Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - GMP, oceny S, punktacja misji

Jak zdobyć rangę S w misji i zyskać najwięcej punktów.

Po wykonaniu większości misji w Metal Gear Solid V: The Phantom Pain otrzymasz odpowiednią ocenę punktową, podsumowującą twoją taktykę i styl rozgrywki. Warto zaznaczyć, że zadania te można później do woli powtarzać, by zdobywać lepsze oceny.

Poniżej opisujemy krótko jak zapewnić sobie bonusy punktowe, jak zarobić więcej GMP. Wymieniamy też wskazówki, które pomogą w osiągnięciu oceny S (S ranks) - czyli najlepszej z możliwych.

Jak zdobywać więcej GMP

Ocena po ukończonej misji nie wpływa wyłącznie na liczbę otrzymanych punktów honoru, ale także na wartość nagrody w punktach GMP. Jest to waluta potrzebna do rozbudowy bazy i ulepszania ekwipunku. Im lepsza ocena, tym większy bonus GMP.

OcenaPunktacjaBonus
S130,00020%
A100,00018%
B60,00020%
C30,00030%
D10,00045%
E<10,000100%

Warto podać przykłady. Załóżmy, że zdobędziecie 10 tys. punktów za ukończenie misji. Otrzymacie wtedy 4,5 tys. bonusowych punktów GMP. Zdobycie 130 tys. punktów zagwarantuje nagrodę w postaci 26 tys. dodatkowego GMP.

Trzeba też pamiętać, że bazowa liczba punktów jest największa za pierwszym podejściem do misji. Powtarzanie tego samego zadania wiąże się z obniżeniem wartości nagrody punktowej.


Jak zdobyć ocenę S

Jest kilka sposobów na podwyższenie szansy na najwyższą z możliwych ocen za wykonanie misji. Oto nasze porady, które pomogą ci osiągnąć rangę S.

Mission Tasks (Cele) - Z każdą misją związane są różne cele, a nie tylko jeden główny. Ich ukończenie nie zawsze gwarantuje, że otrzymasz duży bonus punktowy, ale warto się nimi zająć.

Speed (Szybkość) - Zasada jest prosta. Im szybciej wykonasz misję, tym większy bonus otrzymasz. Przeszkadza to w wykonywaniu celów pobocznych, dlatego najlepiej ignorować je, jeżeli nie znajdują się gdzieś po drodze.

Stealth (Pozostawanie w ukryciu) - Jeżeli uda ci się ukończyć misję, podczas której nie zostaniesz wykryty ani razu, no i nikogo nie zabijesz, otrzymasz kilka różnych bonusów. Gra zachęca do pozostawania w cieniu. Oczywiście wystarczy drobny błąd, by dać się zauważyć, dlatego bądź ostrożny.

Accuracy (Celność) - Jeszcze jeden istotny element to celne strzały. Jeżeli decydujesz się na użycie broni, zawsze staraj się strzelać w głowę. Unikanie strzałów w tors to dobra droga do oceny S.

Poniżej umieszczamy zestawienie różnych elementów wpływających na wynik punktowy:

Styl gry

ModyfikatorEfekt
CelnośćRóżny
Udane przesłuchanie+ 150
Alarm- 5,000
Strzał w głowę- 1,000
Otrzymane obrażenia- 100
Oznaczenie wroga+ 30
Zneutralizowanie wroga+ 200
Uratowanie więźnia+ 5,000
Taktyczny nokaut+ 1,000
CzasRóżny

Bonusy

ModyfikatorEfekt
Dodatkowe celeRóżny
Brak alarmów+ 5,000
Bez zabójstw+ 5,000
Bez Reflex Mode+ 10,000
Bez powtarzania+ 5,000
Perfect Stealth, bez zabójstw+ 20,000
Bez śladów+ 100,000

Przedmioty, które przeszkadzają w zdobyciu oceny S

W grze znajduje się sporo przedmiotów, które skutecznie przeszkadzają w osiągnięciu najlepszej oceny po ukończeniu misji. Jeżeli zależy ci na ocenie S, lepiej z nich nie korzystać. Jeżeli użyjesz wypisanych niżej elementów ekwipunku, możesz liczyć na ocenę A.

  • Kapelusz kurczaka (Chicken Hat)
  • Fulton Extraction Ballista
  • Fire Support
  • Wykorzystanie helikoptera w walce
  • Parasite Suit (kamuflaż)
  • Kostium Infinity Bandana
  • Kamuflaż Stealth


Następnie: Metal Gear Solid 5 - Epidemia i kwarantanna

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

O autorze

Awatar Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Komentarze