Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Medieval Dynasty - gospodarstwo: jak uprawiać ziemie

Oranie, nawożenie i uprawianie ziemi, zbieranie plonów.

Z oddzielnego rozdziału dowiedziałeś się już, skąd wziąć nasiona w Medieval Dynasty, tutaj zaś skupimy się na tworzeniu pól, oraniu, nawożeniu i obsadzaniu ich, a także zbieraniu plonów.

By móc w ogóle myśleć o uprawie roli, potrzebujesz kilka przedmiotów, takich jak:

  • Nasiona bądź ziarna - pamiętaj, że jedna sztuka pozwala obsiać jedno pole.
  • Worek - służy do przechowywania nasion i nawozu i jest niezbędny do wysiewu.
  • Nawóz - przed obsadzeniem pola musisz je wpierw nawieźć.
  • Motyka - z jej pomocą przekopiesz pole by przygotować je pod wysiew.

Wszystkie te przedmioty kupić możesz u handlarzy. Worek i motykę dostaniesz chociażby u Uniegosta (1), tej samej osoby, u której zawitasz na początku gry i której płacisz podatki. Nasiona bądź ziarna dostępne są niemalże u każdego handlarza, nawóz (Fertilizer) z kolei kupisz w okolicach obór i kurników w wioskach.

Gdy już zdobędziesz wymagane przedmioty, załóż je na postać i znajdź miejsce, w którym chcesz stworzyć pole. Wciśnij klawisz Q, by wywołać menu tworzenia, wejdź w zakładkę Budowanie (2), a następnie Gospodarstwo (3).

Znajdziesz tutaj wiele budynków powiązanych z uprawą i hodowlą, ciebie na ten moment interesuje jednak opcja tworzenia pola: Field (4).

Wskaż teraz kursorem miejsce, w którym chcesz utworzyć pole i kliknij, by ustawić początek strefy. Przesuń postać, by rozciągnąć pole na pożądany przez ciebie rozmiar - wielkość pola (5) widać przy dolnej krawędzi ekranu. Kliknij ponownie lewym przyciskiem myszy, by ustawić pole.

Nowe pole musisz wykarczować (6). Wybierz więc motykę i po prostu uderz nią w ziemię, by zmienić je w niezaorane pole (7).

Niezaorane pole z kolei musisz nawieźć. W tym celu wybierz worek i kliknij prawym przyciskiem myszy, by zmienić jego tryb. Dzięki temu możesz ustawić co ma znajdować się w jego środku. W tym wypadku interesuje cię nawóz: Fertilizer (8). Ustaw teraz kamerę nad pole i kliknij na nim, by rozrzucić nawóz.

Nawiezione pole musisz jeszcze raz przekopać motyką, by wreszcie zostało przygotowane pod wysiew. Po przekopaniu wybierz worek i kliknij prawym przyciskiem myszy by wybrać nasiona. Część z widocznych na ekranie nasion bądź ziaren oznaczonych będzie ikonką żółtego krzyżyka (9) - oznacza to, że nie możesz ich wysiać w danej porze roku.

Rozrzuć nasiona w taki sam sposób jak nawóz. Teraz musisz poczekać na zbiór - w większości przypadków następuje on w momencie nadejścia nowej pory roku, czasami (jak w przypadku zbóż) konieczne będzie odczekanie dłuższego czasu. Większość plonów zbierzesz po prostu zbliżając się i wciskając klawisz E, niektóre - jak pszenica - wymagają Kosy do zebrania. Przedmiot ten kupisz u handlarzy - chociażby u wspomnianego Uniegosta - bądź stworzysz w Kuźni.

Z każdego zebranego pola otrzymasz warzywo bądź zboże i czasami także nasiona do ponownego wysiewu. Po zbiorach musisz ponownie nawieźć pole, by móc znów na nim wysiewać.

Spis treści: Medieval Dynasty - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: Medieval Dynasty - jak zapraszać mieszkańców

Komentarze