Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Metal Gear Solid 5 - Forward Operating Base (FOB)

Rozbudowa zewnętrznych platform oraz opis trybu PvP, polegającego na infiltracji baz innych graczy.

Po zaliczeniu misji fabularnej 22: Retake the Platform i naprawie bazy otrzymasz dostęp do zewnętrznych platform operacyjnych - FOB. Są one zamorskimi odpowiednikami Mother Base, pozwalającymi na zatrudnienie większej ilości personelu, a co za tym idzie - rozwinięcie wszystkich funkcji bazy. W praktyce oznacza to, że rozbudowując platformy w odległych bazach jesteś w stanie szybciej awansować, co w dłuższej perspektywie jest niezwykle opłacalne.

Rozbudowa FOB

Po uzyskaniu dostępu do FOB będziesz mógł za darmo wznieść pierwszą z zewnętrznych baz - każda kolejna będzie cię już słono kosztować. Od tego momentu możesz sukcesywnie rozwijać kolejne platformy i czerpać z tego wymierne korzyści - w taki sam sposób, jak w przypadku Mother Base. Istnieje jednak pewien haczyk - FOB mogą zostać zinfiltrowane przez innych graczy. Jeśli nie zabezpieczysz się we właściwy sposób, przeciwnicy z łatwością ukradną ci surowce, broń oraz żołnierzy, którzy akurat tam stacjonowali.

Na szczęście możesz się przed tym zabezpieczyć - z chwilą aktywacji pierwszego FOB uzyskasz dostęp do nowego rodzaju formacji, do której możesz przypisać żołnierzy Diamond Dogs. Do działu ochrony [Security] możesz przypisać wojaków dowolnego rodzaju, korzystając z urządzenia iDroid - działa to identycznie jak w przypadku pozostałych platform Mother Base (iDroid -> Mother Base -> Staff Management).

Istotne jest to, abyś wysłał na platformy FOB żołnierzy z jak najlepszymi statystykami dotyczącymi walki - w ten sposób zwiększysz poziom obronności celu i zyskasz dostęp do lepszych urządzeń obronnych. Miecz jest jednak obosieczny - wróg będzie mógł porwać twoich wojaków w czasie infiltracji, o ile uda mu się ich ogłuszyć i porwać przy pomocy urządzenia Fulton.

To nie wszystko - korzystając z przyrządu iDroid możesz wynaleźć nowe urządzenia obronne: nadmuchiwanych żołnierzy, miny, alarmy, kamery, a nawet drony. Pułapki są automatycznie rozmieszczane na terenie FOB, a będzie ich tym więcej, im wyższy poziom obronności platformy oraz budżet poświęcony na ochronę. Pierwszy z tych parametrów możesz podwyższyć dobudowując kolejne platformy i zatrudniając lepszą załogę, zaś drugi należy określić w iDroidze (Mother Base -> Security Settings -> Nazwa Platformy -> Basic Settings).

Istnieją także bardziej zaawansowane opcje dotyczące obronności FOB. Wykorzystaj iDroid aby uruchomić zakładkę ze szczegółowymi ustawieniami (Mother Base -> Security Settings -> Nazwa Platformy -> Advanced Settings), a następnie określ wszystkie pozostałe parametry. Szczególną uwagę zwróć na rodzaj broni wykorzystywanej przez żołnierzy (im bardziej zaawansowana, tym lepiej) oraz dobór kluczowych stref ochrony. Po każdej infiltracji dokonanej przez wroga możesz obejrzeć jego progres i w ten sposób dowiedzieć się, jakie były słabe punkty twojej obrony.

Infiltracja FOB innych graczy

Oczywiście nie tylko twoja baza jest podatna na ataki innych graczy - ty również możesz infiltrować ich FOB. W misjach tego typu nie będą ci towarzyszyć żadni kompani (żegnaj D-Dog!), w ich trakcie nie da się także wezwać posiłków, zrzutów z zaopatrzeniem ani żadnej innej pomocy - jesteś więc zdany tylko na siebie.

Sprawdzony zestaw infiltratora

Poziom trudności potrafi tu być wyjątkowo wysoki - zwłaszcza w rozbudowanych bazach z dużą ilością platform. Jest tak, ponieważ twoim nadrzędnym celem jest dotarcie do samego serca bazy, znajdującego się w jej centralnym punkcie - im więcej platform, tym dłuższa droga do celu, więcej przeciwników i pułapek. W międzyczasie możesz jednak porywać personel wroga oraz jego sprzęt (łącznie z surowcami zamkniętymi w kontenerach) - gra jest więc warta świeczki.

Planując inwazję na cudzą platformę powinieneś dobrze się przygotować - koniecznie weź ze sobą broń wyposażoną w tłumik, w ten sposób zwiększając swoją szansę na pozostanie niezauważonym. Poza tym będziesz potrzebował czegoś, co zadaje faktyczne obrażenia - pociski usypiające oraz ogłuszające nie są bowiem w stanie zagrozić dronom zwiadowczym. Ostatecznie warto też wziąć ze sobą karabin snajperski, dzięki czemu będziesz mógł zlikwidować strażników z jednej platformy, stojąc na innej.

Im bardziej rozbudowana platforma, tym trudniejsza misja

Układ budynków i pomieszczeń na platformie danego typu (np. medycznej lub wywiadowczej) jest zawsze taki sam, niezależnie od gracza - zmienia się tylko rozłożenie pułapek i żołnierzy. W praktyce oznacza to, że możesz przygotować się do inwazji na wrogie FOB przepuszczając symulowany atak na własną bazę - w urządzeniu iDroid znajdziesz nawet specjalną misję treningową.

Jednym z najciekawszych elementów infiltracji FOB jest to, że w chwili wszczęcia alarmu gracz, którego platforma jest atakowana, otrzymuje informację o próbie włamania. Jeśli znajduje się akurat w grze, może przerwać aktualne czynności i wrócić do swojej bazy. W tej chwili agresor jest automatycznie cofany na sam początek misji - cały progres inwazji (łącznie z ukradzionymi surowcami i zabitymi żołnierzami) pozostaje jednak niezmieniony. Od tego momentu obaj gracze mogą na siebie polować, a zwycięzca otrzymuje dodatkową nagrodę.

Jeśli wszcząłeś alarm, wyjście zostanie tymczasowo zamknięte

Infiltrowanie cudzych ośrodków niesie ze sobą dodatkowe konsekwencje - jeśli polegniesz albo zostaniesz zauważony, zaatakowany gracz będzie mógł przeprowadzić inwazję odwetową. Tego typu wymiany ciosów bywają bardzo wyniszczające dla obu stron (zwłaszcza, jeśli używają ostrej amunicji), dlatego lepiej się w nie nie angażować. Ponadto nieudana infiltracja oznacza znaczny ubytek gotówki oraz punktów heroizmu.

Powrót do spisu treści: Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain - Poradnik, Solucja - opis przejścia, wszystkie misje i sekrety

Komentarze

More On Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Najnowsze artykuły