Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mapy „inspirowane” Call of Duty znikają z Fortnite Creative 2.0

W imię zasad.

Zgodnie z założeniami Epic Games, treści naruszające prawa autorskie będą skrupulatnie usuwane z Fortnite, rozszerzonego niedawno o tryb Creative 2.0. Ten znacznie rozbudował zakres treści, jakie do gry wprowadzić mogą wszyscy zainteresowani gracze.

Fani za pomocą Unreal Engine mogą tworzyć własne obiekty i skrypty, które wykorzystają następnie w grze - na razie tylko an PC. Epic Games zmodyfikowało umowę licencyjną, by możliwe było na przykład odtworzenie oryginalnej mapy Fortnite, ale zbytnie „inspirowanie się” dokonaniami innych firm nie jest dozwolone.

„Używanie własności intelektualnej bez zgody właściciela to naruszenie zasad Epic, w tym Umowy licencyjnej (EULA) i naszych Zasad dla twórców wysp w Fortnite” - napisano wtedy. „Zasady te wyraźnie zabraniają tworzenia, publikowania lub monetyzacji twórczości opartej na własności intelektualnej chronionej prawami autorskimi”.

Teraz widać pierwsze efekty, podczas gdy gracze donoszą, że niektóre popularne miejscówki i projekty zostają usunięte. Niejaki „Mist Jawa” przygotował na przykład wierną kopię Rust z Modern Warfare 2, pod kreatywnym tytułem Modern Fortfare. Użytkownik zapewnił na Twitterze, że kończy z podobną działalnością i usunął nawet wcześniejsze wpisy i materiały wideo z YouTube.

„Modern Fortfare zostało usunięte wraz z niektórymi mapami zombie i nie można już na nich grać” - napisał. „Nadal planuję tworzyć unikalne doświadczenia dla fanów strzelanek i fanów zombie”. Inni gracze sugerują, że o usunięcie wystąpiło samo Activision, co może tłumaczyć tak gwałtowną reakcję twórcy.

Takie odtwarzanie lokacji nie jest oczywiście niczym nowym w grach wideo i choćby edytor Halo Forge służy do podobnych projektów już od wielu lat. Kluczową różnicą może być fakt, że Fortnite Creative 2.0 umożliwia zarabianie na projektach - niczym Roblox - co znacznie zmienia sytuację.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze