poziomy są wymagane do wynajdywania lepszych wariantów lornetki i urządzenia iDroid;
 • Medical Platform - odpowiada za stan zdrowia personelu (żołnierze mogą chorować lub zostać ranni) oraz skraca czas leczenia wojaków, którzy wrócili z misji bojowych;
 • Combat Unit - to ostatnia z platform, dostęp do niej uzyskuje się mniej więcej po 9 misji w kampanii. Pozwala na wysyłanie żołnierzy na misje bojowe [Combat Deployment], w czasie których zdobywamy nowe surowce, schematy, przedmioty oraz gotówkę.

Combat Deployment - wysyłanie żołnierzy na misje

Po uzyskaniu dostępu do platformy bojowej, możliwe staje się wysyłanie żołnierzy na różne misje. Sam nie możesz brać w nich udziału - stanowią dodatkowy bonus dla naszych wojaków i nie są grywalne. Wszystko odbywa się w tle i nie masz wpływu na przebieg wydarzeń.

Korzystając z zakładki misji w iDroidzie możesz przeglądać kolejne zlecenia i decydować, jacy najemnicy wezmą w nich udział. Warto dostosowywać drużyny do rangi zadania - jeśli to ich przerośnie, prawdopodobieństwo sukcesu znacznie spadnie. Mimo wszystko warto korzystać z tej opcji, ponieważ nagrody są bardzo odczuwalne, a ryzyko niewielkie.

Ponadto istnieje szansa, że podczas misji żołnierze spotkają ochotników skorych przyłączyć się do naszej sprawy - w ten sposób można na bieżąco uzupełniać straty. Wojacy biorący udział w akcji mogą bowiem zostać ranni lub wręcz zginąć - dlatego tak istotna jest właściwa rozbudowa platformy medycznej.

Dodatkowe informacje - kąpiel i przemieszczanie się po bazie

Mother Base to nie tylko baza, z której wyruszamy na kolejne misje - to także dom. Przy lądowisku helikopterów znajduje się budka prysznicowa, w której można doprowadzić Big Bossa do porządku. Ma to znaczenie czysto estetyczne - szpieg umazany krwią wygląda dość karykaturalnie.

Przechadzając się po platformach napotkamy wielu z poznanych wcześniej żołnierzy - warto się z nimi przywitać oraz wykonywać ich prośby, tym samym zwiększając ich morale i wydajność. Ponadto w bazie można też zaliczyć kilka zadań pobocznych, związanych przede wszystkim z treningiem i rozwojem kolejnych platform.

Bardziej zaawansowana baza zajmuje ogromne połacie terenu. Poruszanie się po niej na piechotę bywa bardzo czasochłonne, dlatego warto ukraść z terenu kilka pojazdów i przemieszczać się za ich pomocą. Szczególnie wygodne zdają się być jeepy, które są automatycznie lokowane w kluczowych punktach bazy.

Warto też pamiętać, że zaawansowane wersje balonu Fulton pozwalają na przenoszenie nie tylko ludzi, ale także zwierząt i sprzętu wojskowego. Z czasem można więc zapełnić bazę całym mnóstwem bardziej lub mniej przydatnych gratów. Ma to jednak znaczenie przede wszystkim estetycznie, nie zaś praktyczne.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - GMP, oceny S, punktacja misji

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Komentarze