Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Mafia 3 - ustawienia, opcje grafiki i błędy na PC

Jak polepszyć jakość lub zwiększyć płynność. Plus pomoc z problemami.

Poniżej podsumowujemy wszystkie mniej lub bardziej istotne ustawienia graficzne dotyczące gry Mafia 3 na PC. Informacje mogą przydać się graczom poszukującym dodatkowej płynności rozgrywki - lub dla osób zainteresowanych upiększeniem Nowego Bordeaux.

Niestety, przyznać trzeba, że produkcja w wersji PC nie jest zbyt udaną konwersją. Świadczy o tym mało rozbudowana lista opcji, a także problemy z oprawą czy oświetleniem. Jeśli zauważymy migoczące tekstury, zapadające się pod asfalt pojazdy czy znikające skrzynki, to nie wina naszego sprzętu czy wybranych ustawień, a samej gry.


Zakładka Ekran - ustawienia wyświetlania

W tej zakładce znajdują się podstawowe ustawienia graficzne gry Mafia 3.

Jasność: tradycyjnie, służy do ustawienia ogólnej jasności oprawy. Gra nie jest specjalnie ciemna, więc nie ma potrzeby „podkręcania” tego ustawienia w celu wyłowienia dodatkowych detali czy ułatwienia sobie nocnego strzelania.

Rozdzielczość: wybór liczby pikseli, jakie zobaczymy na ekranie. Ustawienie wartości niższej od natywnego rozmiaru posiadanego monitora to najszybszy i najprostszy sposób na poprawienie wydajności.

kl./s: dość niefortunnie i minimalistycznie nazwana opcja, wprowadzona w pierwszej łatce. Określa maksymalną liczbę wyświetlanych klatek na sekundę i pozwala na zniesienie jakiejkolwiek blokady.

Problem polega na tym, że wybór opcji 60 FPS z powodu nie najlepiej rozwiązanej synchronizacji przekłada się najczęściej na 55 klatek na sekundę. Dlatego też w celu włączenia blokady lepiej jest w grze odblokować licznik, a ograniczenie włączyć bezpośrednio w panelu kontrolnym karty graficznej.

Głębia ostrości: efekt rozmycia obiektów, stosowany najczęściej w przerywnikach i przy celowaniu. Ma minimalny wpływ na wydajność.

Pole widzenia: określa kąt widoczności. Opcja zależy od osobistych gustów, choć rozsądne zwiększenie liczby może poprawić widoczność.

Globalne ustawienia jakości: pozwala na szybką zmianę większości opcji graficznych. Optymalne ustawienia powinny automatycznie dostosować wartości do możliwości komputera.

Tryb pełnoekranowy: sposób wyświetlania gry. Postawienie na tryb pełnoekranowy zamiast obrazu w ramce może nieznacznie poprawić wydajność.

Synchronizacja pionowa: synchronizacja liczby wyświetlanych klatek z częstotliwością odświeżania monitora. Jeśli włączamy wbudowaną w grę blokadę 30 i 60 FPS, opcję lepiej jest włączyć, co pomoże podczas ewentualnych spadków.

Okluzja otoczenia: cienie powierzchniowe na styku obiektów i obliczanie poziomu oświetlenia dla poszczególnych elementów sceny. Opcja - przynajmniej w Mafii 3 - minimalnie wpływa na wydajność, lecz również efekty nie są zbyt zaznaczone.

Rozmycie w ruchu: efekt rozmycia obiektów, widoczny najwyraźniej podczas szybkiej jazdy samochodem, ale także przy obrocie kamerą. Wpływ na wydajność jest mały - opcja jest raczej kwestią indywidualnych preferencji.

Szczegółowość geometrii: ogólna szczegółowość wyświetlanych budynków, chodników, ulic i innych elementów świata. Zmniejszenie jakości może znacznie poprawić wydajność.

Szczegółowość cieni: ogólna jakość, ostrość i wygładzenie krawędzi wyświetlanych cieni. Jak to często bywa, wysokie ustawienia mogą znacząco wpłynąć na wydajność. Jeśli jednak widzimy na cieniach dziwne artefakty i migotanie tych elementów, to nie wina wybranej opcji - a gry.

Jakość odbić: określa wygląd odbić generowanych na karoserii samochodu, ale najlepiej widoczna jest na kałużach podczas opadów deszczu.

Efekty wolumetryczne: globalne rozpraszanie światła w lokacjach. Efekt poprawia nastrój i wygląd scen, ale sporym kosztem. Różnica między niskimi i wysokimi ustawieniami może wynieść nawet kilkanaście klatek na sekundę.

Antyaliasing: wygładzanie krawędzi. Niestetey, Mafia 3 jest tu wyjątkowo uboga w opcje i pozwala jedynie na trzy ustawienia. Nie wiemy nawet, jaką metodę stosuje gra. Również tutaj zmiana nie wpływa raczej na wydajność. Dość powiedzieć, że opcja automatycznie resetuje się na „Wysoką” po ponownym włączeniu gry.

Obramowanie ekranu: pozwala ustawić rozmiar wyświetlanego obrazu.

Ogólnie rzecz ujmując, zmiana poziomów poszczególnych efektów ma w grze najczęściej minimalne znaczenie, tak pod względem wyglądu gry, jak i samej wydajności. Jedyną zauważalną różnicą wydaje się być opcja efektów wolumetrycznych.


Spis treści: Mafia 3 - Poradnik, Solucja

Zobacz: Mafia 3 - wymagania sprzętowe


Znane błędy i rozwiązania

Dla graczy z ultra-szerokimi ekranami:

  1. Włącz grę, na ekranie początkowym (nie w grze) wybierz 1920×1080 i wyłącz pełny ekran.
  2. Wejdź do gry.
  3. Wybierz ultra-szeroką rozdzielczość w opcjach.
  4. Włącz pełny ekran.
  5. Przy wychodzeniu z gry, ponownie wyłącz pełny ekran i wybierz 1920×1080.

Gra się nie włącza - brak pliku vcruntime140.dll

Zainstaluj Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2015.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Mafia III

Video Game

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze