Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (1-10)

Uprowadzamy tłumaczy, a następnie pozyskujemy schematy.

Czas rozpocząć wykonywanie misji pobocznych. Zadania poboczne to nieobowiązkowe misje, które możemy rozwiązywać poza głównym wątkiem fabularnym. Większość z nich owocuje sporym przychodem gotówki, ale również dodatkowymi profitami - nowymi schematami broni, lepszym personelem Mother Base czy dodatkowymi opcjami (np. w przypadku tłumaczy). Ponieważ misje tego typu są krótkie i z reguły szybko się je wykonuje, zdecydowanie warto je zaliczać.

Porywanie tłumaczy jest bardzo ważne, ponieważ stanowi jedyny sposób poznania danego języka. Big Boss zyskuje wówczas możliwość przesłuchania pochwyconych w walce wręcz przeciwników, co pozwala na poznanie lokalizacji pozostałych wrogów, jak również surowców, więźniów, sekretów lub nawet celów misji.

Schematy są przydatne o tyle, że ułatwiają lub umożliwiają tworzenie nowych rodzajów broni oraz ekwipunku.

Jak odblokować poniższe misje?

Niestety, na tym etapie nie ma jednej reguły, w jaki sposób można odblokować konkretne Side Ops. Jest jednak kilka wskazówek. Dwie zasadnicze: wykonuj misje kampanii fabularnej, a także pojawiające się zadania Side Ops. W większości przypadków nie da się jasno określić, co jest konkretnym "zapalnikiem" tych ostatnich - czasem musi być spełnionych kilka warunków równocześnie (np. zaliczenie dwóch konkretnych zadań z wątku głównego, ale pominięcie jakiegoś Side Opsa lub właśnie jego ukończenie).

Wskazówka: Kiedy Snake wchodzi do helikoptera, w jego iDroidzie pojawia się aktualizacja dotycząca Side Opsów - wyświetlają się nowe zadania. Wybierz konkretne zadanie Side Ops z listy, a następnie udaj się w miejsce wskazane na mapie, by rozpocząć zadanie.

Side Ops 1: Extract Interpreter (Russian) - Tłumacz języka rosyjskiego

Pierwsze zadanie poboczne jest zaskakująco istotne - po jego zaliczeniu Big Boss zacznie rozumieć rozmowy Rosjan, co znacznie ułatwi mu zaliczanie kolejnych misji i umożliwi przesłuchiwanie żołdaków. Choćby z tego względu warto wykonać to zadanie tak szybko, jak to tylko możliwe - czyli po zakończeniu trzeciej misji fabularnej.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Zadanie jest banalnie proste - tłumacz znajduje się na terenie niewielkiego posterunku [Mapa: 1], przy drodze między Spugmay Keep a Eastern Communications Post, w otoczeniu dwóch innych żołnierzy. Poznasz go po zielonym berecie. Najwygodniej jest poczekać, aż mężczyzna wejdzie do budynku, a żołnierze rozejdą się do przeciwległych części obozu. Wówczas wszystkie osoby można wyeliminować jedna po drugiej.

Kiedy uśpisz milusińskich, przypnij cel misji do balonu i prześlij go do bazy. Od tego przestaniesz mieć jakiekolwiek problemy z tłumaczeniem z języka rosyjskiego.

Nagroda: 30000 GMP.

Side Ops 2: Extract Interpreter (Pashto) - Tłumacza języka paszto

Podobnie jak w przypadku pierwszego tłumacza, tak i w tym przypadku po wykonaniu zadania zaczniesz rozumieć mowę ludzi posługujących się obcym ci dotychczas językiem. Podstawowa różnica polega na tym, że tłumacz jest tutaj więźniem, a nie radzieckim żołnierzem.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Tłumacza znajdziesz w niewielkim obozie, który ulokowano na drodze pomiędzy Da Ghwandai Khar a górską stacją przekaźnikową [Mapa: 1]. Strzeże go oddział kilku dobrze uzbrojonych żołnierzy, dlatego raczej nie masz szans na niezauważone wyprowadzenie zakładnika.

Najprostszym rozwiązaniem sprawy jest wejście na górę tuż za obozem i zdjęcie wszystkich strażników przy pomocy pistoletu na strzałki. Kiedy wszyscy padną, wystarczy podejść do tłumacza i podpiąć do niego balon.

Nagroda: 40000 GMP.

Side Ops 3: Extract Interpreter (Africaans) - Tłumacz języka africaans

Ta misja staje się dostępna dopiero po zaliczeniu 14 zadania fabularnego - Lingua Franca.

Aby móc przesłuchiwać żołnierzy stacjonujących w Afryce, musisz dysponować tłumaczem rozumiejącym język africaans. Jednego możesz spotkać w czternastym zadaniu kampanii fabularnej [Lingua Franca], ale jeśli z jakiegoś powodu go nie porwałeś, możesz nadrobić tę stratę poprzez uprowadzenie innego.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Odpowiedniego specjalistę znajdziesz przy plantacji Bampeve w północnej Angoli [Mapa: 1]. Łatwo go rozpoznać po zielonym berecie. Zwykle stacjonuje z dwoma innymi żołdakami przy pierwszym budynku prowadzącym do plantacji. Wystarczy go uśpić i przenieść balonem do bazy głównej, a misja zostanie zaliczona.

