Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Klasyczne gry biją rekordy: Super Mario za 6 mln zł., Zelda za 3,4 mln zł

Zawrotne ceny pudełek.

  • Super Mario 64 sprzedano na aukcji za 1,56 mln dolarów
  • To nowy rekord w świecie gier wideo
  • Poprzedni pochodzi z ubiegłego tygodnia - to The Legend of Zelda za 878 tys. dol.

Pudełkowe wydanie Super Mario 64 w niemal idealnej jakości zostało sprzedane na aukcji za 1,56 miliona dolarów (niecałe 6 mln zł), ustanawiając nowy rekord dla klasycznej gry wideo.

Za licytację odpowiadała firma Heritage Auctions, specjalizująca się w produktach tego typu. Nigdy wcześniej nie udało się jednak osiągnąć podobnej kwoty.

Rynek gier retro jeszcze nigdy nie cieszył się podobną popularnością, za czym idą ogromne pieniądze. Dość powiedzieć, że poprzedni rekord ustanowiono zaledwie w ubiegłym tygodniu, dzięki sprzedaniu The Legend of Zelda za 878 tys. dol. (3,4 mln zł).

Rekord Zeldy pobito błyskawicznie

Wcześniej - w listopadzie - najdroższą sprzedaną grą zostało zafoliowane pudełko z Super Mario Bros. 3 w jakości ocenianej na 9.2. Cena wyniosła skromne - jak się teraz okazuje - 156 tys. dolarów (ok. 600 tys. zł).

Heritage Auctions zapewnia w komentarzu, że jakość 25-letniej kopii Super Mario 64 „odebrała mowę” firmie. Specjaliści z WataGames ostatecznie wręczyli kopii ocenę 9.8A++ . To zdecydowanie wyżej, niż jakiekolwiek egzemplarzy z przeszłości.

Liczba (maksymalnie 10) określa stan samej gry, a literowe oznaczenie - samej folii. A++ to maksimum możliwe do osiągnięcia w tej rubryce. Warto jednocześnie dodać, że skala nie przewiduje oceny 9.9, więc opisywany egzemplarz jest tylko krok od ideału.

Nie ujawniono, kto zdecydował się na zakup. W ostatnim okresie spore pieniądze na budowanie kolekcji przeznaczył między innymi Palmer Luckey, założyciel firmy Oculus VR.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze