Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (82-92)

Kontaktujemy się z Emmerichem, a potem czyścimy miny.

Spotkanie z Emerichem jest wymagane do tego aby rozwinąć fabułę kampanii: po wykonaniu 10 misji z wątku głównego nie będziesz już otrzymywać następnych zadań. Aby uzyskać do nich dostęp, musisz wykonać to proste zlecenie.

Jeśli chodzi o miny, to sprawa jest prosta - z biegiem czasu na mapie pojawiać się będą kolejne pola minowe, które można w łatwy sposób zlikwidować po prostu strzelając do wystających z ziemi ładunków.

Jak odblokować poniższe misje?

Niestety, na tym etapie nie ma jednej reguły, w jaki sposób można odblokować konkretne Side Ops. Jest jednak kilka wskazówek. Dwie zasadnicze: wykonuj misje kampanii fabularnej, a także pojawiające się zadania Side Ops. W większości przypadków nie da się jasno określić, co jest konkretnym "zapalnikiem" tych ostatnich - czasem musi być spełnionych kilka warunków równocześnie (np. zaliczenie dwóch konkretnych zadań z wątku głównego, ale pominięcie jakiegoś Side Opsa lub właśnie jego ukończenie).

Wskazówka: Kiedy Snake wchodzi do helikoptera, w jego iDroidzie pojawia się aktualizacja dotycząca Side Opsów - wyświetlają się nowe zadania. Wybierz konkretne zadanie Side Ops z listy, a następnie udaj się w miejsce wskazane na mapie, by rozpocząć zadanie.

*

Side Ops 82: Make Contact with Emmerich - Skontaktuj się z Emmerichem

Chociaż jest to zadanie poboczne, to jednak jego zaliczenie jest niezbędne do tego, aby pchnąć fabułę do przodu - po zakończeniu 10 misji kampanii fabularnej w twoim iDroidzie nie będą się już wyświetlać kolejne zadania. Jeśli chcesz przejść dalej, musisz dotrzeć do elektrowni Serak na północy Afganistanu [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Zdążając do elektrowni na pewno miniesz ruiny Aabe Shifap [Mapa: 2]. Tutaj aktywuje się 11 misja główna, w której będziesz mógł pozyskać Quiet jako towarzysza broni. Wykonanie tego zadania nie jest jednak obowiązkowe - możesz opuścić miejsce akcji pomijając ten wątek.

Przy czerwonych drzwiach stacjonuje dwóch strażników - lepiej się ich pozbądź

Kiedy w końcu dotrzesz do elektrowni Serak, będziesz mógł zaliczyć bieżącą misję. Przeskocz przez płot korzystając z bramy po lewej stronie, a następnie przeczołgaj się do przodu, w ten sposób wymijając wszystkich strażników po prawej. Kiedy dotrzesz do ściany z dziurą, wślizgnij się do niej i wespnij się po drabince, wychodząc na powierzchnię. Skieruj swe kroki do tylnej bramy ośrodka (tej z czerwonymi drzwiami) i przejdź przez nie. W tym momencie zakończysz to zadanie poboczne i rozpoczniesz 12. misję z wątku głównego: Hellbound.

Nagroda: 60000 GMP.

Side Ops 83: Mine Clearing 01 - Czyszczenie min 01

Pierwsze z zadań dotyczących czyszczenia min jest bardzo łatwe - wszystkie ładunki umieszczono na pustyni, na drodze na południowy wschód od Da Shago Kallai [Mapa: 1]. Większość min zastawiono w niewielkich krzakach, ale łatwo je zauważyć dzięki czerwonym lampkom. Widać je także na mapie.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Zbliż się do miny na odległość strzału, ale nie podchodź do niej bliżej - czujniki reagują na ruch, dlatego mogą eksplodować kiedy tylko znajdziesz się w pobliżu. Zamiast tego wyciągnij broń, do której nie będzie ci szkoda amunicji i po kolei strzelaj do wszystkich ładunków, detonując je z bezpiecznej odległości.

Kiedy całe pole minowe zostanie oczyszczone, otrzymasz wyjątkowo wysoką nagrodę.

Nagroda: 80000 GMP.

Side Ops 84: Mine Clearing 02 - Czyszczenie min 02

Miny rozstawiono na przełęczy między pałacem Lamar Khaate a posterunkiem numer 15 w Afganistanie - dostać się tam można z obu tych miejsc [Mapa: 1]. Podobnie jak poprzednim razem, wystarczy wypatrywać min i strzelać do nich z bezpiecznej odległości. Jeśli wziąłeś ze sobą psa, automatycznie zaznaczy on wszystkie niebezpieczeństwa na twojej mapie.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nagroda: 80000 GMP.

Side Ops 85: Mine Clearing 03 - Czyszczenie min 03

Tym razem musisz udać się do Angoli i wejść do spalonej wioski na południowy zachód od pola naftowego Mfinda. Wbrew oczekiwaniom miny nie są wcale zastawione na drodze - znaleźć je można obok beczek, kartonów oraz wewnątrz zrujnowanych budynków. Jak zawsze rozpoznasz je po czerwonym oświetleniu.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 86: Mine Clearing 04 - Czyszczenie min 04

Wracamy do Afganistanu. Tym razem ładunki podłożono w niewielkiej kotlince na południowy wschód od przyczółku numer 14. To lokacja położona na zachód od świątyni Da Smasei Laman [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Ponieważ miny znajdują się bardzo blisko posterunku wroga, najlepiej od razu oczyścić cały punkt 14 i dopiero wówczas przystąpić do niszczenia min - w przeciwnym wypadku przeciwnicy zostaną zwabieni wybuchami i będziesz musiał walczyć z nimi w otoczeniu ładunków wybuchowych.

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 87: Mine Clearing 05 - Czyszczenie min 05

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 21 i 22 misji głównego wątku fabularnego.

Kolejne pole minowe do wyczyszczenia znajduje się na północny zachód od przyczółku numer 20 we wschodniej Angoli. Wszystkie miny rozstawiono w niewielkiej kotlince między górami, a eliminacja kilku ostatnich najpewniej sprowadzi na ciebie patrol z pobliskiego posterunku.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

W takim wypadku pokonaj nadbiegających przeciwników lub ulotnij się z miejsca zdarzenia.

Nagroda: 100000 GMP.

Side Ops 88: Mine Clearing 06 - Czyszczenie min 06

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 25 misji głównego wątku fabularnego.

Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych zadań w serii, tak i tym razem będziesz musiał zlikwidować pole minowe. Znajdziesz je obok przyczółku numer 22, w południowo-zachodniej Angoli. Lokalizację wszystkich ładunków zaznaczono na mapie poniżej.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Miny znajdują się na tyle blisko przyczółku, że ich detonacja na pewno sprowadzi na ciebie przeciwników. Niestety ładunki nie eksplodują w kontakcie z żołnierzami wroga, dlatego podstępne zwabienie ich na pole minowe nie przyniesie żadnego pozytywnego skutku.

Nagroda: 100000 GMP.

Side Ops 89: Mine Clearing 07 - Czyszczenie min 07

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 144 misji Side Ops.

Tym razem miny znajdują się obok posterunku numer 7, który umiejscowiono na północny wschód od ruin Qarya Sakhra Ee we wschodnim Afganistanie. Ładunki zostały rozmieszczone blisko przyczółku, więc ich detonacja z pewnością zaalarmuje strażników w nim stacjonujących. Z tego względu na wszelki wypadek najpierw pozbądź się wrogów, a dopiero potem przejdź do czyszczenia pola minowego.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Wszystkie miny zakopano na południe od posterunku, pośród traw porastających niewielką polanę. Jeśli masz problem z ich wypatrzeniem, jak zawsze możesz skorzystać z pomocy psa D-Dog, który z łatwością je wyniucha.

Nagroda: 140000 GMP.

Side Ops 90: Mine Clearing 08 - Czyszczenie min 08

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 35 misji głównego wątku fabularnego.

Podobnie jak w przypadku poprzednich misji w tej serii, w czasie likwidacji ładunków wybuchowych musisz liczyć się z tym, że zaalarmujesz pobliskich strażników. Udaj się na wzgórza na wschód od posterunku numer 3 w północnej Angoli i wyeliminuj stacjonujących tam żołnierzy. Kiedy okolica będzie czysta, możesz przejść do oczyszczania terenu z min.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Wszystkie ładunki zastawiono na wschód od prowizorycznego obozu - większość z nich rozmieszczono przy beczkach i innych łatwopalnych materiałach, dlatego musisz uważać, aby nie znaleźć się za blisko eksplozji.

Nagroda: 140000 GMP.

Side Ops 91: Mine Clearing 09 - Czyszczenie min 09

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

To pole minowe znajdziesz w północnym Afganistanie, pośród zabudowań między posterunkami numer 2 oraz 3. W sumie masz do zlikwidowania 12 ładunków wybuchowych - rozlokowano je w takiej odległości od radzieckich żołnierzy, że eksplozje nie wywołają raczej żadnego alarmu.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Podczas tej misji czeka cię pewna niespodzianka - po polu minowym przechadza się dziki niedźwiedź. Jeśli go rozsierdzisz, istnieje duża szansa na to, że zwierzę zaszarżuje na miny i w ten sposób zginie. Nie jest to może najbardziej humanitarne rozwiązanie, ale bezpośrednia walka z miśkiem stanowi dość wymagające wyzwanie.

Nagroda: 180000 GMP.

Side Ops 92: Mine Clearing 10 - Czyszczenie min 10

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 46: Truth - The Man Who Sold the World.

Ostatnie zadanie z serii nie różni się szczególnie od poprzednich. Miny znajdziesz w niewielkim obozowisku w dolinie Lufwa, we wschodniej Angoli - jest ich w sumie 12. W samym obozie stacjonuje czterech żołnierzy, którzy z pewnością usłyszą okoliczne eksplozje - musisz więc być ostrożny.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Po zlikwidowaniu wszystkich ładunków otrzymasz nie tylko sowitą nagrodę, ale także odpowiednią premię w punktach heroizmu.

Nagroda: 200000 GMP.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (93-106)

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Komentarze

More On Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Najnowsze artykuły