Nagroda: 60000 GMP.

Side Ops 4: Extract Interpreter (Kikongo) - Tłumacz języka kikongo

Mężczyznę znającego język kikongo możesz znaleźć na terenie posterunku numer 16 w południowo wschodniej Angoli [Mapa: 1]. Cel jest jeńcem więzionym przez strażników.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Mężczyzna jest przetrzymywany w jednym z budynków, strzeżonym przez trzech żołnierzy. O ile dostać się tam możesz zarówno przez drzwi, jak i przez okno, o tyle wyjście z jeńcem na plecach wiąże się z przejściem przez główne odrzwia - a to oznacza alarm. Z tego względu zawczasu pozbądź się pobliskich wojaków lub odwróć ich uwagę.

1: W tym niepozornym budynku możesz znaleźć tłumacza

Nagroda: 90000 GMP.

Side Ops 5: Secure the Riot SMG Blueprint - Zdobądź schemat karabinu Riot SMG

To zadanie to prawdziwa bułka z masłem. Udaj się do wioski Wialo, trzymając się południowo-wschodniego jej krańca. Wejdź do niestrzeżonego budynku, którego wejście znajduje się tuż za drzewem [Mapa: 1]. Schemat znajdziesz w środku, na półce obok tapczanu. To już wszystko!

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Nagroda: 30000 GMP, schemat karabinu Riot SMG.

Side Ops 6: Secure the Stun Arm Blueprint - Zdobądź schemat protezy ogłuszającej

Schemat znajduje się w elektrowni Serak na północy Afganistanu. Znaleźć go można w budynku stojącym w północno wschodnim rogu lokacji - leży na stole razem z kilkoma skrzynkami zasobów [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Aby się tam dostać, należy przejść przez główny plac elektrowni (przestrzeń z generatorami). Najwygodniej zrobić to przeskakując przez bramę w płocie i czołgając się po lewej stronie kompleksu.

Nagroda: 60000 GMP, schemat protezy ogłuszającej.

Side Ops 7: Secure the IR Sensor Blueprint - Zdobądź schemat czujnika IR

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 21 i 22 misji głównego wątku fabularnego.

Akcja tej misji dzieje się we wschodnim Afganistanie, na terenie wioski Quarya Sakhra Ee [Mapa: 1]. Schemat został ukryty w niepozornej, białej chatce po prawej stronie miasteczka. Miejsce jest dobrze strzeżone przez oddział kilkunastu żołnierzy, dlatego zachowanie dyskrecji jest bardzo wskazane.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Po wejściu do chatki zakręć w lewo i podejdź do lodówki - schemat położono właśnie na niej.

Budynek ze schematem

Nagroda: 90000 GMP, schemat czujnika IR.

Side Ops 8: Secure the Antitheft Device Blueprint - Zdobądź schemat urządzenia przeciwwłamaniowego

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 21 i 22 misji głównego wątku fabularnego.

Misja rozgrywa się na terenie posterunku numer 11 w północnozachodniej Angoli, na wschód od wioski Bwala ya Masa [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Schemat ukryto w jednym z zielonych namiotów na skraju obozu. Zachowując się po cichu jesteś w stanie wślizgnąć się tam nie zwracając niczyjej uwagi - wystarczy skorzystać z tylnego wejścia.

1: Namiot ze schematem

Nagroda: 90000 GMP, schemat urządzenia przeciwwłamaniowego.

Side Ops 9: Secure the Gun-Cam Defender Blueprint - Zdobądź schemat Gun-Cam Defender

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 21 i 22 misji głównego wątku fabularnego.

Tym razem musisz udać się na lotnisko Nova Braga w zachodniej Angoli. Schemat znajduje się na pierwszym piętrze białego budynku, w północnym narożniku lokacji [Mapa: 1].

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Ponieważ w okolicy aż roi się od strażników, do lotniska najlepiej podejść od zachodu i przeczołgać się przez drogę dla ciężarówek prosto do poszukiwanego budynku. Przy okazji musisz jednak uważać na wojaków czyhających w hali odlotów - jeśli będziesz miał pecha, to szybko cię zauważą.

Nagroda: 100000 GMP, schemat Gun-Cam Defender.

Side Ops 10: Secure the UA-Drone Blueprint - Zdobądź schemat Dronu UA

Uwaga! Zadanie staje się dostępne dopiero po zaliczeniu 21 i 22 misji głównego wątku fabularnego.

Pora wrócić do Afganistanu i poszukać schematu w centralnej bazie wojsk radzieckich na północy krainy [Afghanistan Central Base Camp]. To ta sama lokacja, z której swego czasu wydobyłeś Emmericha.

Możesz także pobrać mapę na dysk lub otworzyć ją w nowym oknie.

Schemat znajduje się w niebieskim budynku w samym centrum bazy, na pudłach obok naprawianej właśnie, przenośnej anteny. Jeśli sprawnie się tam zakradniesz, będziesz w stanie uniknąć wrogiej interwencji.

Nagroda: 100000 GMP, schemat dronu UA.

Następnie: Metal Gear Solid 5 - Misje poboczne: Side Ops (11-26)

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze

Maciej Kozłowski

Contributor

Komentarze