Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Japońska gazeta ujawnia problemy w Konami

Przyszłość bez Kojimy.

Ceniona japońska gazeta finansowa Nikkei - dysponująca zazwyczaj wiarygodnymi źródłami - opublikowała artykuł, ujawniający zakulisowe problemy firmy Konami.

Palenie szkodzi zdrowiu

Tekst dostępny jest w języku japońskim i tylko dla subskrybentów, ale w sieci pojawiły się już opracowania. Tłumacz Thomas James ujawnił, że od kwietnia 2015 roku na Metal Gear Solid 5 wydano już 80 milionów dolarów.

Teraz suma na pewno już wzrosła. Tymczasem potwierdzono, że firmę opuści twórca tytułu - Hideo Kojima - a jego studio, Kojima Productions, zostanie rozwiązane.

Z artykułu wynika, że „kultura pracy” w dziale gier wideo zaczęła pogarszać się w 2010 roku, gdy mobilne Dragon Collection stało się ogromnym hitem. Była to produkcja tania i generująca wysokie przychody, w odróżnieniu od pozycji konsolowych.

Nikkei twierdzi, że korespondencja poza firmą odbywa się w niektórych działach przez zmieniane co jakiś czas adresy email, a przerwy śniadaniowe regulowane są przez system kart. Deweloperzy spędzający zbyt dużo czasu poza biurem mogą mieć problemy.

Pracownicy, którzy zostali uznani za „bezwartościowych” zajmują się teraz składaniem maszyn pachinko na liniach produkcyjnych, pełnią rolę strażników, a czasami sprzątają w należących do firmy klubach fitnessu. Niekiedy są to podobno także producenci i twórcy.

Dr. Serkan Toto z firmy konsultacyjnej z Tokio dodaje, powołując się na artykuł, że problemem Kojimy był fakt, że Metal Gear Solid 5 zostało opóźnione. Jeśli te doniesienia są prawdą, to leżą w zgodzie z wcześniejszymi informacjami, według których zarząd Konami nie chciał finansować rosnących kosztów produkcji tej gry.

Jak ujawniono w ubiegłym miesiącu, Konami usunęło wszystkie wzmianki o Kojimie z okładek Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain. Wcześniej - w marcu - tak samo postąpiono na stronach internetowych firmy.

Wszystko wskazuje na to, że Kojima Productions zostało zamknięte. Konto studia w serwisie Twitter zostało usunięte, a oddział w USA przemianowano na Konami Los Angeles.

Japońska firma zapewniała poprzednio, że seria Metal Gear będzie kontynuowana, ale zapewne już pod kierownictwem innego zespołu deweloperów.

Wydaje się, że sama korporacja przechodzi bolesną transformację, rezygnując z większych gier konsolowych na rzecz produkcji mobilnych i hazardowych. Anulowano Silent Hills, a teaser tej produkcji - P.T. - usunięto z PlayStation Store.

The Phantom Pain debiutuje 1 września na PlayStation 3, PS4, X360 i Xbox One. Gra trafi także na PC, jednak dwa tygodnie później - 15 września.

Masz chwilkę? Zobacz także:

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze