Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Lootboxy w FIFA 22 nie łamią holenderskiego prawa hazardowego

EA nie musi płacić grzywny.

Najwyższy sąd administracyjny Holandii orzekł, że - wbrew decyzjom niższych instancji - lootboxy w FIFA 22 i inne tytuły z cyklu nie łamią tamtejszego prawa hazardowego. Przedmiotem sporu były płatne paczki z losowymi kartami w trybie Ultimate Team.

Sprawa sięga 2018 roku. Wówczas holenderska Komisja Gier uznała, że cztery produkcje - w tym piłkarska seria EA Sports - naruszają przepisy o zakładach i hazardzie. Stwierdzono, że pozycje muszą uzyskać odpowiednią licencję, by funkcjonować we wspomnianym kraju.

Rok później na Electronic Arts nałożono grzywnę w wysokości 500 tysięcy euro za każdy tydzień sprzedaży lootboxów, przy czym maksymalna kara mogła wynieść tylko 10 milionów euro. Wydawca cyklu FIFA odwołał się od decyzji do sądu w Hadze, który nie zgodził się z argumentacją koncernu.

Paczki z kartami w FUT wzbudzają kontrowersje

EA złożyło apelację do najwyższej instancji. Teraz sąd w Holandii przyznał firmie rację: oznajmiono, że mechanizm paczek z kartami jest integralnym elementem piłkarskiej serii i trybu Ultimate Team, nie mogąc funkcjonować jako osobny produkt, w związku z czym nie wymagają zezwoleń.

Tak zwane paczki lub lootboxy z wirtualnymi piłkarzami, którzy mogą zostać wymienieni na cyfrowym rynku transferowym w FIFA 22, nie są grami losowymi, potrzebującym licencji. Wydawca nie złamał prawa” - podkreślono w komunikacie sądu.

Zaznaczono, że nałożona w 2019 roku kara pieniężna była nieuzasadniona. To oznacza, że EA nie musi już płacić 10 milionów euro kary i oficjalnie może sprzedawać lootboxy w swoich grach piłkarskich na terenie Holandii.

W oświadczeniu przekazanym naszym kolegom z brytyjskiego Eurogamera przedstawiciele Electronic Arts oznajmili, że z zadowoleniem przyjęli decyzję. Wyrok potwierdził bowiem „przekonania” firmy, że żadne elementy cyklu FIFA i modułu Ultimate Team nie mogą być traktowane jako hazard.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze