Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kryzys nie przeszkodził Intelowi. Firma ogłosiła najlepszy rok w historii

Chociaż z niższym dochodem końcowym.

Intel przedstawił finansowe podsumowanie roku 2021. Według udostępnionych danych firma odnotowała największy przychód kwartalny i roczny w swojej historii: odpowiednio 19,5 mld oraz 74,7 mld dol.

Sytuacja wygląda jednak mniej optymistycznie, gdy weźmiemy pod uwagę dochód netto i porównamy go z wcześniejszymi wynikami. Firma osiągnęła finalnie o ok. 5 procent niższy roczny dochód końcowy niż w poprzednich latach.

Co ciekawe, jeden z największych spadków zanotował dział firmy zajmujący się podzespołami laptopowymi - aż o 7 proc., pomimo wzrostu ceny sprzedaży komponentów - za to wzrósł popyt na podzespoły do komputerów stacjonarnych.

Podsumowanie przychodów Intela za rok 2021

Może mieć to związek z problemem, na który zwrócił uwagę prezes firmy Pat Gelsinger - chociaż Intel jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na komponenty, to producenci laptopów mają z tym trudności, co przekłada się na gorszą dostępność sprzętu.

Niedobory krzemu i komponentów ograniczyły zdolność naszych partnerów do sprzedaży gotowych produktów” - powiedział Gelsinger. „Najbardziej dotknęło to klientów końcowych, zwłaszcza osób poszukujących laptopów, chociaż odbiło się również na naszym dziale motoryzacyjnym, Internet of Things i centr danych”.

O autorze

Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

News Writer

Maciek interesuje się technologią od momentu, kiedy zepsuł swój pierwszy komputer. Szczególnie pasjonuje go elektronika z lat 90. i 80. Miłośnik anime oraz majsterkowicz-samouk.

Komentarze