Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Medieval Dynasty - poradnik i najlepsze porady

Jak grać, zdobywanie surowców, wytwarzanie narzędzi, wskazówki.

Witamy w poradniku do gry Medieval Dynasty. Jest to połączenie symulatora życia i własnej dynastii, wzbogacone elementami RPG i strategii. Za produkcję odpowiedzialne jest polskie studio Render Cube, a gra na ten moment dostępna jest wyłącznie na PC w ramach wczesnego dostępu.

W naszym opracowaniu znajdziesz wyjaśnienie kluczowych mechanik rozgrywki i liczne wskazówki, które pomogą ci lepiej zrozumieć tę produkcję. Dowiesz się, między innymi, w jaki sposób zbierać surowce i wytwarzać narzędzia, jak wznosić kolejne budynki, gdzie znaleźć zwierzynę łowną oraz to jak zapraszać i zarządzać mieszkańcami.


Spis treści


Porady ogólne

W tej części wyjaśniamy kluczowe kwestie związane z rozgrywką jaki najważniejsze mechaniki gry. Znajdziesz tutaj informacje odnośnie tego jak zdobywać złoto, wznosić i niszczyć budynki czy jak zwiększyć renomę dynastii.


Surowce i zwierzyna łowna

Ta sekcja poświęcona jest pozyskiwaniu surowców jak i polowaniu na zwierzynę. Z tutejszych rozdziałów dowiesz się, gdzie znaleźć podstawowe surowce jak słoma, kamienie czy glina, a także w których miejscach najłatwiej trafić na lisy, dziki, niedźwiedzie i żubry.


Zarządzanie wioską

W tej części poradnika znajdziesz z kolei rozdziały poświęcone zarządzaniu wioską. Dowiesz się stąd, między innymi, gdzie warto stworzyć wioskę i jak zaspokajać jej potrzeby, w jaki sposób zapraszać mieszkańców i jak zwiększyć limit budynków.


Interfejs i oznaczenia na ekranie

W Medieval Dynasty na ekranie wyświetlanych jest sporo informacji i przeróżnych ikon, których zrozumienie znacząco ułatwi ci rozgrywkę. Poniżej prezentujemy szczegółowy opis wszystkich elementów i ikon, które znajdziesz na ekranie.

  1. Stan postaci - zielona linia to wytrzymałość, czerwona to punkty zdrowia, pomarańczowa głód, a niebieska pragnienie postaci.
  2. Efekty nałożone na postać - tutaj wyświetlają się informacje o efektach, które aktualnie wpływają na postać, takie jak brud czy wychłodzenie. Ikonki znikają, gdy dany efekt minie.
  3. Aktualnie wybrane narzędzie lub broń - znajdziesz tutaj ikonkę narzędzia lub broni, która aktualnie trzymana jest w ręce. Biały pasek dookoła ikonki to stan przedmioty - gdy zostanie opróżniony, narzędzie lub broń ulegnie zniszczeniu.
  4. Akcje powiązane z narzędziem - w zależności od tego, jakie narzędzie będzie wybrane, pojawią się tutaj informacje o możliwych akcjach, które możesz wykonać przy pomocy danego przedmiotu.
  5. Aktualnie śledzone zadanie - w danym momencie możesz śledzić jedno zadanie i wyświetla się ono przy prawej krawędzi ekranu.
  6. Kompas i pora roku - u góry ekranu znajdziesz kompas pokazujący kierunek, w którym odwrócona jest postać. Nad kompasem z kolei znajdziesz ikonkę o porze roku i jej przebiegu.
  7. Znacznik misji - jeśli twoja postać będzie zwrócona w stronę aktualnie śledzonej misji, na kompasie pojawi się żółty wykrzyknik oznaczający postać związaną z misją. Pod wykrzyknikiem z kolei jest dystans, który was dzieli.

Medieval Dynasty - jak zacząć

- Pilnuj wskaźników stanu postaci. Szczególnie ważne są głód i pragnienie - jeśli się wyczerpią, postaci zacznie ubywać punktów zdrowia, co finalnie doprowadzi do jej śmierci.

- Możesz pić wodę z potoków, rzek i jezior. W Medieval Dynasty nie ma żadnej skażonej wody - nie licząc wanien z wodą, możesz ją pić ze wszystkiego: z rzek, potoków, małych strumyków jak i wielkich jezior.

- Przez pierwsze godziny gry żyw się tym, co możesz zebrać. Grzyby i jagody (ale tylko w lecie!) pozwolą ci bez problemu zaspokoić głód postaci gdy wyczerpiesz zapas jedzenia, z którym rozpoczyna się rozgrywkę.

- Zbieraj wszystkie przedmioty, na które się natkniesz. Tyczy się to przede wszystkim początkowych godzin rozgrywki, gdzie nie masz żadnych zapasów surowców. Zbieraj patyki, kamienie i żywność w każdej ilości - szybko je wykorzystasz.

- Monitoruj udźwig postaci - sprawdzisz go w ekwipunku (klawisz I). Jeśli go przekroczysz, postać zacznie wolniej się poruszać - kolejne kilogramy doprowadzą stopniowo do całkowitego braku ruchu. Regularnie wyrzucaj do skrzynek niepotrzebne przedmioty, by zwolnić inwentarz. Udźwig możesz też zwiększyć przy pomocy umiejętności, sakiewek i plecaka.

- Zawsze noś ze sobą kilka włóczni. Stworzenie jednej kosztuje 1 kłodę, więc z jednego ściętego drzewa stworzysz ich 2-3. Włócznie przydadzą ci się do polowania i do walki z drapieżnikami.

- Możesz swobodnie przekraczać rzekę. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego ekwipunku - wystarczy po prostu „przebiec” przez wodę.

- Pilnuj poziomu czystości postaci. Jeśli postać będzie bardzo brudna, otrzymasz stosowny efekt, który utrudni ci interakcję z innymi postaciami - między innymi flirtowanie. By się umyć wykorzystaj wannę bądź wskocz na moment do rzeki bądź jeziora.

- Nie sprzedawaj materiałów, a gotowe produkty. Zamiast sprzedawać patyki i kamienie zrób z nich siekiery bądź młotki i wtedy zaoferuj je handlarzowi. Otrzymasz za to wielokrotnie więcej złota - a przy okazji rozwiniesz umiejętności postaci.

- Wybierz miejsce pod budowę wioski z głową. Musisz pomyśleć o dostępności zasobów - głównie drzew - ukształtowaniu terenu (by był płaski), dostępie do wody jak i odległości do pobliskich wiosek. Pamiętaj też, by mieć odpowiednio dużo miejsca na ekspansję - po kilkunastu godzinach gry będziesz mieć kilkanaście budynków.

- Pilnuj potrzeb mieszkańców wioski. Musisz zadbać o jedzenie i drewno opałowe - jeśli ich zabraknie, nastrój mieszkańców systematycznie będzie spadał, aż opuszczą oni wioskę.

- Przed zaproszeniem mieszkańca upewnij się, że masz dla niego miejsce. Każdy mieszkaniec wymaga miejsca w domu. Zanim go zaprosisz upewnij się, że takowe istnieje - a jeśli nie, to wznieś nowy budynek. Nastrój wieśniaka pozbawionego dachu nad głową bardzo szybko spadnie.

Komentarze