Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jakie anime obejrzeć? Pięć produkcji na początek przygody

Zapoznanie z japońską animacją.

W ostatnich latach dzieła japońskiej animacji, czyli tzw. anime, zdobywają coraz większą popularność na zachodnich rynkach. Filmy i seriale z kraju kwitnącej wiśni stają się łatwo dostępne dzięki usługom streamingowym, takim jak Netflix czy Crunchyroll.

Chociaż wiele osób w Polsce kojarzy serie „Dragon Ball” czy „Naruto”, należące do najbardziej popularnych, to jednak anime stanowi przeogromny rynek, na którym można znaleźć setki produkcji na najróżniejsze tematy. Poniżej zamieszczamy pięć wysoko ocenianych przez widzów i krytyków dzieł, idealnych na początek przygody z tym egzotycznym formatem.


My Hero Academia

  • Dostępne na platformie: Netflix, Crunchyroll, Hulu
  • Liczba sezonów: 6

Czy w świecie pełnym supermocy osoba bez wyjątkowych zdolności może zostać bohaterem? Protagonistą serialu jest Izuku Midoriya, który w przeciwieństwie do swoich rodziców i rówieśników nie posiada specjalnego Daru. Pomimo licznych drwin nie porzuca marzeń i postanawia zapisać się do tytułowej elitarnej Akademii Bohaterów.

Heroizm i determinacja niepozornego chłopaka w sytuacji ataku potwora zwracają uwagę samego All-Mighta, czyli największego z aktywnie działających herosów. Mężczyzna postanawia wziąć Izukę pod swoje skrzydła i wytrenować go na swojego następcę. Widzi w nim bowiem coś, czego brakuje wielu sławnym i bogatym bohaterom - chęć bezinteresownego niesienia pomocy innym. Na platformie Netflix dostępne są dwa pierwsze sezony, podczas gdy resztę znajdziemy w innych serwisach.


Toradora!

  • Dostępne na platformie: Netflix
  • Liczba sezonów: 1

Głównym bohaterem serialu jest licealista Ryuji, który pomimo łagodnego usposobienia zawsze odstrasza ludzi groźną aparycją. Zakochuje się w koleżance z klasy - Minori - która jednak również woli unikać chłopaka. Poznaje za to jej najlepszą koleżankę Taigę, która stanowi w pewnym sensie odwrotność chłopaka: za miłym wyglądem kryje się cięty język i wybuchowy charakter.

Ryuji odkrywa, że Taidze podoba się jego najlepszy przyjaciel Yusaku. Postanawia pomóc dziewczynie zbliżyć się do kolegi, jeśli ona odwdzięczy się tym samym i pomoże mu zbudować relację z Minori. Lekka i przyjemna komedia romantyczna bez elementów fantastycznych, idealna dla osób nieprzepadających za produkcjami pełnymi akcji i walk.


Cowboy Bebop

  • Dostępne na platformie: Netflix
  • Liczba sezonów: 1

Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, gdzie gwałtowny rozwój techniki umożliwił podróżne międzyplanetarne, ale też doprowadził do katastrofy, w wyniku której zginęła znaczna część ludzkości. W znacznej części układu słonecznego panuje anarchia, co wykorzystują wszelakiej maści przestępcy.

Aby ułatwić zaprowadzanie porządku, powstała profesja łowców nagród, slangowo określanych „kowbojami”. Fabuła skupia się na pięciu takich kowbojach, podróżujących razem na statku Bebop. Nie łączą ich żadne więzi i każdy załogant ma inne cele oraz priorytety, co często powoduje konflikty. Klasyczny serial anime, wyemitowany po raz pierwszy w 1998 roku. „Cowboy Bebop” łączy w sobie cechy thrillera, filmu akcji, dramatu oraz komedii.


Tokyo Ghoul

  • Dostępne na platformie: Netflix, Cruchyroll
  • Liczba sezonów: 4

Serial przedstawia współczesny świat, w którym na marginesie społeczeństwa żyją tytułowe ghoule - istoty podobne do ludzi, jednak żywiące się ludzkim mięsem oraz posiadające nadnaturalną siłę i wytrzymałość. Ghouli uważa się za zagrożenie, dlatego muszą mieszkać w wydzielonych gettach, ale niektórzy ukrywają swoją prawdziwą naturę, próbując żyć jak zwykli ludzie.

Głównym bohaterem jest Ken Kaneki, który pewnego dnia pada ofiarą ataku kanibala. Udaje mu się przeżyć, ale lekarze wszczepują mu narządy ghoula, w wyniku czego pozyskuje cechy obu ras. Trafia na grupę przyjaźnie nastawionych ghouli, którzy uczą go życia w swojej społeczności. Serial zawiera wyjątkowo brutalne sceny i dość „ciężki” klimat, przez co przeznaczony wyłącznie dla dorosłych widzów. Na Netflixie znajdziemy trzy z czterech sezonów.


Mój sąsiad Totoro

  • Dostępne na platformie: Netflix
  • Liczba sezonów: 1 (film pełnometrażowy)

Tym razem nie serial, ale film pełnometrażowy. Obraz opowiada historię dwóch sióstr: Satsuki oraz małej Mei. Dziewczęta przeprowadzają się wraz z ojcem do domu na wsi, aby być bliżej matki leczącej się w pobliskim szpitalu. Pomimo początkowej niechęci do lokum i sąsiadów, siostry szybko odnajdują się w nowym miejscu.

Dodatkowo odkrywają, że las dookoła posiadłości zamieszkują psotne, lecz przyjazne duchy zwane Totoro. Po zaprzyjaźnieniu się z niezwykłymi istotami, życie dziewcząt zaczyna przepełniać magia i niewytłumaczalne zjawiska. Kolejna klasyczna produkcja na niniejszej liście. Pełen uroku film familijny, porównywalny z dziełami wytwórni Disney, idealny dla zarówno młodszych, jak i starszych widzów.

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze