Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mass Effect: Andromeda - premiera i najważniejsze informacje

Wszystko o grze na PC, PS4 i Xbox One.

Mass Effect: Andromeda to nowa odsłona popularnej serii science-fiction od kanadyjskiego studia BioWare. Nie jest to Mass Effect 4, gdyż produkcja nie jest bezpośrednią kontynuacją przygód komandora Sheparda.

Można powiedzieć, że Andromeda odcina się od oryginalnej trylogii Mass Effect. Ze względu na czas i miejsce akcji, gracze nie odczują efektów zakończenia trzeciej części cyklu. Twórcy zapewniają jednak, że pojawią się pewne odniesienia do poprzednich odsłon.

Nowa część serii będzie największą, podobnie jak Inkwizycja była najbardziej obszerną i bogatą w zawartość odsłoną cyklu Dragon Age. Twórcy stawiają na duże światy i mniejszą liniowość.

 • Premiera: 23 marca 2017
 • Wersja językowa: polska (napisy)
 • Producent: BioWare
 • Wydawca: Electronic Arts

Data premiery i dostępne edycje

Mass Effect Andromeda debiutuje w Polsce w dniu 23 marca 2017 roku. Trafi na PC, PlayStation 4 i Xbox One. W innych regionach świata ukaże się dwa dni wcześniej.

Jak wszystkie gry wydawane przez EA, również Mass Effect Andromeda dostępne jest w przedsprzedaży w kilku różnych edycjach. Electronic Arts stawia przede wszystkim na specjalne wydania cyfrowe.

 • Edycja podstawowa. Zawiera grę oraz - przy zamówieniu przedpremierowym - skórkę dla pojazdu Nomad, dodatkowy pancerz i pakiet doładowań do trybu multiplayer. Cena to 199 zł na PC i ok. 250 zł na konsolach.
 • Edycja Deluxe. Tylko wersja cyfrowa. Poza grą znajdziemy w zestawie między innymi Pancerz Badacza Głębokiej Przestrzeni, skórkę pojazdu, doładowania do trybu multiplayer, zwierzątko Pyjak i pakiet startowy do trybu sieciowego. Cena to 299 zł na PC i 309 zł na konsolach.
 • Edycja Super Deluxe. Zawiera wszystko to, co edycja Deluxe, a ponadto Pakiety Doładowań Wieloosobowych Super Deluxe (otrzymywane w grze regularnie przez 20 tygodni). Cena to 379 zł na PC i 419 zł na konsolach.

EA przygotowało także edycję kolekcjonerską, w skład której wchodzi między innymi zdalnie sterowany pojazd Nomad - taki sam, którym pokierujemy w grze. Kolekcjonerka nie będzie jednak oficjalnie dostępna w Polsce.

Pomocna rozpiska dodatków w poszczególnych edycjach Mass Effect: Andromeda

Fabuła i świat gry

Głównym bohaterem Mass Effect: Andromeda będzie Ryder. Podobnie jak komandor Shepard z poprzednich części, może to być ludzka postać męska lub kobieca.

Co interesujące, BioWare nieznacznie zmieniło podejście do osoby głównego bohatera. Poprzednio wybór mężczyzny czy kobiety automatycznie sprawiał, że druga wersja postaci nigdy nie istniała w uniwersum gry. W tej części jest inaczej: Scott Ryder i Sara Ryder to rodzeństwo.

Akcja przeniesie graczy do zupełnie nowej galaktyki - Andromedy. Bohater trafi na miejsce w Arce, czyli specjalnym statku stworzonym dla kolonistów. Ludzkość - a także inne rasy z Drogi Mlecznej - rozpoczyna projekt i wyrusza w podróż jeszcze przed zakończeniem oryginalnej trylogii Mass Effect.

Przywódcą Arki bohaterów jest Alec Ryder, ojciec bohatera lub bohaterki. Jest Pionierem, czyli odkrywcą i specjalistą od badania nowych obszarów. Główny bohater przejmie jego obowiązki, by odnaleźć odpowiedni świat dla ludzi.

W Andromedzie ludzkość natknie się na trzy nowe rasy, z których jedna - kett - będzie od początku nastawiona wrogo do nowych gości. Ich lider - Archon - ma być głównym antagonistą dla głównego bohatera Mass Effect: Andromeda.

Powrócą także niektóre rasy z Drogi Mlecznej. Potwierdzono obecność asari, kroganina, salarianina i turianki. Niektórzy wejdą w skład drużyny kompanów bohatera. Dostępni w grze towarzysze to:

 • Liam Kosta. Człowiek, jeden z dwójki startowych towarzyszy. Podobnie jak główny bohater, przybywa do galaktyki Andromeda na pokładzie arki Hyperion, w celu zasiedlenia nowego domu dla ludzkości.
 • Cora Harper. Człowiek, druga osoba ze startowego duetu towarzyszy, obok Liama. Posługuje się biotyką, przed wyruszeniem na ekspedycję przez wiele lat szkolona przez asari.
 • Peebee. Asari, regularnie prezentowana w trailerach i innych materiałach marketingowych. Peebee to tylko przydomek, choć wygląda na to, że bardzo często stosowany.
 • Drack. Kroganin, jednoosobowa armia i narzędzie ogólnego zniszczenia w szeregach dowolnych przeciwników.
 • Vetra. Turianka. Przyłączymy ją do drużyny na stałe, jako pierwszego żeński turianina w historii serii.
 • Jaal. Przedstawiciel nowej rasy angarian, dla której gromada Helius w galaktyce Andromeda jest ojczyzną.

Rozgrywka

Mass Effect: Andromeda to hybryda strzelanki TPP i gry RPG. Najwięcej czasu spędzimy na walce, kierując Ryderem, któremu towarzyszyć będzie maksymalnie dwóch kompanów.

Potyczki będą bardziej dynamiczne niż w poprzednich odsłonach ze względu na większą liczbę aktywnych umiejętności, a także większą mobilność postaci, która wykorzysta między innymi plecak odrzutowy do przemieszczania się na polu bitwy.

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon, korzystanie ze zdolności ma być szybsze, a więc nie wybieramy ich z menu i nie zatrzymujemy przy okazji upływu czasu. Kompanom wydamy proste komendy.

Ważną nowością jest brak typowego podziału na klasy. Powracają różne specjalizacje - jak biotyk czy inżynier - dostępne dla postaci, ale możliwe będzie przełączanie się między nimi w trakcie przygody.

Głównym zajęciem w Andromedzie jest eksplorowanie galaktyki. Z poziomu mapy wybierzemy planety, na które mamy zamiar się udać. Eksploracja ma duże znaczenie - powraca pojazd naziemny, podobny do Mako z pierwszej części cyklu. Nie zabraknie zbierania surowców i odkrywania sekretów w obszernych lokacjach.

Twórcy przygotowali wiele elementów ekwipunku - pancerzy, broni i innych gadżetów, które ułatwią nam życie. Do dyspozycji graczy oddany zostaje również system craftingu, tworzenia przedmiotów.

Zrezygnowano z klasycznego systemu moralności, dzielącego decyzje na dobre i złe. Wybory mają być mniej oczywiste, a konsekwencje bardziej nieprzewidywalne.

Powrócą romanse z członkami drużyny, oczywiście nieobowiązkowe. Także tutaj postawiono na bardziej skomplikowane relacje. Rozmowy, jak i „postępy” mają być naturalne. Podjęte decyzje wpłyną na atmosferę w całej załodze.

Zobacz także: Mass Effect: Andromeda - Q&A: pytania i odpowiedzi

Miotacz ognia w nadgarstku - prawie jak Boba Fett

Wymagania sprzętowe i wersja PS4 Pro

Wymogi stawiane komputerom osobistym nie są zbyt wygórowane. Do zabawy powinna wystarczyć karta graficzna Geforce GTX 660 oraz procesor Intel Core i5 3570 i 8 GB RAM-u.

Mass Effect: Andromeda - minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7, 8.1, 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i5 3570 lub AMD FX-6350
 • Karta graficzna: Geforce GTX 660 2 GB lub AMD Radeon 7850 2 GB
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Dysk twardy: przynajmniej 55 GB wolnego miejsca
 • DirectX: wersja 11

Mass Effect: Andromeda - rekomendowane wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7, 8.1, 10 (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i7-4790 lub AMD FX-8350
 • Karta graficzna: Geforce GTX 1060 (3 GB) lub AMD RX 480 (4 GB)
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Dysk twardy: przynajmniej 55 GB wolnego miejsca
 • DirectX: wersja 11

BioWare przygotowuje także szereg ulepszeń dla konsoli PS4 Pro. Użytkownicy będą mogli wybrać między lepszą rozdzielczością - skalowanym 4K w technologii szachownicowej - a dodatkowymi efektami graficznymi i nieco lepszą płynnością w 1080p. Nie wiadomo jednak, czy uda się osiągnąć poziom 60 klatek na sekundę.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Komentarze