Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Kolejny skandal z ustawianiem meczów StarCrafta 2 w Korei

Są aresztowania.

StarCraft 2 i esport to w Korei Południowej duży biznes, więc nie powinno dziwić, że władze poważnie traktują ustawianie meczów - ostatni skandal tego typu zakończył się aktami oskarżenia dla 10 osób.

Jak informuje serwis internetowy drużyny Team Liquid, Lee „Life” Seung Hyun miał otrzymać około 60 tysięcy dolarów za „podłożenie” dwóch pojedynków w maju ubiegłego roku.

Bung „Bbyong” Woo Yong dostał równowartość 23 tys. dolarów za przegranie jednego meczu w styczniu. Na procederze miał skorzystać między innymi Sun „Enough” Jun Mo, w przeszłości profesjonalny zerg.

Pozostali oskarżeni biorący udział w ustawianie meczów to nie tylko zawodnicy, ale także pośrednik pomiędzy graczami i obstawiającymi wyniki. Jedenasta osoba jest nadal poszukiwana przez policję.

Najbardziej znaną postacią zamieszaną w skandal jest zapewne „Life”, który może pochwalić się wieloma zwycięstwami w prestiżowych turniejach, uwzględniając WCS Global Finals w 2014 roku (100 tys. dol. nagrody) czy Global StarCraft 2 League Season 1 rok później (37 tys.).

Warto jednak podkreślić, że w całym 2015 roku zawodnik wygrał nieco ponad 110 tys. dolarów. Szybki zarobek w postaci 60 tys. dol. za podłożenie dwóch pojedynków mógł więc wydawać się atrakcyjną propozycją.

Sprawa jest pokłosiem aresztowań, o których wspominaliśmy w październiku ubiegłego roku, gdy aresztowano 12 osób. Także i wtedy jedną z kluczowych postaci w procederze był Sun „Enough” Jun Mo, co zakończyło się dla niego wyrokiem dwóch lat więzienia, w zawieszeniu na trzy lata. Jak widać, nie wyciągnął wniosków.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze