Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (93-106)

Eliminujemy piechotę zmechanizowaną razem z pojazdami.

Chociaż wszystkie misje w tej serii da się wykonać po cichu, zakradając się do pojazdów i podkładając na nich ładunek C-4, to jednak warto wziąć ze sobą wyrzutnię rakiet - na wypadek gdyby atmosfera została nadmiernie podgrzana. Pamiętaj, że musisz zlikwidować lub ukraść nie tylko same pojazdy, ale także wszystkich wojaków którzy są z nimi związani.

Jak odblokować poniższe misje?

Niestety, na tym etapie nie ma jednej reguły, w jaki sposób można odblokować konkretne Side Ops. Jest jednak kilka wskazówek. Dwie zasadnicze: wykonuj misje kampanii fabularnej, a także pojawiające się zadania Side Ops. W większości przypadków nie da się jasno określić, co jest konkretnym "zapalnikiem" tych ostatnich - czasem musi być spełnionych kilka warunków równocześnie (np. zaliczenie dwóch konkretnych zadań z wątku głównego, ale pominięcie jakiegoś Side Opsa lub właśnie jego ukończenie).

Wskazówka: Kiedy Snake wchodzi do helikoptera, w jego iDroidzie pojawia się aktualizacja dotycząca Side Opsów - wyświetlają się nowe zadania. Wybierz konkretne zadanie Side Ops z listy, a następnie udaj się w miejsce wskazane na mapie, by rozpocząć zadanie.

*

Side Ops 93: Eliminate the Armored Vehicle Unit 01 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 01

Twoim celem jest nie tylko eliminacja wszystkich żołnierzy broniących pojazdu opancerzonego, ale także jego samego. W zależności od dostępnych technologii powinieneś przygotować sobie kilka ładunków C-4, dobrą wyrzutnię rakiet lub użyć balonu Fulton na najwyższym poziomie - wszystkie trzy metody są równie dobre.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Przeciwników znajdziesz na wzgórzu na północ od posterunku Yakho Oboo [Mapa: 1]. W żadnym wypadku nie ląduj tam helikopterem - zostaniesz dostrzeżony i zestrzelony. Zamiast tego wybierz inny punkt docelowy i dobiegnij na właściwe miejsce.

Kiedy dotrzesz gdzie trzeba, zauważysz czterech żołnierzy oraz wóz opancerzony. Nie kłopocz się szczególnie wojakami - jeśli ich uśpisz przy pomocy strzałek, kierowca wozu zacznie trąbić, natychmiast budząc śpiochów. W zależności od wyekwipowanego sprzętu wyeliminuj więc zagrożenie i zakończ misję.

Nagroda: 80000 GMP.

Side Ops 94: Eliminate the Armored Vehicle Unit 02 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 02

Lokalizacja tej jednostki jest dość nietypowa - żołnierze znajdują się z dala od jakichkolwiek obozów czy przyczółków, stacjonując na pustyni. Znaleźć ich możesz na drodze między wioską Da Shago Kallai a ruinami Spugmay Keep [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Jak szybko zauważysz, wozem jest wyrzutnia rakiet - pozornie niestrzeżona, ale w rzeczywistości ubezpieczana przez aż sześciu wojaków. Dwóch z nich nosi ciężkie tarcze, a jeden dysponuje wyrzutnią rakiet - przeprawa potrafi więc być ciężka.

Z reguły najlepiej jest pozbyć się pojazdu w pierwszej kolejności (przy pomocy ładunków wybuchowych, bazooki lub balonu na najwyższym poziomie), a następnie samych żołnierzy. Pomoc Quiet lub psa D-Dog jest tutaj nieoceniona i stanowi najprostszy sposób eliminacji tarczowników, jeśli ci nas zauważyli.

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 95: Eliminate the Armored Vehicle Unit 03 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 03

Trzecie zadanie w serii jest znacznie trudniejsze niż dwa poprzednie - to oczywista pułapka. Zastawiono ją nieco przed przyczółkiem wroga numer jeden, na wschód od głównej bazy sowietów [Mapa: 1]. Aby uniknąć niepotrzebnej walki, warto dostać się tam poprzez wzgórza i całkowicie wyminąć fortyfikacje.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Zasadzka została dobrze przemyślana - w centrum doliny dostrzeżesz wóz opancerzony oraz wyrzutnię rakiet, a na obu wzgórzach po boku - snajpera oraz żołnierza obsługującego moździerz. Gdyby tego było mało, po okolicy przechadza się jeszcze dwóch dodatkowych wojaków. W sumie masz więc do wyeliminowania sześciu żołnierzy oraz dwa pojazdy.

W tych miejscach rozstawieni są wrogowie

Misję najlepiej zaliczyć po cichu, wpierw eliminując piechotę. Dostań się na dowolne ze wzgórz i zabij lub przenieś balonem obu przeciwników, a następnie to samo zrób z drugim oddziałem, który czai się naprzeciwko. Jeśli po drodze będziesz mógł wyeliminować zwiad na drodze, to tym lepiej. Następnie podejdź do pojazdów przeciwnika i pozbądź się ich w dowolny sposób - używając balonu na najwyższym poziomie, ładunku C-4 lub wyrzutni rakiet.

Nagroda: 140000 GMP.

Side Ops 96: Eliminate the Armored Vehicle Unit 04 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 04

Wracamy do normalnego poziomu trudności - tym razem nie będzie już tak źle. Udaj się do Angoli i na drodze między przyczółkiem numer 11 a obozem Kiziba zidentyfikuj oddział piechoty zmechanizowanej [Mapa: 1]. W dżungli koczuje siedmiu przeciętnie uzbrojonych wojaków (wyposażonych między innymi w wyrzutnie rakiet) oraz jeden wóz opancerzony.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Przeciwnicy znajdują się na tyle blisko siebie, że ich eliminacja może przysporzyć ci pewnych problemów. Jeśli jednak weźmiesz ze sobą Quiet, to dziewczyna będzie w stanie zdjąć wszystkich żołnierzy jednego po drugim. Pojazd w żaden sposób nie zareaguje na śmierć wojaków, więc będziesz w stanie bezpiecznie się za niego zakraść i ukraść go balonem (lub wysadzić w powietrze dzięki ładunkom C-4).

Jeśli nie przepadasz za towarzystwem małomównej kobiety, optymalnym wyborem będzie pies - dzięki niemu z łatwością zidentyfikujesz wszystkich wrogów i tym łatwiej unikniesz wykrycia.

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 97: Eliminate the Armored Vehicle Unit 05 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 05

Ta misja to nic innego jak kolejna zasadzka. Na równinie na zachód od opuszczonej wioski Ditadi [Mapa: 1]. Czeka cię spotkanie z czołgiem, wozem opancerzonym oraz szóstką dobrze wyposażonych żołnierzy (w tym dwóch snajperów).

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Najwygodniej zacząć od eliminacji snajperów - możesz zrobić to zachodząc ich od tyłu, korzystając ze snajperki albo z pomocy Quiet. Następnie należy pozbyć się kilku kolejnych wrogów, a ostatecznie - kiedy maszyny będą oddzielone od swojej obstawy - także samymi pojazdami. Tradycyjnie najciekawiej jest je ukraść lub podłożyć materiały wybuchowe, ale zastosowanie wyrzutni rakiet także wchodzi w grę.

Nagroda: 180000 GMP.

Side Ops 98: Eliminate the Armored Vehicle Unit 06 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 06

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 23 misji głównego wątku fabularnego.

Pojazdy oraz ich obstawę znajdziesz na południe od stacji Monoko ya Nioka w południowej Angoli [Mapa: 1]. W żadnym wypadku nie ląduj helikopterem w obszarze najbardziej zbliżonym do miejsca akcji - najpewniej zostaniesz szybko zestrzelony.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Czeka cię walka z helikopterem, czołgiem, wozem opancerzonym oraz sześcioma doskonale uzbrojonymi żołnierzami (w tym jednym snajperem). W pierwszej kolejności postaraj się dyskretnie wyeliminować strzelca wyborowego, a następnie zajmuj się pobliską piechotą oraz pojazdami. Jeśli zostaniesz wykryty, natychmiast zestrzel helikopter przeciwnika - dysponuje ogromną siłą ognia i nie uda ci się przed nim uciec, dlatego stanowi priorytetowy cel.

Nagroda: 100000 GMP.

Side Ops 99: Eliminate the Armored Vehicle Unit 07 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 07

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Przeciwników znajdziesz w południowo-zachodniej Angoli, między lotniskiem Nova Braga a posterunkiem numer 22 [Mapa: 1]. W sumie czeka cię spotkanie z trzema snajperami stacjonującymi na wzgórzach, dwoma wozami opancerzonymi, trzema zwykłymi żołdakami patrolującymi drogę oraz helikopterem monitorującym okolicę z wysokości.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Tradycyjnie dla zadań z tej serii musisz uzbroić się w cierpliwość i eliminować wrogów po kolei. Najlepiej zacząć od snajperów, a następnie przejść do pojazdów. Żołnierze chodzący po drodze nie stanowią większego zagrożenia, ponieważ ich marszruta jest bardzo łatwa do przewidzenia. Na koniec należy zestrzelić helikopter, tym samym kończąc zadanie.

Nagroda: 120000 GMP.

Side Ops 100: Eliminate the Armored Vehicle Unit 08 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 08

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 89 misji Side Ops.

Ta misja to oczywista pułapka - jeśli gdzieś stoi wóz opancerzony, a obok niego przechadzają się tylko czterej żołnierze, to musi kryć się za tym jakiś podstęp. Polega on na tym, że cały obszar jest obserwowany przez trzech snajperów stacjonujących na wschodnim wzgórzu. Całą ekipę możesz znaleźć na drodze między posterunkiem numer 19 a wioską Da Ghwandai Khar w centralnym Afganistanie [Mapa: 1].

Tradycyjnie zadanie rozpocznij od eliminacji najbardziej niebezpiecznych celów - czyli snajperów. Idąc od południa nie powinieneś mieć najmniejszego problemu z ich zaskoczeniem: po prostu zajdź ich od tyłu i obezwładnij. Następnie pozbądź się czterech wojaków chodzących obok wozu opancerzonego, ostatecznie podchodząc także do niego. Kiedy wszystkich osiem celów zostanie zneutralizowanych, misja zostanie zaliczona.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nagroda: 200000 GMP.

Side Ops 101: Eliminate the Armored Vehicle Unit 09 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 09

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 35 misji głównego wątku fabularnego.

Oddział wrogów znajdziesz w ruinach wioski, między posterunkami numer 2 a 8 w północno-wschodniej Angoli [Mapa: 1]. Na wschodzie czeka cię spotkanie z dwoma snajperami obstawiającymi wzgórze, a trzeciego znajdziesz na zachodnim stoku. Poza tym drogę patroluje trzech zwykłych wojaków, a niedaleko nich stoją dwa wozy opancerzone (jeden z nich łudząco przypomina czołg).

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Jak zwykle misję rozpocznij od wyeliminowania snajperów, w ten sposób otwierając sobie bezpieczne przejście do pojazdów. Poczekaj aż patrol się od nich oddali, a następnie porwij je przy pomocy odpowiednio ulepszonego urządzenia Fulton lub podłuż na nich ładunki wybuchowe. Ostatecznie zajmij się także piechotą, kończąc zadanie.

Nagroda: 200000 GMP.

Side Ops 102: Eliminate the Armored Vehicle Unit 10 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 10

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 41: Proxy War Without End.

Akcja tego questa rozgrywa się na terenie lotniska Nova Braga w zachodniej Angoli [Mapa: 1]. W sumie masz do wyeliminowania dziewięć celów: sześciu żołnierzy, dwa wozy opancerzone oraz helikopter patrolujący okolicę. Do lokacji najlepiej wejść od strony zachodu, ponieważ działa pojazdów są skierowane na wschód - w ten sposób łatwiej unikniesz też niespodziewanego spotkania z piechotą wroga.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Większość żołnierzy znajduje się na dachu hali odlotów na lotnisku - zdejmij ich ze snajperki lub wejdź na górę i poradź sobie z nimi w walce na krótkim dystansie. Następnie zwróć uwagę na dwóch wojaków przechadzających się po południowo-zachodniej części lokacji. Ostatecznie podejdź do wozów opancerzonych stojących przed wejściem do hali odlotów i ukradnij je lub wysadź w powietrze. Finalnie zestrzel także helikopter - możesz użyć do tego działa przeciwlotniczego stojącego obok lub własnej wyrzutni rakiet.

Nagroda: 200000 GMP.

Side Ops 103: Eliminate the Armored Vehicle Unit 11 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 10

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

Tym razem musisz udać się do dobrze ci już znanych ruin Aabe Shifap w północnym Afganistanie. Do lokacji najlepiej dostać się od wschodu, ponieważ właśnie tam czai się większość przeciwników - są przygotowani na twoje nadejście od zachodu. Czeka cię spotkanie z trzema snajperami (dwóch czai się na podwyższeniu, jeden ukrył się za łukiem triumfalnym), dwoma wozami opancerzonymi, trzema zwykłymi wojakami oraz helikopterem.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

W pierwszej kolejności pozbądź się snajperów, ulokowanych na wschodnim skraju polany - szczególnie pierwszy z nich stanowi łatwy cel, ponieważ jest odizolowany od reszty wrogów. W dalszej kolejności skup się na pozostałych żołnierzach piechoty oraz chronionych przez nich wozach opancerzonych. Ponieważ jeden z pojazdów ma zamontowaną wyrzutnię rakiet („katiuszę”), ewentualne wszczęcie alarmu będzie równało się istnemu ostrzałowi artyleryjskiemu.

Kiedy poradzisz sobie ze wszystkimi naziemnymi zagrożeniami, zestrzel helikopter, tym samym kończąc zadanie.

Nagroda: 300000 GMP.

Side Ops 104: Eliminate the Armored Vehicle Unit 12 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 12

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

Tym razem misja będzie nieco trudniejsza, ponieważ umieszczono ją w zupełnie innej lokacji - na terenie pola naftowego Mfinda w północno-zachodniej Angoli [Mapa: 1]. Ponieważ teren jest gęsto usiany budynkami, ukrycie się między nimi nie powinno stanowić większego problemu - z drugiej strony dotarcie do snajperów czających się na metalowym podwyższeniu jest dość kłopotliwe.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Pojazdy opancerzone znajdują się z lewej strony lokacji - jeden posiada działo czołgowe, a drugi działko przeciwlotnicze. W okolicy szwendają się dwaj zwykli piechurzy, na których musisz uważać. Poza wspomnianymi wcześniej snajperami (dwoma) na terenie pola naftowego znajdziesz też trzech dodatkowych wojaków oraz helikopter uważnie lustrujący okolicę. W sumie będziesz więc miał do czynienia z 9 przeciwnikami różnego typu.

Jest całkiem prawdopodobne, że w czasie wykonywania misji na teren lokacji wjedzie ciężarówka z patrolem żołnierzy - ich eliminacja nie jest obowiązkowa, ale sama obecność dodatkowych wojaków może utrudnić ci zadanie.

Nagroda: 300000 GMP.

Side Ops 105: Eliminate the Armored Vehicle Unit 13 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 13

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji Side Ops 104.

Przebieg tej misji jest dość skomplikowany - chociaż twoim celem jest dziewięciu przeciwników z obstawy wozów opancerzonych, to jednak w okolicy znajduje się kilku żołnierzy niezwiązanych z tym zadaniem, ale błyskawicznie reagujących na jakikolwiek alarm. Z tego względu w twoim interesie jest to, aby zaliczyć misję w sposób jak najbardziej dyskretny - w przeciwnym wypadku czeka cię bardzo trudna przeprawa.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Poszukiwany oddział wrogów znajdziesz na terenie opuszczonej wioski Ditadi w centralnej Angoli [Mapa: 1]. Podchodząc do niej od południa z łatwością wyeliminujesz snajpera czającego się na wzgórzu - drugiego znajdziesz na wieży wewnątrz samego obozu. Dwa wozy opancerzone znajdziesz zaraz obok tej samej wieży, a po drodze przechadza się czterech wojaków. Cały teren jest nieustannie obserwowany przez załogę śmigłowca, krążącego nad okolicą.

Po wyeliminowaniu snajperów skup się na pojazdach naziemnych, a następnie dyskretnie pozbądź się piechoty. Do walki ze śmigłowcem przejdź dopiero na samym końcu - wystrzelenie rakiety w stronę latadła z pewnością zaalarmuje pobliskich wrogów, dlatego nie warto angażować ich wcześniej.

Nagroda: 300000 GMP.

Side Ops 106: Eliminate the Armored Vehicle Unit 14 - Wyeliminuj załogę wozu opancerzonego 14

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

Ostatnie zadanie w serii nie różni się niczym od pozostałych - ponownie musisz wyeliminować dziewięć celów należących do oddziału osłaniającego wozy opancerzone. Udaj się na pustynię na wschód od pałacu Lamar Khaate w zachodnim Afganistanie [Mapa: 1] i pozbądź się wszystkich przeciwników, którzy tam stacjonują.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Wrogowie zostali podzieleni na dwie grupy - dwa wozy opancerzone strzeżone przez snajperów oraz kilkuosobowy oddział żołnierzy, który krąży między oboma pojazdami. Tradycyjnie już nad całością terenu krąży zaawansowany śmigłowiec, którego strącenie wymaga wyrzutni rakiet z wysokim współczynnikiem zadawanych obrażeń.

Po kolei zlikwiduj oba zgrupowania wrogów, a następnie zajmij się patrolem oraz helikopterem. Kiedy oczyścisz teren, misja zostanie zakończona.

Nagroda: 300000 GMP.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (107-113)

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze