Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Logiczna gra The Witness hitem wśród piratów

Blow: „Nie lubię DRM”.

Logiczny hit The Witness od twórcy platformówki Braid zasłużył na uznanie nie tylko w oczach recenzentów, ale i piratów. Produkcja rozprowadzana bez zabezpieczeń DRM święci podobno triumfy w nielegalnej dystrybucji.

Przy okazji proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki

„Wygląda na to, że The Witness to numer jeden na pewnej stronie z torrentami” - napisał na Twitterze producent Jonathan Blow. „Niestety, nie pomoże to nam sfinansować kolejnej produkcji.”

„Cieszę się, że więcej osób będzie mogło zagrać! Ale jednocześnie chciałbym móc wyprodukować następny, porównywalny tytuł” - dodał.

Do rozmowy na Twitterze włączył się Tommy Refenes, współtwórca Super Meat Boy. Zasugerował, by piraci otrzymali specjalną wersję, z okrojoną zawartością.

„Tak właśnie zrobiłem z Braid!” - odparł Blow. „Tym razem byłem jednak zbyt zajęty tworzeniem jak najlepszej gry.”

Inni użytkownicy uważają, że wśród czynników mogą być wysoka cena The Witness, wynosząca w Europie 37 euro, a także brak wersji demonstracyjnej. Producent kontruje jednak, że cztery razy tańsze Braid było „piracone” równie często, nawet z demem do pobrania.

Pewnym rozwiązaniem jest zapewne system DRM, na przykład odnoszące ostatnio spore sukcesy Denuvo, chroniące Just Cause 3 czy Rise of the Tomb Raider.

„Może zastosuję coś takiego w następnej grze, kto wie!” - napisał Blow. „Nie lubię DRM, ponieważ uważam, że ludzie powinni mieć wolność posiadania.”

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze