Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mass Effect: Andromeda - Ścieżka nadziei

Operacja priorytetowa: zyskujemy zaufanie angarów wykonując zadanie na Havarl lub Voeld.

Po założeniu pierwszej placówki na planecie Eos w misji Lepsze początki udajemy się do układu Onaon, gdzie mamy za zadanie odnaleźć potencjalnie aktywną kryptę. W drodze na układ coś jednak pójdzie nie tak i zostajemy skanowani przez statek obcych.

Po krótkim dialogu z generałem kettów udaje nam się uciec z pułapki i trafiamy na przypadkową planetę. Zanim na niej wylądujemy, rozmawiamy poprzez interkom z niejakim Arjenem. Zapewniamy, że przybywamy w pokoju, dzięki czemu otrzymujemy współrzędne umożliwiające lądowanie na planecie Aya.

Okazuje się, że miejsce zamieszkiwane jest przez niejakich angarów. Po krótkim wstępie i rozmowie będziesz musiał podążać za Paaran Shie. Zostaniesz wyraźnie poinstruowany, aby nie zwiedzać miasta oraz nie zaczepiać tubylców. Wszelka próba rzeczywiście kończy się źle, a na tym etapie wyłączona jest nawet możliwość sprintu. Podążamy zatem za Paaran, w międzyczasie rozmawiając na kilka tematów.

Podpowiadać ci będzie też SAM, jednak okaże się, że nie posiada informacji na temat miejscowej flory. Wchodzimy do głównej siedziby angarskiego ruchu oporu, gdzie rozpoczynamy rozmowę z Evfrą, przywódcą ugrupowania. Zdradzisz swoje intencje i powiesz o krypcie, jednakże okaże się, że wejście do niej zostało dawno zasypane i zapomniane, a jego lokalizację zna tylko kobieta porwana przez kettów.

Nie da się jej jednak uratować, dlatego Evfra pozwala zbadać ci temat na własną rękę, ale w towarzystwie jego podopiecznego, Jaala. Wracamy na pokład Tempesta w powiększonym składzie i po krótkiej odprawie wybieramy jedną z dwóch planet, na których musimy wykonać pewne zadania, jeśli chcemy zyskać zaufanie angarów.


Uratowanie naukowców na Havarl

Udajemy się do układu Faroang i na wskazaną planetę, gdzie naszym celem jest pomoc tamtejszym naukowcom w Pelaav. Choć planeta wydaje się bardzo przyjazna, czeka na niej sporo zagrożeń. Na razie jednak ruszamy przed siebie, gdzie zaraz potem znajduje się wspomniana stacja badawcza Pelaav.

Eiroch to pierwsze z bardziej wytrzymałych zwierząt napotkanych na drodze.

W środku rozmawiamy z Kiraan Dals, która wprowadza nas w szczegóły dotyczące uwięzionych badaczy. Udajemy się zatem we wskazane miejsce, lecz po drodze musisz być przygotowany na spotkanie z dziwnymi gatunkami niebezpiecznych zwierząt. W niektórych przypadkach walka nie będzie zbyt wymagająca, w innych będziesz się musiał nieco napocić.

Gdy znajdziemy się blisko celu natykamy się na grupę sabotażystów i najeźdźców. Pozbawiamy ich życia, po czym wchodzimy na teren monolitu, gdzie likwidujemy boty z nieco silniejszym towarzystwem, niwelatorem. Po uspokojeniu sytuacji wchodzimy po kładce z prawej lub lewej strony i podchodzimy do konsoli przy uwięzionych naukowcach.

Jej aktywowanie wiązać się będzie z ukończeniem łamigłówki, z którą spotkałeś się w poprzedniej misji. Tym razem jednak do jej ukończenia brakuje glifów. Włączamy więc skaner i spoglądamy w lewo - na ścianie znajduje się jeden glif, a na konstrukcji nieco po prawej drugi. Są to wszystkie brakujące elementy, więc aktywujemy konsolę i ustawiamy symbole zgodnie z poniższym obrazkiem.

Po ułożeniu symboli w ten sposób konsola zostanie aktywowana, a naukowcy uwolnieni.

Pierwszy i jako jedyny do głosu dojdzie uwolniony asystent Torvar. Okaże się, że naukowcy zostali zamrożeni nie tylko fizycznie, ale i mentalnie, nie zdając nawet sprawy z tego, że byli w pułapce. Przez interkom odezwie się Jaal, który poprosi cię o powrót do Kiiran Dals. Wracamy więc do stacji badawczej, gdzie rozmawiamy z kobietą. Rozmawiała już z Torvarem, zatem wszyscy są dobrze poinformowani o zaistniałej sytuacji. W ten sposób zyskałeś zaufanie rasy, kończąc tym samym pierwszy etap tego zadania głównego.


Ruch oporu na Voeld

Zamiast zwiedzać piękne Havarl możemy oczywiście wybrać mroźną i niezbyt przyjazną planetę Voeld i to tam postarać się o względy angarów. Nawet jeśli ukończyliśmy wcześniej zadanie na Havarl, ta aktywność nie przepadła zupełnie i z powodzeniem możemy ją aktywować z poziomu dziennika. Znajduje się pod nazwą Poznaj ruch oporu w zakładce Voeld.

Udajemy się więc do układu Nol i wskazaną planetę. Po dosyć twardym lądowaniu okazuje się, że na planecie występuje bardzo niska temperatura. Nie tracimy zatem czasu i udajemy się na poszukiwania przywódcy ruchu oporu. Podążając przed siebie i wspinając się po kolejnych półkach skalnych zauważysz, że poziom twojego bezpieczeństwa określony paskiem w lewym dolnym rogu ekranu maleje.

Po drodze możesz zatrzymać się w jednym miejscu, gdzie temperatura jest zauważalnie wyższa i zregenerować pasek. Wówczas ruszaj dalej, aż dotrzesz na koniec bazy ruchu oporu. Tam porozmawiasz z Anjik Do Xeel, dowódczynią obiektu. Udajemy się na zewnątrz, gdzie rozmawiamy z Beniską i Tseekiem. Dowiadujemy się od nich o szczegółach pozycji wroga i propozycji formy pomocy. Wsiadamy więc do Nomada i jedziemy zgodnie ze świetlistymi oznaczeniami wbitymi w śnieg.

Poprawną drogę wyznaczają świecące elementy.

Po drodze napotykać będziemy kettów i inne, niebezpieczne formy życia. Możemy nawiązywać z nimi walkę, rozjeżdżać Nomadem lub po prostu ignorować. Po zjechaniu na drugą część wąwozu na pewno zauważysz dwie duże, rozbłyskające na czerwono latarnie. Zmierzaj w ich kierunku, po czym dotrzesz do bazy, gdzie porozmawiasz ze Skeotem, który powie ci o swoim uwięzionym wujku w obozie pracy.

Na terenie północnego więzienia odnajdziesz wiele osłon, za którymi możesz schować się podczas walki.

Docieramy tam za pomocą naszego pojazdu i eliminujemy zastanych kettów. Niektórych z nich możesz spróbować rozjechać Nomadem, pozostałych wykończysz własną bronią. Na terenie placówki kettów możesz spokojnie wyjść na zewnątrz, jest tam znacznie cieplej niż w odkrytej części lokacji. Po uporaniu się z przeciwnikami podchodzimy do każdego ze znaczników.

W każdym z tych miejsc wyłącz konsolę, aby uwolnić łącznie czterech więźniów. W przypadku tych usytuowanych w górnej części ponownie będziesz musiał walczyć z kettami. Gdy sytuacja będzie już stabilna, porozmawiaj z ocalonymi. Otrzymasz w tym momencie dostęp do jednej z misji pobocznych, ale nie musisz jej wykonywać. Możemy kontynuować wątek główny.


Infiltracja ośrodka kettów

Wracamy na nasz statek, gdzie za pomocą widkonu w sali konferencyjnej rozmawiamy z Evfrą. Okazuje się, że istnieje ślad Moshae, która powinna nam pomóc pod względem kolejnego monolitu. Dane są jednak nie do końca oczywiste. Udajemy się na planetę Voeld, gdzie rozmawiamy z pilotem ruchu oporu.

Mężczyzna posiada informacje o umiejscowieniu obozu wroga po drugiej stronie planety. Wyrażamy gotowość na podróż, po czym przenosimy się dokładnie pod bazę kettów. Najpierw musimy wyłączyć pole siłowe. W tym celu obieramy kierunek na południe, skąd wdrapujemy się bezpośrednio pod barierę. Na ziemi tuż obok pola siłowego znajduje się panel, w którym łamiemy zabezpieczenia.

SAM pomaga nam stworzyć wyrwę w polu, którą wchodzimy na teren bazy. Przed wejściem likwidujemy niewidzialnego upiora i strzelamy w kratkę wentylacyjną. Po wejściu do środka i dotarciu do wielkiej sali likwidujemy kilku nieprzyjaciół i rozmawiamy z członkami ruchu oporu. Po rozdzieleniu się ruszaj naprzód, aż dotrzesz do pomieszczenia, w którym zostaniesz zablokowany.

Po krótkiej chwili twoja drużyna będzie mogła ruszyć dalej. Dotrzesz do kolejnego pomieszczenia, gdzie zlikwidujesz trzech kettów. Aktywuj konsolę przy wielkim oknie i obejrzyj scenkę, w której niejaki Kardynał przygotowuje uwięzionych angarów do zahibernowania. Na szczęście, w porę pojawia się druga część zespołu, robiąc przy tym nieco hałasu.

Udajemy się drzwiami na południu i wchodzimy po schodach po lewej stronie. Zmierzamy jedyną możliwą ścieżką, likwidując przy tym kilku nieprzyjaciół. Na końcu korytarza, na górnym poziomie po prawej stronie zauważysz kratkę wentylacyjną. Zniszcz ją i przejdź powstałym w ten sposób przejściem.

Skanujemy kapsuły, po czym używamy konsoli z lewej strony centralnej części pomieszczenia. Ruszamy odblokowanym przejściem na północnym-wschodzie. Na drugim końcu ciemnych korytarzy walczymy z naznaczonymi, po czym rozmawiamy z Jaalem. W międzyczasie Cora odnajduje Moshae.


Walka z Kardynałem i powrót na planetę Aya

Po krótkiej scence przerywnikowej likwidujemy zagrożenie płynące ze strony niewidzialnych przeciwników i ruszamy w pościg za Kardynałem. Docieramy do windy, gdzie kontaktujemy się z SAM-em, po czym wychodzimy na główny plac, gdzie musimy odeprzeć ataki naznaczonych oraz zwyciężyć z Kardynałem.

Aby osłabić pancerz Kardynała, musisz najpierw strzelać do jego kuli.

Walka będzie najtrudniejsza jak do tej pory. Przeciwnik porusza się bardzo szybko i ma wokół siebie specjalne pole ochronne, które dezaktywować można tylko niszcząc kulę pokazującą się od czasu do czasu przy jego boku. W międzyczasie musisz także walczyć z naznaczonymi, dlatego nie polecamy ci wychodzenia na środek wielkiego pomieszczenia. Skrywaj się raczej przy bocznych pomostach.


Spis treści: Mass Effect: Andromeda - Poradnik, Solucja

Następnie: Mass Effect: Andromeda - Polowanie na Archonta


Po udanej walce rozmawiamy z Moshae, a w pewnym momencie wtrąca się także Kardynał. Kontynuujemy rozmowę w wybrany przez nas sposób, a następnie podejmujemy decyzję czy ocalić angarów, czy też zniszczyć cały ośrodek. Bez względu na twój wybór przeniesiesz się na dach, gdzie odeprzesz kolejne ataki. Po przedarciu się na drugą stronę musisz odpierać kolejne ataki, w tym niebezpiecznych biesów, aż przybędzie prom ratunkowy. Gdy tak się stanie, ewakuuj się na prom, po czym wróć na Aję z Moshae.

Tam zawiązujemy sojusz, po czym zmierzamy na prom, który zabiera nas do krypty na Ai. Po krótkim dialogu wracamy do siedziby ruchu oporu, gdzie rozmawiamy z Evfrą. Misja dobiegnie końca.

O autorze
Komentarze