Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (47-60)

Porywamy owieczkę i niedźwiedzia, a także zdezorientowanych żołnierzy.

Zadania dotyczące porywania zwierząt to zwykła zabawa, ale te dotyczące błąkających się żołnierzy to już poważniejsza sprawa. Po każdej z tych misji otrzymasz bowiem specjalne zdjęcie wspominkowe [Memento Photo], które powinieneś po kolei pokazywać dziewczynie o imieniu Paz, mieszkającej na platformie medycznej Mother Base.

W sumie istnieje 10 takich fotografii, zdobywanych w 10 misjach dotyczących żołnierzy. Po zakończeniu wątku dziewczyny i pokazaniu jej wszystkich fotografii otrzymasz ukrytą, jedenastą grafikę - znajdziesz ją na ścianie na zewnątrz pokoju Paz.

Jak odblokować poniższe misje?

Niestety, na tym etapie nie ma jednej reguły, w jaki sposób można odblokować konkretne Side Ops. Jest jednak kilka wskazówek. Dwie zasadnicze: wykonuj misje kampanii fabularnej, a także pojawiające się zadania Side Ops. W większości przypadków nie da się jasno określić, co jest konkretnym "zapalnikiem" tych ostatnich - czasem musi być spełnionych kilka warunków równocześnie (np. zaliczenie dwóch konkretnych zadań z wątku głównego, ale pominięcie jakiegoś Side Opsa lub właśnie jego ukończenie).

Wskazówka: Kiedy Snake wchodzi do helikoptera, w jego iDroidzie pojawia się aktualizacja dotycząca Side Opsów - wyświetlają się nowe zadania. Wybierz konkretne zadanie Side Ops z listy, a następnie udaj się w miejsce wskazane na mapie, by rozpocząć zadanie.

*

Side Ops 47: Extract the Little Lost Sheep - Porwij zagubioną owieczkę

Zadanie staje się dostępne po wykonaniu misji pobocznej Side Ops 6: Secure the Stun Arm Blueprint.

Dostań się do pierwszej lokacji jaką odwiedziłeś w grze - wioski Wialo [Mapa: 1]. Skieruj się do jej północno-wschodniej części, wypatrując owcy przez lornetkę. Jeśli wziąłeś ze sobą psa D-Dog, twój towarzysz błyskawicznie wytropi zwierzynę. Teraz wystarczy zakraść się do jej zagrody, wyeliminować dwóch strażników, a następnie podpiąć zwierzę do balonu.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nagroda: 30000 GMP.

Side Ops 48: Capture the Legendary Brown Bear - Porwij legendarnego niedźwiedzia brunatnego

W tym zadaniu będziesz musiał użyć pistoletu ze strzałkami usypiającymi oraz balonu. Cel misji znajdziesz na przełęczy między górami [Mapa: 1], w północnej części Afganistanu. Jedynym sposobem dotarcia tam jest przejście przez kotlinę, która znajduje się na południowy zachód od elektrowni Serak [Mapa: 2].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Kiedy dotrzesz na miejsce, zacznij rozglądać się za niedźwiedziem (w rzeczywistości jest biały, a nie brązowy). Jeśli pomaga ci D-Dog, pies na pewno zwęszy zwierzynę. Zaczaj się w bezpiecznym miejscu i właduj w miśka tyle strzałek usypiających, ile tylko zdołasz. Po pewnym czasie zwierzę popadnie w letarg.

Zbliż się do niedźwiedzia i zamontuj na nim balon Fulton. Kiedy zostanie przeniesiony do bazy, otrzymasz nagrodę, a misja zostanie zaliczona.

Nagroda: 80000 GMP.

Side Ops 49: Capture the Legendary Ibis - Porwij legendarnego ibisa

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Aby złapać tego pięknego, niebieskopiórego ptaka, będziesz musiał wyprawić się do północnowschodniej Angoli i poszukać wodospadu przy dolinie Lufwa [Mapa: 1]. Zwierzę zwykle siedzi na samej skarpie wodogrzmotów i jest bardzo płochliwe - postaraj się uśpić je zanim zerwie się do lotu.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

W nagrodę za wykonanie zadania otrzymasz nie tylko pieniądze, ale także niezwykle przydatną protezę dłoni - Hand of Jehuty. Pozwala ona na pochwycenie przeciwników z kilkumetrowej odległości i przyciągnięcie do Big Bossa - dzięki temu łatwo przesłuchać ich lub ogłuszyć.

Nagroda: 100000 GMP, schemat ulepszenia protezy dłoni Hand of Jehuty.

Side Ops 50: Capture the Legendary Jackal - Porwij legendarnego szakala

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Szakala będącego celem tej misji znajdziesz w południowo zachodniej Angoli, na zachód od posterunku numer 22 [Mapa: 1]. Zwierzę nie wyróżnia się za bardzo na tle swoich pobratymców - jest po prostu nieco większe i ma futro w innym kolorze.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Kiedy dotrzesz na miejsce, okaże się, że na wzgórzu zgromadziło się pięć szakali - twój cel jest właśnie jednym z nich. Kiedy odeślesz go do bazy, uzyskasz nie tylko nagrodę pieniężną, ale i jedno z najprzydatniejszych ulepszeń w grze: schemat balonu Fulton w wersji +Wormhole. Aby je wynaleźć, musisz jednak dysponować zapasem 850 000 GMP, a ponadto ulepszyć platformy R&D oraz Wsparcia do co najmniej 40 poziomu.

Nagroda: 100000 GMP, schemat ulepszenia balonu Fulton +Wormhole.

Side Ops 51: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 01 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 01

Cel misji znajduje się w połowie drogi między Da Ghwandai Khar a górską bazą przekaźnikową [Mapa: 1]. Poszukiwany mężczyzna przechadza się w okolicach skarpy, pomiędzy dwiema drogami.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Dostrzeżenie tej zagubionej owieczki jest dość trudne, ponieważ żołnierz ucieka w chwili, w której zacznie podejrzewać niebezpieczeństwo - choćby z tego względu warto zabrać ze sobą psa, który szybko wyniucha mężczyznę.

Kiedy znajdziesz wojaka, szybko zauważysz jego dziwne zachowanie - porusza się w nieskoordynowany sposób, ale błyskawicznie odbiega w przypadku zagrożenia. Nie patyczkuj się z nim, tylko jak najszybciej uśpij go przy pomocy strzałek z pistoletu. Kiedy padnie na ziemię, odeślij go do bazy przy pomocy balonu. W nagrodę otrzymasz nie tylko pieniądze, ale także pierwszą fotografię ze wspomnieniami [Memento Photos].

Nagroda: 30000 GMP, Memento Photo 01.

Side Ops 52: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 02 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 02

Zabłąkanego żołdaka znajdziesz na pustyni, na południowy zachód od bazy Da Shago Kallai [Mapa: 1]. Mężczyzna będzie uciekał za każdym razem, gdy nazbyt się do niego zbliżysz - dlatego weź ze sobą pistolet na strzałki usypiające i przygotuj się na małe polowanie.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Żołnierz jest na tyle spostrzegawczy, że możesz biegać z nim dookoła góry w nieskończoność. Dużo wygodniej jest jednak wspiąć się na sam szczyt i czołgać się powoli w kierunku, w którym mężczyzna aktualnie stoi. Kiedy znajdzie się w zasięgu, wystarczy wymierzyć celny strzał w głowę i tym samym uśpić ofiarę.

Kiedy żołnierz zaśnie, przypnij go do balonu. W nagrodę otrzymasz nie tylko pieniądze, ale także drugą fotografię ze wspomnieniami [Memento Photos].

Nagroda: 60000 GMP, Memento Photo 02.

Side Ops 53: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 03 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 03

To będzie bułka z masłem - udaj się do północno zachodniej Angoli i rozejrzyj się na wschód od wioski Bwala ya Masa. Poszukiwany żołnierz błąka się po lesie zaraz przy zabudowaniach, na wzgórzu między drzewami [Mapa: 1]. Jeśli masz problem z dostrzeżeniem go, weź ze sobą psa D-Dog, który rozwiąże ten problem za ciebie.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Zbliż się do mężczyzny w taki sposób, aby cię nie dostrzegł, a następnie uśpij przy pomocy strzałki usypiającej. Podepnij ofiarę do balonu i ewakuuj, a otrzymasz nagrodę.

Nagroda: 80000 GMP, Memento Photo 03.

Side Ops 54: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 04 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 04

Tego nieszczęśnika spotkasz na samym krańcu Angoli, tuż przy zachodniej granicy, na zachód od lotniska Nova Braga [Mapa: 1]. Standardowo dla misji z tego cyklu, musisz dotrzeć na miejsce i zakraść się w pobliże mężczyzny, a następnie uśpić go przy pomocy strzałki usypiającej.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Postaraj się zbliżyć do celu jak najciszej - w przeciwnym razie ucieknie w stronę wąskiej przełęczy lub ukryje się gdzieś na przepastnych równinach naokoło.

Nagroda: 90000 GMP, Memento Photo 04.

Side Ops 55: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 05 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 05

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 23 misji głównego wątku fabularnego.

Kolejnego z zaginionych wojaków spotkasz w przełęczy na południe od kopalni Kungenga [Mapa: 1]. Jeśli chcesz, możesz przedrzeć się przez całą zgraję przeciwników zamieszkujących kopalnię, ale dużo wygodniej podejść do ofiary od południa - przez wąską kotlinę między wzgórzami.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nie spotkasz tam ani jednego wroga, przez co dotarcie do poszukiwanego żołnierza nie sprawi ci najmniejszego problemu. Powinieneś dobrze znać tę lokację, ponieważ w misji 18: Blood Runs Deep przeprowadziłeś przez nią dzieci z kopalni.

Nagroda: 100000 GMP, Memento Photo 05.

Side Ops 56: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 06 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 06

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Następną zbłąkaną owieczkę znajdziesz w południowo-wschodniej Angoli, na wschód od posterunku numer 20 [Mapa: 1]. Postaraj się podejść do ofiary niezauważonym - w przeciwnym wypadku skorzysta z filtru maskującego i bardzo trudno będzie go zlokalizować.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Kamuflaż działa zarówno na lornetkę, jak i węch psa D-Dog - na szczęście nie chroni przed wywiadem Diamond Dogs, dzięki czemu w każdej chwili możesz skorzystać z mapy aby znaleźć przybliżoną lokację mężczyzny.

W czasie polowania uważaj także na pobliski posterunek - jeśli narobisz dużo hałasu, w pobliżu mogą pojawić się przeciwnicy, którzy znacznie utrudnią ci zadanie.

Nagroda: 120000 GMP, Memento Photo 06.

Side Ops 57: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 07 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 07

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 31 misji głównego wątku fabularnego.

Temu żołnierzowi najwyraźniej się nie poszczęściło i wylądował pod mostem - konkretnie zaś w północno-zachodnim Afganistanie, pomiędzy posterunkiem numer 8 a przyczółkiem zaopatrzenia Yakho Oboo [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Mężczyznę możesz łatwo uśpić stojąc na wysokich klifach otaczających rozpadlinę z rzeką - najwygodniejsza będzie tutaj snajperka z odpowiednimi pociskami. Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś pofatygował się do żołnierza osobiście - krzaki porastające brzeg doskonale nadają się na kryjówkę.

Nagroda: 140000 GMP, Memento Photo 07.

Side Ops 58: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 08 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 08

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 146 misji Side Ops.

Następnego zaginionego wojaka znajdziesz w południowej części doliny Lufwa, we wschodniej Angoli. Mężczyzna błąka się na skarpie obok rzeki - aby do niego dotrzeć, będziesz musiał przejść przez drewniany most. Uważaj, aby nie spaść w przepaść - skończy się to bardzo boleśnie.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Mężczyznę najlepiej zneutralizować przy użyciu karabinu snajperskiego - osobiście lub z pomocą Quiet. Zasadź się na skarpie i uśpij żołnierza z bezpiecznej odległości. Następnie odszukaj most i podbiegnij do ofiary, ratując ją dzięki urządzeniu Fulton.

Nagroda: 180000 GMP, Memento Photo 08.

Side Ops 59: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 09 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 09

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu misji fabularnej 38: Extraordinary.

Poszukiwany żołnierz znajduje się na wzgórzu obok posterunku numer 10 w centralnym Afganistanie. Jesteś w stanie uśpić go przy pomocy snajperki z pociskami usypiającymi - wystarczy, że dostaniesz się dość wysoko. Postaraj się go jednak nie spłoszyć, bo wówczas użyje granatu dymnego i stanie się niewidzialny, przez co jego eliminacja okaże się znacznie trudniejsza.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nagroda: 200000 GMP, Memento Photo 09.

Side Ops 60: Extract the Wandering Mother Base Soldiers 10 - Porwij zdezorientowanego żołnierza Mother Base 10

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 59 misji Side Ops.

Ostatni z zaginionych żołnierzy błąka się po ruinach Aabe Shifap w północnym Afganistanie [Mapa: 1] - to ta sama lokacja, w której po raz pierwszej spotkałeś Quiet. Tradycyjnie uśpij mężczyznę z bezpiecznej odległości, a następnie porwij go przy pomocy urządzenia Fulton.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Dysponując wszystkimi fotografiami, możesz zakończyć całą serię zadań pobocznych - udaj się na Mother Base i spotkaj się z Paz, która jest przetrzymywana w jednym z pokoi szpitalnych na górnym piętrze.

Możesz pokazać dziewczynie tylko jedną fotografię na raz - po jej obejrzeniu zapadnie w długi sen i będziesz mógł odwiedzić ją ponownie dopiero następnego dnia. Kiedy zapoznasz ją z wszystkimi fotkami, wyjdź z jej pokoju i rozejrzyj się po ścianach korytarza - na jednej z nich zobaczysz jedenastą fotografię, która pojawia się dopiero po sprezentowaniu dziewczynie wszystkich wcześniejszych.

Nagroda: 300000 GMP, Memento Photo 11.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (61-81)

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, PC

Related topics
O autorze
Komentarze